Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Miasta w Polsce - Kalwaria Zebrzydowska, 2010
previous next contents

numizmatyka

Figura św. Antoniego oraz Sanktuarium o. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej - to symboliczne przedstawienie najstarszej polskiej kalwarii i jej historii ukazano na monecie Nordic Gold z nowej serii "Miasta w Polsce". 

Moneta obiegowa 2 zł, Miasta w Polsce - Kalwaria Zebrzydowska, 2010

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 1.100 tys.
Data emisji monet w NBP: 23.09.2010 r.


ŚCIEŻKI KAROLA WOJTYŁY NA MONETACH NBP

Figura św. Antoniego i wieże Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej - to symboliczne przedstawienie najstarszej polskiej kalwarii i jej historii znajduje się na monecie 2 zł ze stopu Nordic Gold „Kalwaria Zebrzydowska”.

W ramach tej ciekawej serii do końca 2010 roku NBP zaplanował emisję następujących monet:
  • Częstochowa, Jędrzejów, Trzebnica, Trzemeszno, Warszawa - Stare Miasto, Kalwaria Zebrzydowska, Gorlice, Miechów, Katowice. 

Kalwaria Zebrzydowska
to niewielkie miasteczko położone między masywem Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego w dolinie rzeki Skalinki (zwanej także Cedronem), znajdujące się u podnóża góry Żar. U szczytu góry znajduje się sanktuarium.

Zespół kalwaryjny to klasztor oraz ponad 40 kaplic i małych kościołów, połączonych mostkami i duktami leśnymi z cennymi starodrzewami. Leśne aleje tworzą sieć tzw. dróżek kalwaryjskich poświęconych kolejnym stacjom Męki Pańskiej.
  • "Kalwaria Zebrzydowska to miejsce pod wieloma względami niezwykłe. Misteria zebrzydowskie przyciągają tłumy pielgrzymów z całego świata. Klasztor to bogactwo stylów architektonicznych. A to wszystko otoczone wspaniałą przyrodą. Tego miejsca nie mogło zabraknąć na monetach z serii „Miasta w Polsce." (prof. Eugeniusz Gatnar)
Numizmatyczna podróż
przez najpiękniejsze miasta w Polsce

2 zł, Miasta w Polsce - Jędrzejów - Klasztor Cystersów, 2009

Moneta obiegowa z nordyckiego złota,
która uwiecznia Jędrzejów - druga z serii
"Miasta w Polsce"


Nowa seria okolicznościowych monet obiegowych "Miasta w Polsce" składa się z cykli tematycznych.

Pierwszym z nich są miasta ze słynnymi klasztorami (m.in. Jędrzejów, Częstochowa, Trzebinia).

„Miasta w Polsce” to nieformalna kontynuacja serii "Historyczne miasta w Polsce", którą NBP wyemitował w latach 2005-2008.

Na serię składały się 32 dwuzłotowe monety obiegowe ze stopu Nordic Gold, które ukazywały się w cyklu miesięcznym.

Cała seria cieszyła się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów, którzy ocenili ją jako bardzo udaną.


*****

Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska jest małym miasteczkiem położonym u podnóża góry Żar w dolinie pomiędzy dwoma niskimi pasmami gór Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego, 35 km od Krakowa.

Jest to miejsce niezwykłe: niedaleko tętniącego życiem miasteczka, w dolinie Skawinki i na stokach sąsiednich wzniesień rozciąga się rozległy park krajobrazowy z klasztorem i kaplicami o niewiarygodnie różnorodnej architekturze barokowej.

Historia miasta i jego rozwój sięgają początków XVI w. i są ściśle związane z klasztorem Ojców Bernardynów. Dzięki pobożnemu zamysłowi i hojności wojewody krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego w 1600 r. wzniesiono na górze Żar pustelnię, kościół Ukrzyżowania i Grób Pana Jezusa.

W 1602 r. fundator podpisał dokument, na mocy którego oddał w posiadanie Ojców Bernardynów kościół Ukrzyżowania Pana Jezusa z połową góry Żar oraz zobowiązał się do zbudowania klasztoru. Prace prowadzone były według projektów włoskiego jezuity Jana Marii Bernardoniego, a następnie pod kierunkiem wybitnie uzdolnionego architekta flamandzkiego Pawła Baudarth.

W pierwszej połowie XVII stulecia do kościoła Ojców Bernardynów sprowadzony został obraz Matki Bożej, który w krótkim czasie zasłynął cudami i łaskami. Zapoczątkowało to miejscowy kult maryjny, a wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej jest teraz sercem sanktuarium i głównym celem kalwaryjskich pielgrzymek. Sukcesywnie zdobiono i wyposażano główny kościół pw. Matki Boskiej Anielskiej oraz rozsiane w terenie kaplice, które dziś stanowią prawdziwe skarbnice dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego.

W XIX stuleciu sanktuarium, pomimo wojen i rozbiorów, nieprzerwanie skupiało życie religijne galicyjskich Polaków. Pątnicy przybywali też z innych zaborów, a także ze Słowacji i z krajów bałkańskich. Twórczość artystów - architektów, malarzy, rzeźbiarzy i snycerzy - związanych z klasztorem Ojców Bernardynów inspirowała miejscowe rzemiosło, czerpiąc jednocześnie motywy z lokalnej, ludowej tradycji i obyczaju.

Kalwaria Zebrzydowska to dzisiaj najstarsza, największa i najbardziej oryginalna z polskich kalwarii - zarówno kompozycja parku, jak i stylistyka budowli reprezentują manierystyczną odmianę baroku. Zespół kalwaryjny, wpisany w malowniczy krajobraz Pogórza, leży w dolinie Skawinki, zwanej tutaj Cedronem, oraz na stokach góry Żar i Lanckorony.

Złożony jest z czterdziestu kaplic, kościołów i mostów połączonych duktami leśnymi i alejami z cennym starodrzewiem. Formy terenowe, budowle, zieleń i rzeka odwzorowują symboliczną Jerozolimę. Program parku kalwaryjnego zawiera Drogę Pojmania i Drogę Krzyżową Pana Jezusa oraz Dróżki Matki Bożej poświęcone boleści, zaśnięciu, pogrzebowi i wniebowzięciu Maryi.

Kalwaria Zebrzydowska jest nadal jednym z najważniejszych w Polsce ośrodków ruchu pielgrzymkowego. Powodem wzrostu liczby pątników odwiedzających miasto w ostatnich latach jest jego położenie na słynnym szlaku papieskim wiodącym z Krakowa do Wadowic.

Od XVII w. w Kalwarii rozwija się również rzemiosło, które pierwotnie spełniało rolę usługową względem przybywających pielgrzymów. Obecnie miasto jest jednym z największych centrów meblarstwa i stolarstwa w kraju. Począwszy od 1931 r., corocznie w lipcu organizowane są Kalwaryjskie Targi Meblowe. Ponadto w dwóch pawilonach wystawowych w centrum miasta mieści się całoroczna wystawa mebli. Kalwaryjscy rzemieślnicy byli wykonawcami mebli wyposażających pokój, w którym przebywał Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie pobytu w Kalwarii, a także papieskich tronów i klęczników.

Kalwaria ma wspaniałe walory turystyczne i wypoczynkowe. Zachowało się tu wiele cennych zabytków, w tym urokliwe kamieniczki mieszczańskie. Okolice miasta to bardzo atrakcyjny fragment Beskidu Niskiego o silnie sfałdowanych wzniesieniach i łagodnych dolinach. Przeważa krajobraz rolniczy z rozległymi kompleksami leśnymi i górującymi nad okolicą dwoma masywami - Lanckoroną i górą Żar.

W 1999 r. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO podjął decyzję o wpisaniu Zespołu Kulturowo-Krajobrazowego Kalwarii Zebrzydowskiej na Listę światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego.

Augustyn Ormanty - Burmistrz Miasta Kalwaria Zebrzydowska
źródło: Mennica Polska / NBP

previous next contents

Valid HTML 4.0!