Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Miasta w Polsce - Warszawa - Stare Miasto, 2010
previous next contents

numizmatyka

Wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO zabytkowe Stare Miasto w Warszawie: Plac Zamkowy, Zamek Królewski oraz Kolumna Zygmunta III Wazy - uwiecznione na monecie obiegowej Nordic Gold z serii "Miasta w Polsce". 

Moneta obiegowa 2 zł, Miasta w Polsce - Warszawa - Stare Miasto, 2010

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 1.100 tys.
Data emisji monet w NBP: 24.08.2010 r.

Numizmatyczna podróż przez najpiękniejsze miasta w Polsce.

Uzupełnij kolekcję o piątą monetę uwieczniającą zabytkowe Stare Miasto w Warszawie, które od roku 1980 jest wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

W ramach tej ciekawej serii do końca 2010 roku zaplanowano emisję następujących monet:

Nowa seria okolicznościowych monet obiegowych "Miasta w Polsce" składa się z cykli tematycznych. Pierwszym z nich są miasta ze słynnymi klasztorami (m.in. Jędrzejów, Częstochowa, Trzebinia).

„Miasta w Polsce” to nieformalna kontynuacja serii "Historyczne miasta w Polsce", którą NBP wyemitował w latach 2005-2008. Na serię składały się 32 dwuzłotowe monety obiegowe ze stopu Nordic Gold, które ukazywały się w cyklu miesięcznym. Cała seria cieszyła się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów, którzy ocenili ją jako bardzo udaną.

2 zł, Miasta w Polsce - Jędrzejów - Klasztor Cystersów, 2009
Moneta obiegowa z nordyckiego złota,
która uwiecznia Jędrzejów - druga z serii "Miasta w Polsce"

*****

Monetą z wizerunkiem warszawskiej Starówki Narodowy Bank Polski upamiętni 30. rocznicę wpisania tej części stolicy na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Jest to piąta moneta z serii „Miasta w Polsce”, której emisję NBP rozpoczął w 2009 r. Poprzednie monety z tej serii to: Częstochowa, Jędrzejów, Trzebnica i Trzemeszno. Każda z monet ma nominał 2 zł i wykonana jest ze stopu Nordic Gold.

*****

Najnowsza moneta z tej serii upamiętnia rocznicę wpisania warszawskiej Starówki na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Stało się to we wrześniu 1980 r. podczas czwartej sesji Komitetu Światowego UNESCO w Paryżu.

Postanowiono wówczas, by historyczne centrum Warszawy zostało wpisane na „Listę światowego dziedzictwa kulturowego” w uznaniu dla wewnętrznej siły i determinacji narodu, który dokonał wyjątkowej na skalę światową odbudowy całego miasta, celowo i całkowicie zniszczonego przez okupanta w czasie II wojny światowej. Był to dopiero trzydziesty wpis na liście UNESCO.

„Warszawskie Stare Miasto wraz z Zamkiem Królewskim oraz katedrą św. Jana to świadkowie historii.” - napisała Urszula Zielińska-Meissner z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków w folderze poświęconym najnowszej monecie okolicznościowej.

„W obecnej katedrze św. Jana na przełomie 1338 i 1339 r. odbył się proces z Krzyżakami, a w kościele św. Marcina do 1529 r. miały miejsce sejmy mazowieckie. (…) W Zamku sejm konwokacyjny zatwierdził w 1573 r. Konfederację warszawską - pierwszą na świecie ustawę gwarantująca wolność i równość wszystkich wyznań religijnych. W tym samym miejscu w 1791 r. zaprzysiężona została Konstytucja 3 maja.” - informuje Urszula Zielińska-Meissner.

Warszawska Starówka została całkowicie zniszczona w 1944 r. Decyzja o odbudowie miasta zapadła w styczniu 1945 r. Odbudowa trwała do 1953 r. i stała się ewenementem na skalę światową.

Wyjątkiem w tym procesie był Zamek Królewski, który po zniszczeniu przez hitlerowców w 1939 r. i ostatecznym wysadzeniu w powietrze w 1944 r., przez wiele lat nie był odbudowywany ze względów politycznych. Do 1989 r. słowo „Królewski” w nazwie zamku zostało nawet zastąpione określeniem „Warszawski”. Zamek odtworzono dopiero w latach 1975-1984.

Charakterystyczna część warszawskiej Starówki - Plac Zamkowy z fragmentem Zamku Królewskiego oraz Kolumną Zygmunta III Wazy na tle kamienic Starego Miasta - została uwieczniona na rewersie najnowszej dwuzłotówki. U góry półkolem umieszczono napis „Warszawa”, a nieco poniżej „30 lat na liście UNESCO”, u dołu zaś napis „Stare Miasto”.

Rewers monety zaprojektował Andrzej Nowakowski. Autorką awersu - przedstawiającego wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej i nominał monety - jest Ewa Tyc-Karpińska.

*****

Polska jest jednym z pierwszych państw-sygnatariuszy Konwencji dziedzictwa światowego i jednym z czołowych krajów na Liście Światowego Dziedzictwa. Dotychczas zostało na nią wpisanych 13 polskich dóbr.

Są to:
Daje to Polsce 9. miejsce w Europie i 15. na świecie pod względem liczby wpisanych dóbr.

previous next contents

Valid HTML 4.0!