Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Miasta w Polsce - Trzemeszno, 2010
previous next contents

numizmatyka

Najnowsza moneta z serii "Miasta w Polsce" jest poświęcona miastu, którego mieszkańcy uczestniczący w zrywach niepodległościowych, odegrali znaczącą rolę w dziejach Polski. 

Moneta obiegowa 2 zł, Miasta w Polsce - Trzemeszno, 2010

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 1.100 tys.
Data emisji monet w NBP: 29.07.2010 r.

Numizmatyczna podróż przez najpiękniejsze miasta w Polsce. Tym razem na monecie z nordyckiego złota została zaprezentowane Trzemeszno.

Jako kolejna moneta obiegowa z nowej serii "Miasta w Polsce" zostanie wyemitowana moneta uwieczniająca Stare Miasto w Warszawie.

W ramach tej ciekawej serii dotychczas zaplanowano emisję następujących monet:

2 zł, Miasta w Polsce - Jędrzejów - Klasztor Cystersów, 2009
Moneta obiegowa z nordyckiego złota,
która uwiecznia Jędrzejów - druga z serii "Miasta w Polsce"

Nowa seria okolicznościowych monet obiegowych "Miasta w Polsce" składa się z cykli tematycznych. Pierwszym z nich są miasta ze słynnymi klasztorami (m.in. Jędrzejów, Częstochowa, Trzebinia).

„Miasta w Polsce” to nieformalna kontynuacja serii "Historyczne miasta w Polsce", którą NBP wyemitował w latach 2005-2008. Na serię składały się 32 dwuzłotowe monety obiegowe ze stopu Nordic Gold, które ukazywały się w cyklu miesięcznym. Cała seria cieszyła się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów, którzy ocenili ją jako bardzo udaną.

Trzemeszno - to miasto, którego dzieje nierozerwalnie związane są z początkiem polskiej państwowości  zostało upamiętnione na najnowszej monecie okolicznościowej NBP projektu Ewy Tyc-Karpińskiej.

Najnowsza moneta z tej serii poświęcona została miastu, którego mieszkańcy uczestniczący w licznych zrywach niepodległościowych, odegrali znaczącą rolę w dziejach Polski.

M.in. podczas insurekcji kościuszkowskiej miasto wsparło oddział powstańczy gen. Antoniego Madalińskiego, zacięte walki stoczono tutaj podczas Wiosny Ludów w 1848 r., a w 1918 r. mieszkańcy wywalczyli niepodległość w postaniu wielkopolskim.

Same początki miasta związane są z kultem św. Wojciecha. Przekaz głosi, że biskup zmierzając z misją do Prus, odpoczywał niedaleko miejscowego źródełka, które miało nabrać cudownej mocy uzdrowicielskiej.

Wydarzenie to upamiętnia też sam herb miasta, przedstawiający św. Wojciecha z stroju liturgicznym, trzymającego atrybuty męczeńskiej śmierci: wiosło i dwie włócznie.
Historia uwiecznionej na dwuzłotówce świątyni sięga pierwszej połowy XII wieku. Wtedy dla sprowadzonych przez Bolesława Krzywoustego Kanoników Regularnych Laterańskich z Flandrii została wzniesiona trójnawowa bazylika romańska. Po pożarze w 1359 r. świątynię przebudowano na styl gotycki, a obecny późnobarokowy wygląd kościół uzyskał w latach 1762-1781.

źródło: NBP / Mennica Polska

previous next contents

Valid HTML 4.0!