Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
5 Euro, Joseph Haydn (1732-1809), 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Narodowy Bank Austrii
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Srebrna moneta, na której został uwieczniony posiadający w dorobku kompozytorskim 1326 dzieł - słynny kompozytor okresu klasycyzmu - Joseph Haydn.

Kraj: Austria 
Producent: Mennica Austrii 
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 5 Euro 
Waga: 8 g 
Średnica: 28,5 mm
Srebro: Ag 800 
Stempel: Brilliant Uncirculated (BU)
Rant: gładki
Nakład: 100.000 szt.
Data emisji: 14.01.2009 r.
 
Srebrna moneta jako wyraz hołdu i uznania dla wybitnego kompozytora okresu klasycyzmu - idealna dla kolekcjonerów, miłośników muzyki i nie tylko!Na rewersie monety kolekcjonerskiej został uwieczniony jeden z trzech słynnych klasyków wiedeńskich - Joseph Haydn.

Ten genialny muzyk uznawany jest za jednego z największych kompozytorów klasycznych wszech czasów, a w swoim dorobku kompozytorskim posiada aż 1326 dzieł!Joseph Haydn
podczas pobytu Haydna w Londynie,

autor: Thomas Hardy (1791)

"On jest mistrzem nas wszystkich!"
("Er ist der Meister von uns allen!" (niem.)
Leopold Schmidt Joseph Haydn (1898) s. 86
o muzyce G. F. Händla, podczas wystawienia Mesjasza

Pierwsza emisja monet z 2009 roku bita w renomowanej mennicy Austrian Mint, mennicy o ponad 800-letnim doświadczeniu, w ramach serii monet o nominale 5 Euro, to oddanie hołdu wybitnemu kompozytorowi.

Srebrna moneta kolekcjonerska została bowiem wydana z okazji dwusetnej rocznicy śmierci słynnego austriackiego kompozytora Josepha Haydna, który zmarł w1809 roku w wieku 77 lat.

Zarówno Mozart, jak również Beethoven wzorowali się na mistrzu. Haydn jest uważany za twórcę klasycznej symfonii i kwartetów smyczkowych.

5 Euro, Joseph Haydn (1732-1809), 2009

5 Euro, Joseph Haydn (1732-1809), 2009

  • Rewers: na rewersie monety na pierwszym planie został uwieczniony wizerunek Józefa Haydna. Obok muzyka, w pozycji pionowej znajduje się para skrzypiec, zaś w tle są strony z zapisami nutowymi z jego kompozycji. Nazwisko i lata życia kompozytora są wpisane w prawym górnym rogu monety, wraz z logo - oznakowaniem, jakie Austriant Mint bije na monetach z planu emisyjnego na rok 2009.
  • Awers: pamiątkowe monety mają oryginalny kształt dziewięciokąta, co symbolizuje 9 prowincji wchodzących w skład Austrii. Awers jest standardowym projektem monet z serii monet kolekcjonerskich o wartości nominalnej 5 Euro, który zawiera otoczony przez tarczę wizerunek herbów dziewięciu prowincji federalnych Austrii.
Każda moneta zapieczętowana jest w kolorowym blistrze, wraz z opisem i informacjami w dwóch językach - angielskim i niemieckim na temat życia i twórczości Haydna.
  • Reverse: the silver 5 Euro coin shows a portrait of the famous composer in profile. Across his chest stretches a bar of his music with the date "2009". To the right are two violins with his name "Joseph Haydn" and the dates of his life: 1732-1809. The official side of the nine-sided coin displays the shields of the nine Federal Provinces of Austria and the denomination of 5 Euros.
  • Obverse: one is struck from the first by this nine sided coin, symbolic for the nine federal provinces of Austria. Their coats-of arms encircle the denomination "5" with the inscription "Republik Österreich" and "Euro".
 


Joseph Haydn (ur. 1 kwietnia 1732 w Rohrau, zm. 31 maja 1809 w Wiedniu) - austriacki kompozytor okresu klasycyzmu. Najstarszy z tzw. trzech klasyków wiedeńskich, obok Mozarta i Beethovena.

Haydn był jednym z głównych przedstawicieli klasycyzmu w muzyce oraz jednym z tych, którzy zdefiniowali główne formy muzyczne tej epoki.

Szczególnie interesujące są jego dzieła z okresu 1760-1770, tworzone w stylu Sturm und Drang (niem. burza i napór), który był awangardowym kierunkiem w ramach kultury klasycystycznej, będąc jednocześnie zapowiedzią romantyzmu. W muzyce Haydna objawiło się to stosowaniem niecodziennych akordów, zastosowaniem rzadkich tonacji molowych oraz nieoczekiwanych zmian nastroju.
 
Jego młodszy brat, Johann Michael, był także wybitnym i cenionym kompozytorem, działającym przede wszystkim w Salzburgu.

Młodość 1732-1760

Haydn urodził się 31 marca lub 1 kwietnia 1732 w Rohrau, małej wiosce w austriackim Burgenlandzie. Muzykalny i obdarzony pięknym głosem, od 1738 uczył się muzyki w Hainburgu , gdzie został dostrzeżony przez drygenta do chóru przy katedrze św. Stefana w Wiedniu. Tam kształcił się w grze na skrzypcach i fortepianie. Ok. 1748 lub 1749 po przejściu mutacji musiał opuścić chór i zaczął zarobkować jako muzyk w Wiedniu. Przez pewien czas był akompaniatorem N. Propory, od którego pobierał również lekcje kompozycji. W 1759 został kompozytorem nadwornym hr. Morzina w Lukavec.

"Byłem odcięty od świata,
więc byłem zmuszony,
być oryginalnym."
  (Haydn większą część swego życia spędził
tworząc w odludnej posiadłości rodziny Esterhazych.)

Praca u Esterházych 1761-1790

W roku 1761 Haydn został zatrudniony jako nadworny kompozytor i wicekapelmistrz na dworze arystokratycznej rodziny Esterházy. Pozostał w jej służbie przez ponad 30 lat - do 1790 roku zdobywając w tym czasie ogromną sławę. W 1766 roku Haydn został jedynym kapelmistrzem, w roku tym zmarł bowiem główny kapelmistrz Gregor Joseph Werner (1693-1766), który nie pałał do kompozytora sympatią. W tym samym roku odbyło się poświęcenie nowego zamku Esterház nad jez. Nezyderskim, który w zamyśle księcia miał być „węgierskim Wersalem”. M. Esterházy wybudował tam teatr; odtąd muzyka operowa zajęła ważną pozycję w twórczości Haydna.

Pierwsze opery (La Canterina 1766, Lo speziale 1768) to opery komiczne. Specjalnie dla księcia komponował Haydn tria na baryton (ulubiony instrument księcia), altówkę i wiolonczelę; w latach 1765-75 powstało 126 takich triów. W 1768 podczas pożaru domu Haydna w Eisenstadt część kompozycji uległa zniszczeniu. Lata 70-e były okresem świetności zamku Esterház, który odwiedziły w tym czasie znane osobistości (m.in. Maria Teresa Habsburg). O prywatnym życiu Haydna i jego działalności w tych latach brak bliższych danych. W 1776 powtórny pożar domu kompozytora zniszczył wiele dalszych kompozycji.

W 1776 Haydn otrzymał propozycję napisania opery dla dworu cesarskiego w Wiedniu. Jako libretto wybrano La vera costanza; wskutek intryg dworskich nie doszło jednak do wystawienia opery (wykonana została 3 lata później w Esterház). W 1790 zmarł Nikolaus I. Joseph Książę Esterházy, a jego następca Anton I. Książę Esterházy rozwiązał orkiestrę.


Joseph Haydn, autor: Ludwig Guttenbrunn (ok. 1770)

Samodzielność twórcy 1791-1809

We wrześniu 1790 Haydn wyjechał do Wiednia, gdzie od J. P. Salomon, otrzymał propozycję wyjazdu do Anglii, oraz kontrakt na napisanie 12 symfonii (wśród nich znalazły się również utwory napisane przez Haydna już wcześniej), którymi kompozytor miał dyrygować podczas koncertów w Hanover Square Rooms. W koncertach tych wystąpili wysokiej klasy wykonawcy i cieszyły się wielkim powodzeniem. W lipcu 1791 Uniwersytet Oksfordzki nadał kompozytorowi „Gradum Doctoris in Musica Honoris Causa”; podczas uroczystości wykonano Symfonię G-dur, która z tej przyczyny otrzymała nazwę Oksfordzkiej.

Dorobek kompozytorski

Muzyka wokalna:
pieśni - 523, muzyka chóralna - 70
Muzyka instrumentalna:
symfonie - 108, koncerty - 50, muzyka kameralna - 321
Inne formy orkiestralne:
95
Muzyka marszowa:
8
Opery:
24
Utwory na fortepian:
95

RAZEM: 1326
Wybrane dzieła

* Symfonia nr 6 D-dur "Poranek" (Le matin)
* Symfonia nr 7 C-dur "Południe" (Le midi)
* Symfonia nr 8 G-dur "Wieczór" (Le soir)
* Symfonia nr 30 C-dur "Alleluja"
* Symfonia nr 43 Es-dur "Merkury"
* Symfonia nr 45 fis-moll "Pożegnalna" (zaliczana do Sturm und Drang)
* Symfonia nr 73 D-dur "Polowanie" (La chasse)
* Symfonia nr 82 C-dur "Niedźwiedź" (L'ours) (tzw. paryska)
* Symfonia nr 85 B-dur "Królowa" (La reine) (tzw. paryska)
* Symfonia nr 92 G-dur "Oksfordzka"
* Symfonia nr 94 G-dur "Niespodzianka" (tzw. londyńska)
* Symfonia nr 100 G-dur "Wojskowa" (tzw. londyńska)
* Symfonia nr 101 D-dur "Zegarowa" (tzw. londyńska)
* Symfonia nr 104 D-dur (ostatnia londyńska, bez przydomka)
* 24 koncerty fortepianowe
* Koncert na róg nr 1 D-dur
* Koncert na róg nr 2 D-dur
* Koncert na wiolonczelę C-dur
* Koncert na wiolonczelę D-dur
* Koncert skrzypcowy nr 1 C-dur
* Koncert skrzypcowy nr 2 D-dur
* Koncert skrzypcowy nr 3 A-dur
* Koncert skrzypcowy nr 4 G-dur
* Koncert na trąbkę Es-dur
* Stabat mater g-moll
* Siedem słów Zbawiciela na krzyżu
* Oratorium Powrót Tobiasza
* Oratorium Stworzenie świata
* Oratorium Pory roku

Utwory Haydna zostały skatalogowane przez holenderskiego muzykologa Antoniego von Hoboken. Katalog Hobokena jest ułożony systematycznie (wg gatunków muzycznych). Używa się skrótu Hob. (czasem tylko H), np:
Hob. I:104 - Symfonia nr 104
Hob. XXVIII:12 - opera Armida

źródło: Austrian Mint / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!