Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 Euro, Opowieści i legendy Austrii - Ryszard Lwie Serce (1157-1199), 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Narodowy Bank Austrii
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Legenda o wytrwałości w dążeniu do celu, jak też dozgonnej wierności i przyjaźni - uwieczniona na srebrnej monecie kolekcjonerskiej z ciekawej serii "Opowieści i legendy Austrii". W zestawie wraz z monetą znajduje się etui oraz indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności.
Seria: "Opowieści i legendy Austrii"

Kraj: Austria
Emitent: Narodowy Bank Austrii
Producent: Mennica Austrii (Austrian Mint)
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 10 Euro (10 €)
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Rant: gładki
Średnica: 32,00 mm
Waga: 16 g
Nakład: 40.000 szt.
Data emisji: 7.10.2009 r.
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, bordowe etui, indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności !

Ciekawa legenda o wytrwałości w dążeniu do celu, jak też o dozgonnej wierności i przyjaźni króla Ryszarda Lwie Serce i truwera Blondela uwieczniona w srebrze!

Kontynuacja popularnej serii "Opowieści i legendy Austrii" - druga po monecie "Bazyliszek" o stosunkowo niskim nakładzie 40.000 sztuk.

10 Euro, Opowieści i legendy Austrii - Ryszard Lwie Serce (1157-1199), 2009

Jeździec na koniu podążający w kierunku zamku: historia, czy owiana mrokiem legenda?

Ten wybity ze szlachetnego kruszcu okaz - kunsztem wykonania i ilością detali - z pewnością oczaruje każdego prawdziwego kolekcjonera!


Numizmatyczna podróż we wspaniałe czasy rycerstwa, waleczności, męstwa i odwagi.

Przenieś się w zamierzchłe czasy średniowiecza, czasy królów, rycerzy, truwerów i minstreli, do wydarzeń, jakie miały miejsce w latach 1192-1193.

Daj się oczarować klimatem legend z tamtych czasów dzięki urzekającej detalami srebrnej monecie kolekcjonerskiej.


10 Euro, Opowieści i legendy Austrii - Ryszard Lwie Serce (1157-1199), 2009

Do przechowywania całej serii 6 monet proof - mennica Austrian Mint przygotowała specjalny album, stylizowany na starą księgę z legendami. Album widoczny jest na zdjęciu obok, nie wchodzi on w skład tego produktu, można zakupić go jako osobny produkt.

  • Awers srebrnej monety przedstawia truwera Blondela, który w poszukiwaniu swego przyjaciela - króla Ryszarda Lwie Serce (1157-1199), grając na lutni i śpiewając, podąża na swoim koniu w kierunku zamku w Dürnstein nad Dunajem.
  • Natomiast na rewersie ukazana jest scena aresztowanie króla Anglii - Ryszarda I tuż przed Bożym Narodzeniem - w grudniu 1192 roku w karczmie w Erdberg niedaleko Wiednia.

Król Ryszard określany był też jako Ryszard Lwie Serce z uwagi na niesłychaną odwagę. Pomysłowy król udawał w karczmie pomoc kuchenną. Jednak Książę Leopold V Babenberg (1157-1194) i jego rycerze rozpoznali rudowłosego króla i wzięli go do niewoli, przetrzymując na zamku w Dürnstein w oczekiwaniu na okup.

Stało się tak, gdyż pod przebraniem pielgrzyma - pod płaszczem na klatce piersiowej Ryszarda Lwie Serce można było zobaczyć trzy lamparty (obecnie określane jako lwy), które charakterystyczne są dla herbu Anglii.

Herb Anglii został wprowadzony właśnie przez króla Ryszarda I Lwie Serce w roku 1190 na wzór herbu Księstwa Normandii.

Według innej legendy Ryszard Lwie Serce został rozpoznany z powodu swojego charakterystycznego królewskiego pierścienia, jak też upodobania do delikatnej potrawy, jaką stanowił pieczony kurczak.

Angielski monarcha został uwięziony i do 28 marca 1193 roku przetrzymywany był na zamku w Dürnstein.

Zamek ten został później zniszczony przez wojska szwedzkie w czasie wojny 30-letniej i obecnie pozostaje w ruinie.

Następnie król więziony był w Ochsenfurt, gdzie został przekazany w ręce cesarza Henryka VI.

Ryszard musiał zapłacić za swoje uwolnienie okup w postaci 150.000 marek (65.000 funtów srebra), a ponadto w dniu 2 lutego 1194 roku złożyć Henrykowi VI hołd w Moguncji.

W ceremonii hołdu uczestniczył książę Leopold V Babenberg, zwany der Tugendhafte, czyli pełen cnót. Jednakże za uwięzienie Ryszarda Lwie Serce został on obłożony przez papieża klątwą.


Istotne jest to, że z osobą króla wiąże się ponadto historia związana z założeniem mennicy austriackiej. Powstała wówczas cesarska mennica była odpowiedzialna za wybicie srebrnych monet jako okupu, który miał być zapłacony za uwolnienie króla Ryszarda Lwie Serce z niewoli.

Z osobą Leopolda V wiąże się z kolei historia powstania flagi austriackiej. Podczas oblężenia Akki biała zbroja Leopolda stała się czerwona od krwi. Gdy książę zdjął swój szeroki pas rycerski, na czerwonym tle pojawiła się biała smuga. Ponieważ Leopold stracił w bitwie swój sztandar, cesarz Henryk VI przyznał mu prawo używania nowej chorągwi o barwach czerwono-biało-czerwonych.

10 Euro, Opowieści i legendy Austrii - Ryszard Lwie Serce (1157-1199), 2009
Cesarz Henryk VI wręcza Leopoldowi V nowy sztandar
w barwach czerwono-biało-czerwonych

Niezwykle istotna jest geneza konfliktu, jaki zaistniał pomiędzy księciem Leopoldem V i królem Ryszardem Lwie Serce. Leopold V wziął bowiem udział w III wyprawie krzyżowej (1189-1192). Po zdobyciu Akki w dniu 12 lipca 1191 roku doszło do konfliktu z królem Anglii.

Książę jako dowódca armii niemieckiej uważał się za równego królom Anglii i Francji, w związku z czym zatknął swój sztandar na murach miasta obok sztandaru króla Ryszarda. Anglicy szybko jednak usunęli sztandar, zrzucając go do fosy. Niektórzy nawet podeptali go, w związku z czym Leopold V wpadł w gniew i całą noc w namiocie przeżywał doznaną zniewagę.

Ta srebrna moneta kolekcjonerska to fantastyczne dzieło sztuki mincerskiej o stosunkowo niskim nakładzie 40.000 sztuk oraz urzekającym, bogatym w detale i dopracowanym w szczegółach projekcie, będącym efektem długiej tradycji numizmatycznej.

Austriackie złote i srebrne monety są bowiem jednymi z najbardziej pożądanych monet kolekcjonerskich w Europie.

Te piękne monety od dawna są ambasadorami kultury austriackiej także poza granicami Europy.


10 Euro, Opowieści i legendy Austrii - Ryszard Lwie Serce (1157-1199), 2009

Srebrną monetę wybiła Austrian Mint - mennica z siedzibą w Wiedniu o ponad 800-letnim doświadczeniu. Wchodzi ona w skład serii 6 srebrnych monet kolekcjonerskich, na których uwieczniane są słynne opowieści i legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie w Austrii, jak też w wielu innych państwach Europy.

Ta srebrna moneta kolekcjonerska to także idealny prezent dla Twojego dziecka, gdyż uczy ona pasji kolekcjonerskiej i historycznej, a więc ciekawości świata, dokładności, cierpliwości, sumienności i miłości do piękna!

Numizmatyka to nie tylko sztuka,
ale i prawdziwa nauka!


10 Euro, Opowieści i legendy Austrii - Ryszard Lwie Serce (1157-1199), 2009

Legenda o Ryszardzie Lwie Serce i Blondelu to piękna legenda o wytrwałości w dążeniu do celu, jak też o dozgonnej wierności i przyjaźni króla i truwera. Legenda ta głosi, iż minstrel Ryszarda I Lwie Serce - Jan z Nesle poszukiwał uwięzionego króla Anglii.


Blondel
to
przydomek, który przylgnął do muzyka z powodu jego długich blond włosów. Ten urodzony w Nesle we Francji truwer, wywodzący się z francuskiej arystokracji poeta, muzyk i kompozytor, autor ok. 25 pieśni miłosnych, zwanych chansonniers (m.in. "L'amours dont sui espris"), jeździł od zamku do zamku w Niemczech i Austrii w poszukiwaniu zaginionego mistrza, śpiewając pieśń znaną tylko im obydwu.

Pewnego dnia Blondel de Nesle dotarł do zamku w Dürnstein w Austrii, w którym od grudnia 1192 r. do marca 1193 r. więziony był Ryszard I Lwie Serce, pojmany przez Księcia Leopolda V podczas powrotu z III Wyprawy Krzyżowej. Wówczas uwięziony w zamku Ryszard Lwie Serce odpowiedział na śpiew trubadura.

Moneta kolekcjonerska:10 Euro, Opowieści i legendy Austrii - Ryszard Lwie Serce (1157-1199), 2009
Zamek w Dürnstein, w którym od XII.1192 r. do III.1193 r.
więziony był Król Anglii Ryszard I Lwie Serce,
pojmany przez Księcia Leopolda V
podczas powrotu z III Wyprawy Krzyżowej.

Ryszard I Lwie Serce (ang. Richard the Lionheart, fr. Cœur de Lion) (ur. 8 września 1157 r., zm. 6 kwietnia 1199 r.) - król Anglii od 1189 r. Syn Henryka II Plantageneta i Eleonory Akwitańskiej. W latach 1190-1192 był jednym z dowódców trzeciej wyprawy krzyżowej. Uwięziony w Austrii w czasie drogi powrotnej, następnie przekazany cesarzowi Henrykowi VI. Został uwolniony w 1194 roku. Zginął, walcząc z francuskim królem Filipem II Augustem o angielskie posiadłości we Francji.

Moneta kolekcjonerska:10 Euro, Opowieści i legendy Austrii - Ryszard Lwie Serce (1157-1199), 2009
Bitwa pod Arsuf (7.09.1191 r.)
podczas III wyprawy krzyżowej do Ziemi Świętej (1187-1192),
zakończona zwycięstwem wojsk chrześcijańskich,
obraz autorstwa Eloi Firmin Felona

Władca niezwykle kontrowersyjny, który swe królestwo traktował jako źródło dochodów na pokrycie kosztów swych wojen, który nigdy nie nauczył się angielskiego, a w kraju przebywał okazjonalnie.

Legendę króla wspierał jego niezwykły przydomek, dzięki czemu historia jego panowania aż do XIX wieku przesłonięta była opowieściami z pogranicza baśni; wpleciono ją nawet w opowieści o Robinie z Locksley.

10 Euro, Opowieści i legendy Austrii - Ryszard Lwie Serce (1157-1199), 2009
Ryszard I Lwie Serce - obraz Merry-Joseph Blondel, 1841,
Musée national des châteaux de Versailles et de Trianon

******
10 Euro - Richard the Lionheart in Dürnstein - proof

The obverse shows Blondel on his horse with a mandolin singing beneath the castle of Dürnstein on the River Danube. The other side shows the arrest of King Richard the Lionheart in an inn outside Vienna, where he pretended to be a kitchen help.

Duke Leopold and his men recognised the red-haired king and took him prisoner. The lions of England can be seen on his chest beneath the disguise of a pilgrim's cloak.


Date of issuing: Oktober 7, 2009,
silver 925, diameter 32mm, weight 16 gr., mintage max. 40.000 pcs, quality proof


*****

Moneta kolekcjonerska:10 Euro, Opowieści i legendy Austrii - Ryszard Lwie Serce (1157-1199), 2009
Bitwa pod Jaffą (5.08.1192 r.) - ostatnie i zwycięskie starcie
Ryszarda Lwie Serce z muzułmanami w trakcie III Krucjaty,
grafika ze średniowiecznego manuskryptu

King Richard the Lionheart in Prison

The Legend of the Troubadour Blondel

On 7th October 2009 the Austrian Mint in Vienna will issue the second coin in its €10 silver commemorative series “Tales and Legends in Austria”. The theme of the new coin is the captivity of the English king, Richard I, on his homeward journey from the Third Crusade in 1192 and the legend of his loyal friend and troubadour who is said to have discovered in which castle the king was being held.

The first part of the story is indeed history. Richard, called the “Lionhearted” even in his lifetime, mortally offended Duke Leopold V of Austria and the German knights in the crusader army by having the duke’s banner torn down from the walls of the captured city of Acre and letting it be trampled in the dust.

Thereupon the duke and the German contingent broke off from the army and returned angrily to Europe. They were soon followed by the French king, who was ill and worried about his home territories, and who didn’t get along with Richard either.

When it came time for Richard to return home, he knew Europe to be seething with his enemies. He travelled incognito, disguised as a pilgrim, and with only a handful of followers. Wrecked in the Adriatic Sea, Richard the Lionheart found himself constrained to cross the territories of the Austrian duke. In Erdberg (at that time just outside Vienna) he was recognised and seized.

The legend says that he was betrayed by paying with some Byzantine gold coins from Constantinople and that he had tried to escape detection by posing as a kitchen boy in the local inn, slowly roasting a chicken on a spit.

Duke Leopold imprisoned Richard in the castle of Dürnstein on the River Danube while he negotiated with the Holy Roman Emperor, Henry VI, over the terms of the surrender of his royal captive and the sum of the king’s ransom which they would jointly demand.

We now enter the realm of myth and legend. King Richard had disappeared on leaving the Holy Land and it is more than likely that his subjects did not know of his exact location until well after his capture outside Vienna. His boon-companion, the troubadour or minstrel Blondel, set out to find the king.

Blondel travelled through southern Germany and down the Danube singing beneath the walls of each castle he encountered. At last under the walls of Durnstein, high above the fast flowing Danube, he recognised the king’s voice answering his song. Richard was alive and in Dürnstein. He charged Blondel to spread word of his captivity back to England. Some versions of the legend even maintain that Blondel sought to help him escape.

The Blondel legend may have some basis in historical fact. Certainly Richard’s loyal officers would have been seeking his whereabouts, until they learned of his detention by the Austrian duke and the subsequent ransom demand by the Emperor Henry VI. Richard’s brother, Prince John, was not at all anxious to see Richard’s release, but his mother, Queen Eleanor, was determined to see the ransom of 100,000 Cologne Marks of silver (approximately 23 tons) raised.

Duke Leopold was excommunicated by the pope for laying hands on a returning crusader, but with his half of the ransom he rebuilt the walls of Vienna and other towns. In 1194 he founded a mint in Vienna to strike the silver into coins. That mint was the ancestor of the present day Austrian Mint, striking coins in the city now for over 800 years!

The new €10 silver coin depicts Blondel on his horse beneath a romantic castle of Dürnstein. He strums his mandolin and sings the song which Richard recognises. The legend has it that Richard had composed the piece himself.

The reverse shows the seizure of Richard the Lionheart in the kitchen of the inn at Erdberg. Leopold and two soldiers apprehend him despite his disguise as a kitchen help tending a roast chicken. Beneath the pilgrim’s cloak he wears, can be seen the three lions of England emblazoned on his chest.

The new coin with a face value of € 10.- is struck in sterling silver (925 fine) to a maximum mintage of 40,000 pieces in proof quality, 30,000 pieces in special uncirculated quality and 130,000 in circulation quality issued at face value through the banks. The proof version is accompanied by a numbered certificate of authenticity and an attractive album for the proof series can be acquired separately. The special uncirculated coin is vacuum packed in a colourful and informative blister pack.

The series continues in April next year with a coin recounting the legend of the discovery of the iron rich area of "Eisenerz" in Styria.

źródło: Austrian Mint / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!