Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Srebrna replika monety Fryderyk Chopin o nominale 50 zł z 1972 r.
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania: I (menniczy)

Srebrna replika monety Fryderyk Chopin z 1972 roku projektu artysty Jerzego Jarnuszkiewicza, umieszczona w gustownym etui z certyfikatem autentyczności Mennicy Polskiej.

Kolekcja: repliki znanych monet polskich

Stan zachowania:
I (menniczy)
Srebro: Ag 925
Średnica:
32,00 mm
Waga: 14,14 g
Nakład: 500 szt. !
Certyfikat autentyczności: indywidualnie numerowany !
Numeracja:
na certyfikacie i rancie
Opakowanie:
drewniane etui
Data emisji: 24.09.2010 r.
W zestawie: numerowany na rancie srebrny numizmat w kapsule ochronnej, indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności, eleganckie drewniane etui

Srebrna replika pięknej monety Fryderyk Chopin z 1972 roku, umieszczona w eleganckim etui z certyfikatem autentyczności Mennicy Polskiej.

Replika nawiązuje do zestawu numizmatów "Słynni Medalierzy",
który poświęcony jest Jerzemu Jarnuszkiewiczowi - autorowi projektu monety.

Srebrna replika monety "Fryderyk Chopin":
Srebrna replika pierwszej polskiej monety kolekcjonerskiej - 50 zł z 1972 roku z wizerunkiem Fryderyka Chopina autorstwa J. Jarnuszkiewicza. Wchodzi ona w skład serii "Słynni Medalierzy", poświęconej twórczości najwybitniejszych polskich artystów medalierów.

Dotychczas ukazały się numizmaty poświęcone: Stanisławie Wątróbskiej - Frindt oraz Józefowi Gosławskiemu.
Jerzy Jarnuszkiewicz (ur. 27 lutego 1919 w Kaliszu, zm. 14 lipca 2005 w Warszawie) - polski rzeźbiarz, twórca pomnika Małego Powstańca w Warszawie.

Uczył się najpierw w Krakowie, a następnie w Warszawie. Studia dokończył dopiero po wojnie. Od 1950 do lat 80. (przez 35 lat) prowadził w warszawskiej ASP pracownię rzeźby.

Jeszcze jako student zaprojektował rzeźbę "Dziecko - bohater", która została wykorzystana w 1983 jako model pomnika "Małego Powstańca". Pomnik odsłonięto uroczyście 1 października 1983 i połączono to z obchodami 15-lecia nadania Chorągwi Warszawskiej ZHP imienia Dzieci Warszawy.

Figurę chłopca w za dużym hełmie, z przewieszonym przez ramię pistoletem i w wielkich saperkach, ustawiono przy gąsienicy z brązu na Podwalu. Autor zadedykował go warszawskim harcerzom.

W latach 60. tworzył geometryczne ażurowe rzeźby z metalu o ogromnych rozmiarach, ustawiane w przestrzeni miejskiej. Były to niezwykłe rzeźby z zespawanych odpadków: haków, ostrzy, bagnetów, łańcuchów, części urządzeń, kompozycji abstrakcyjnych, m.in. "Okien", "Rytmów", "Żagli".

Nieliczne ocalały do dziś przy ul. Kasprzaka w Warszawie, w pobliżu al. Prymasa Tysiąclecia. Jarnuszkiewicz zajmował się także medalierstwem i grafiką artystyczną.

Zaprojektował m.in. pierwszą polską monetę kolekcjonerską 50 zł Fryderyk Chopin z 1972 roku, która została zreplikowana i wyemitowana jako trzeci temat w serii „Słynni Medalierzy”, poświęconej twórczości najwybitniejszych polskich artystów medalierów. 

*****

Pozostałe repliki z kolekcji "Słynni Medalierzy":

Moneta Rybak o nominale 5 zł
projektu Józefa Gosławskiego:

srebro - LINK
złoto - LINK

Moneta Fryderyk Chopin o nominale 50 zł
projektu Jerzego Jarnuszkiewicza:

srebro - LINK
złoto - LINK

Moneta Łoś o nominale 2 zł z 1957 r.
projektu Józefa Gosławskiego:

srebro - LINK
złoto- LINK

Moneta Kogutki o nominale 2 zł z 1957 r.
projektu Józefa Gosławskiego:
srebro - LINK
złoto - LINK

Moneta Jagódki o nominale 2 zł z 1959 r.

projektu Wojciecha Jastrzębowskiego:

srebro - LINK
złoto - LINK

previous next contents

Valid HTML 4.0!