Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1 dolar, Wielcy Kompozytorzy - Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847), 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Tuvalu
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Szlachetne srebro dla prawdziwych koneserów! Srebrna moneta kolekcjonerska z ciekawym motywem muzycznym to pomysł na prezent doskonały! Kolejna moneta z serii to hołd oddany "poecie fortepianu" - Fryderykowi Chopinowi.

Dostawa monety po 5.10.2009 r.
Seria: "Wielcy Kompozytorzy"
"Great Composers" series

Kraj:
Tuvalu
Producent: Mennica Perth Mint
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 dolar (ang. 1 Dollar)
Srebro: Ag 999 
Stempel: lustrzany (proof)
Średnica:
40,60 mm
Waga: 31,1 g (1 uncja srebra)
Nakład:
5.000 szt. !
Rok emisji:
2009 r.
W zestawie ze srebrną monetą: kapsel, stylowe etui, opakowanie z ciekawym wizerunkiem, indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności !


1 dolar, Wielcy Kompozytorzy - Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847), 2009


Klasyka numizmatyki w najlepszym wydaniu!

Srebrna moneta kolekcjonerska
- 1 spośród 5 z ciekawej serii "Wielcy Kompozytorzy" - jako wyraz hołdu i uznania dla wybitnego kompozytora, jakim był Felix Mendelssohn - Bartholdy.

Pomysł na prezent doskonały! Szlachetne srebro najwyższej próby dla kolekcjonerów - prawdziwych koneserów numizmatyki , jak też pasjonatów muzyki!


1 dolar, Wielcy Kompozytorzy - Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847), 2009


Srebrna moneta kolekcjonerska umieszczona jest w ozdobnym etui. W zestawie znajduje się indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności, poświadczający niski nakład monety. Monetę uświetnia efekt kątowy, a urok klasycznego srebra potęguje blask stempla lustrzanego.

Awers:
wizerunek Królowej Elżbiety II.
Rewers:
stylizowany wizerunek Felixa Mendelssohna, na tle dużego klucza wiolinowego i kilku pięciolinii oraz napis „Felix Mendelssohn 1809 -1847”.
 

1 dolar, Wielcy Kompozytorzy - Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847), 2009
Felix Mendelssohn Bartholdy, 1854 rok, Lipsk

"Great Composers" to nowa seria 5 srebrnych monet kolekcjonerskich, na których zostaną przedstawieni klasycy muzyki - sławni na całym świecie kompozytorzy. 

Na pierwszej monecie z serii został uwieczniony Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847) - niemiecki kompozytor okresu romantyzmu, znany chociażby ze słynnego na całym świecie Marszu Weselnego. Ten
genialny muzyk, uważany za najwybitniejsze "cudowne dziecko" po Mozarcie, już w wieku 17 lat skomponował uwerturę do "Snu nocy letniej" Szekspira.
W ramach serii "Wielcy Kompozytorzy" zostaną wyemitowane następujące monety:
1 dolar, Wielcy Kompozytorzy - Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847), 2009

Biorąc pod uwagę unikalne cechy monety, będącej prawnym środkiem płatniczym, należy sądzić, że ta srebrna moneta z nowej serii kolekcjonerskiej z uwagi na tematykę będzie ciekawym uzupełnieniem kolekcji, jak też punktem obowiązkowym dla fanów muzyki.
  • Moneta wybita z 1 uncji czystego srebra Ag próby 999 stemplem lustrzanym proof!
  • Moneta posiada status prawnego środka płatniczego. Została wyemitowana w 2009 roku jako prawny środek płatniczy Tuvalu. Na awersie monety widnieje wizerunek Queen Elizabeth II.
  • Elegancka kaseta prezentacyjna, która dodatkowo przechowywana jest w ilustrowanym pudełku.
  • Niezwykle ograniczona wielkość emisji, licząca 5.000 sztuk.
  • O niskim nakładzie zaświadcza dołączony indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności.
Czy jest ktoś, kto nie usłyszał choć raz
taktów słynnego Marszu Mendelsona?

Marsz Mendelssohna (Marsz weselny) - to najbardziej znany fragment "Snu nocy letniej" Szekspira. Skomponowanyzostał przez Feliksa Mendelssohna w 1842 roku. Niejednokrotnie grany jest w kościołach na zakończenie ślubu, najczęściej na kościelnych organach. Pierwsze wykonanie Marszu odbyło się na ślubie Dorothy Carew i Toma Daniela w kościele św. Piotra w Tiverton 2 czerwca 1847 roku.

Pierwsze wykonanie w okolicznościach znanych dzisiaj powszechnie odbyło się 25 stycznia 1858 roku w kaplicy królewskiej St. James's Palace w Londynie podczas ślubu księżnej Wiktorii Koburg (najstarszej córki królowej Wiktorii) z księciem Fryderykiem Hohenzollernem (późniejszym cesarzem Niemiec). Wyboru utworu dokonała panna młoda.

1 dolar, Wielcy Kompozytorzy - Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847), 2009
Felix Mendelssohn Bartholdy w wieku 30 lat, Londyn

Jakob Ludwig Felix Mendelssohn Bartholdy (ur. 3 lutego 1809 w Hamburgu, zm. 4 listopada 1847 w Lipsku) - niemiecki kompozytor okresu romantyzmu. Uważany za najwybitniejsze cudowne dziecko po Mozarcie.

Ojcem Mendelssohna był Abraham Mendelssohn-Bartholdy, bankier, syn wybitnego filozofa żydowskiego Mojżesza Mendelssohna. Rodzina Feliksa przyjęła jednak chrześcijaństwo i w 1812 przeprowadziła się do Berlina. Jego siostra Fanny Mendelssohn (później Fanny Hensel), była znaną pianistką i kompozytorem - amatorem.

Mendelssohn zaczął uczyć się gry na fortepianie pod kierunkiem matki, gdy miał sześć lat, a od siódmego roku życia uczyła go Marie Bigot w Paryżu. Od 1817 studiował kompozycję u Carla Friedricha Zeltera, uważanego za najlepszego pedagoga w Berlinie.

Prawdopodobnie pierwszy publiczny koncert (z towarzyszeniem orkiestry kameralnej) dał w wieku dziewięciu lat. Jako dziecko podejmował już próby kompozytorskie, pierwszy utwór - kwartet fortepianowy - opublikował w wieku trzynastu lat. Młodego Mendelssohna poznał i obdarzył sympatią Goethe.

Pierwszą symfonię Mendelssohn napisał w wieku piętnastu lat, a gdy miał siedemnaście skomponował uwerturę koncertową do Snu nocy letniej Szekspira, który jest jego najbardziej znanym utworem. Dzieło to dokończył w roku 1842, komponując pozostałe części suity: Intermezzo, Nocturne, Dance, Scherzo i Marsz weselny, który rozsławił cały utwór.

W 1827 wystawiono po raz pierwszy jego operę, Die Hochzeit des Camacho.

W 1830 Mendelssohn napisał uwerturę koncertową Hebrydy, utwór popularny do dzisiaj. Inspiracją do niego były podróże do Szkocji, które odbył pod koniec lat 20. XIX wieku. Podobne źródło można wskazać w przypadku III Symfonii (Symfonia Szkocka), która była pisana z przerwami od 1830 do 1842 roku.

W czasie swego życia Mendelssohn często podróżował po Europie; wizyta we Włoszech zainspirowała jedno z jego najbardziej znanych dzieł, IV Symfonię, tzw. Włoską, której ostateczna wersja została ukończona w 1834 r. W sumie Mendelssohn skomponował pięć symfonii, a także m.in. dwa koncerty fortepianowe - g-moll (1831) i d-moll oraz słynny koncert skrzypcowy e-moll, który dzisiaj jest uważany za żelazny repertuar młodych skrzypków.

Oprócz muzyki symfonicznej Mendelssohn komponował również muzykę kameralną. Do tego nurtu twórczości należy oktet smyczkowy z 1825, kwaartety smyczkowe, trio fortepianowe oraz solowa muzyka fortepianowa (Pieśni bez słów). Natomiast duże formy wokalne reprezentują oratoria Święty Paweł z 1836 i Eliasz 1846.

Widoczny w nich jest duży wpływ twórczości Bacha. Zresztą Mendelssohnowi muzyka Bacha zawdzięcza swój wielki powrót na sceny koncertowe, ponieważ do tego czasu pozostawała ona praktycznie nieznana szerszej publiczności. Wielkim sukcesem stało się wykonanie w 1829 pod kierunkiem Mendelssohna Pasji według św. Mateusza Bacha; było to pierwsze wykonanie tego utworu od śmierci kompozytora.

Osiągnięcia kompozytorskie Mendelssohna dotyczą przede wszystkim formy. Należy do nich między innymi stworzenie romantycznego typu koncertu, innego niż w stylu brillant - z 3 częściami wykonywanymi bez przerw, bez ekspozycji orkiestry i wirtuozowskiej kadencji solisty. Jego Pieśni bez słów są wzorem romantycznej liryki instrumentalnej.

Mendelssohn pod koniec życia był chory, prawdopodobnie śmierć jego siostry Fanny w maju 1847 przyczyniła się również do rozwoju depresji. Felix Mendelssohn zmarł w wieku 38 lat.

źródło: Mennica Perth Mint / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!