Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 zł, Igrzyska XXIX Olimpiady - Pekin 2008, otwór kwadratowy, 2008
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

"Jeden świat, jedno marzenie" - Igrzyska XXIX Olimpiady - Pekin 2008 - uwiecznione na srebrnej monecie kolekcjonerskiej o wyjątkowym designie z kwadratowym otworem.
 
Kolekcja: Srebrne monety o tematyce sportowej

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 10 zł
Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: otwór kwadratowy
Stempel: lustrzany
Średnica: 32,00 mm
Waga: 14,14 g
Wielkość emisji: 150.000 szt.
Cena emisyjna NBP: 61 zł
Data emisji monet: 23.07.2008 r.

"Jeden świat, jedno marzenie" - Igrzyska XXIX Olimpiady - Pekin 2008 - uwiecznione na srebrnej monecie kolekcjonerskiej.

10 zł, Igrzyska XXIX Olimpiady - Pekin 2008, otwór kwadratowy, 2008
Ta srebrna moneta to wyjątkowa atrakcja
nie tylko dla fanów windsurfingu


Srebrna moneta
z kwadratowym otworem, o ciekawym designie autorstwa Urszuli Walerzak, swym kształtem nawiązuje do starych, chińskich monet.

Na awersie monety uwieczniono wizerunek Zakazanego Miasta w Pekinie i logo Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Natomiast na rewersie monety zaprezentowano popularny sport wodny - windsurfing.

W lipcu 2008 roku Narodowy Bank Polski wyemitował cztery monety w celu upamiętnienia udziału Polski w 2008 roku w XXIX Letniej Olimpiadzie w Pekinie. Każda z monet przedstawia popularne latem sporty olimpijskie, w tym:
Awers: u góry wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. W środku monety kwadratowy otwór. Z jego lewej strony napis: 10, z prawej napis: Zł. W otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz oznaczenie roku emisji: 2008. U dołu stylizowany wizerunek Zakazanego Miasta w Pekinie, a pod nim logo Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Pod łapą orła znak mennicy.

Rewers: w środku monety kwadratowy otwór. Z lewej strony stylizowany wizerunek zawodnika na desce windsurfingowej. Pod otworem napis: POLSKA/REPREZENTACJA/OLIMPIJSKA/PEKIN/2008. W tle stylizowany wizerunek fal wodnych oraz zarys lądu.

10 zł, Igrzyska XXIX Olimpiady - Pekin 2008, otwór kwadratowy, 2008
Windsurfer Robby Naish podczas Mistrzostw Świata
na Wyspie Sylt w Niemczech

Poland 2008 Beijing Summer Olympics 10 Zlotych Forbidden City and windsurfing silver proof with square hole

Obverse: an Olympic windsurfer rides the waves. The Polish legends POLSKA REPREZENTACJA OLIMPIJSKA and PEKIN 2008 translate as "Polish Olympic Representation" and "Beijing 2008" respectively.
Reverse: a view of the Forbidden City, in the center of Beijing, China. The crowned white eagle, the national emblem of Poland, with the year of issue, the denomination and the legend RZECZPOSPOLITA POLSKA ("Republic of Poland") also appear.

Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 w Pekinie, stolicy Chin, rozgrywane będą w dniach 8-24 sierpnia. Będą to pierwsze Igrzyska Letnie w Azji od 20 lat - od Igrzysk w Seulu.

Decyzja o wyborze Pekinu jako miasta organizatora zapadła w dniu 13 lipca 2001 roku. O organizację tych Igrzysk zabiegały także: Toronto (Kanada), Paryż (Francja), Stambuł (Turcja) i Osaka (Japonia). W Pekinie rozgrywane będą nowe konkurencje: bieg kobiet na 3 000 m z przeszkodami oraz pływanie na otwartym akwenie na dystansie 10 000 m kobiet i mężczyzn.

W tenisie stołowym gra deblowa mężczyzn i kobiet zastąpiona będzie turniejem drużynowym. W strzelectwie kobiety nie będą już rywalizowały w podwójnym trapie i trafianiu do ruchomej tarczy. Pekiński Komitet Olimpijski ustalił, iż głównym hasłem pekińskich igrzysk olimpijskich będzie zdanie: "jeden świat, jedno marzenie", stwierdził on, iż na tym samym świecie ludzie posiadają jedne wspólne marzenie o dążeniu do rozkwitu i pokoju.

Igrzyska rozpoczną się ósmego dnia, ósmego miesiąca, dwa tysiące ósmego roku, o ósmej osiem wieczorem, gdyż w symbolice chińskiej liczba osiem jest symbolem szczęścia, obfitości, pieniędzy oraz spokoju.

Rozgrywane dyscypliny
Uczestnicy letnich igrzysk w Pekinie w 2008 roku rywalizować będą w 28 dyscyplinach sportowych i 302 konkurencjach, takich jak: * boks, * badminton, * baseball, * gimnastyka, * hokej na trawie, * jeździectwo, * judo, * kajakarstwo, * kolarstwo, * koszykówka, * lekkoatletyka, * łucznictwo, * pięciobój nowoczesny, * piłka nożna , * piłka ręczna, * pływanie, * podnoszenie ciężarów, * siatkówka, * softball, * strzelectwo, * szermierka, * taekwondo, * tenis ziemny, * tenis stołowy, * triatlon, * wioślarstwo, * zapasy, * żeglarstwo.

Maskotki igrzysk

W dniu 11 listopada 2005 roku oficjalnie opublikowano maskotki igrzysk. Jest ich pięć i ciekawostką jest to, iż po raz pierwszy w historii igrzysk wybrano ich aż tyle. Cztery z nich to zwierzęta symolizujące chińską kulturę: ryba, panda, ogień olimpijski (ale także symbolizuje ona tradycyjnego Chińskiego Smoka), antylopa tybetańska i jaskółka. Ich imiona to Beibei, Jingjing, Huanhuan, Yingying i Nini, pojedyncze sylaby imion maskotek układają się w zdanie "Beijing Huanying Ni", co razem znaczy "Witamy w Pekinie".

Ich barwy odpowiadają kolorom pięciu kół olimpijskich. Maskotki, które wyrażają charakterystyczne chińskie cechy, reprezentują nie tylko wieloetniczną kulturowość Chin, lecz również tradycyjną chińską filozofię harmonijnego współżycia ludzi z naturą. O miano oficjalnej maskotki igrzysk starało się 662 projektów, z czego 611 pochodziło z Chin, 12 z Hongkongu, Macao i Tajwanu, a pozostałych 39 z zagranicy.

Wiele regionów starało się, aby na maskotkach umieszczone zostały ich symbole. Razem te pięć maskotek nazywa się Fuwa, co w języku chińskim znaczy "Szczęśliwe maskotki".

Obiekty

Chińskie władze z okazji Igrzysk podjęły decyzję o wzniesieniu w Pekinie serii nowoczesnych budowli, z których wiele zaprojektowali zagraniczni architekci. Należą do nich: * Stadion Narodowy w Pekinie, * Pływalnia Olimpijska w Pekinie, * Wielki Teatr Narodowy w Pekinie.

Ceremonia otwarcia i program artystyczny

Wyreżyserowania ceremonii otwierających i kończących igrzyska podjął się znany chiński reżyser Zhang Yimou. Jego konsultantem będzie słynny kolega po fachu z USA - Steven Spielberg. Obie ceremonie odbędą się na Stadionie Narodowym w Pekinie. Wśród utworów zamówionych przez władze Pekinu na igrzyska jest oratorium, które pisze znany polski kompozytor Krzysztof Penderecki.
źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!