Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 zł, Igrzyska XXIX Olimpiady - Pekin 2008, kula, 2008
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Pierwsza w historii polskiej numizmatyki srebrna moneta kolekcjonerska z unikalną kulą platerowaną 24-karatowym złotem - orientalny motyw, ciekawy projekt, oryginalna moneta w Twojej kolekcji cennych monet!
Kolekcja: Srebrne monety o tematyce sportowej

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 10 zł
Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: kula duraluminiowa platerowana złotem Au 1000/1000 (24-karatowe złoto)
Stempel: lustrzany
Średnica: 32,00 mm
Waga: 14,14 g
Wielkość emisji: 140.000 szt.
Cena emisyjna NBP: 67 zł
Data emisji monet: 23.07.2008 r.

Najbardziej zaawansowana technologicznie srebrna moneta kolekcjonerska.

J
eden z najwspanialszych projektów numizmatycznych!

10 zł, Igrzyska XXIX Olimpiady - Pekin 2008, kula, 2008

Ta nowatorska i oryginalna moneta kolekcjonerska to pierwsza w historii polskiej numizmatyki srebrna moneta z kulą, która dodatkowo platerowana jest 24-karatowym złotem!  

Na kuli znajduje się stylizowane logo Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

  
Ciekawy projekt autorstwa uznanego artysty - Roberta Kotowicza z orientalnym motywem chińskiego ornamentu i wizerunkiem smoka ze Ściany Dziewięciu Smoków.

W lipcu 2008 roku Narodowy Bank Polski wyemitował cztery monety w celu upamiętnienia udziału Polski w 2008 roku w XXIX Letniej Olimpiadzie w Pekinie.

Każda z monet przedstawia popularne latem sporty olimpijskie, w tym:
  • skok o tyczce - złota moneta kolekcjonerska,
  • pływanie - srebrna moneta kolekcjonerska ze złoconą kulą,
  • windsurfing - srebrna moneta kolekcjonerska z kwadratowym otworem.
  • wioślarstwo - moneta obiegowa Nordic Gold.
10 zł, Igrzyska XXIX Olimpiady - Pekin 2008, kula, 2008
Chinese Red Dragon

  • Awers: u dołu wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Po bokach orła oznaczenie roku emisji: 20-08. W środku kula w kolorze złotym ze stylizowanym wizerunkiem chińskiego ornamentu, na tle stylizowanego wizerunku smoka ze Ściany Dziewięciu Smoków. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA, pod nim z prawej strony napis: 10/ZŁ. Pod lewą łapą orła znak mennicy.
  • Rewers: w środku kula w kolorze złotym ze stylizowanym wizerunkiem logo Polskiego Komitetu Olimpijskiego na tle stylizowanego wizerunku wody. Powyżej kuli stylizowany wizerunek zawodnika płynącego kraulem. Poniżej kuli napis: PEKIN/2008. W otoku napis: POLSKA REPREZENTACJA OLIMPIJSKA.

10 zł, Igrzyska XXIX Olimpiady - Pekin 2008, kula, 2008

Poland 2008 Beijing Summer Olympics 10 Zlotych Silver Proof with 24-Karat Gold Plating
(Dragon, Sphere, Orb, Globe and Swimming)

  •  Obverse: a traditional Chinese dragon swirls around a raised, golden sphere, embellished with a traditional Chinese design. The dragon is taken from the Nine Dragons Wall. The crowned white eagle, the national emblem of Poland, with the year of issue, the denomination and the legend RZECZPOSPOLITA POLSKA ("Republic of Poland") also appear.
  • Reverse: a swimmer swims the crawl stroke, although with the golden globe (with the logo of the Polish Olympic Committee on it), it appears as if it might be a water polo player shepherding the ball toward the goal. The Polish legends POLSKA REPREZENTACJA OLIMPIJSKA and PEKIN 2008 translate as "Polish Olympic Representation" and "Beijing 2008” respectively.

Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 w Pekinie, stolicy Chin, rozgrywane będą w dniach 8-24 sierpnia. Będą to pierwsze Igrzyska Letnie w Azji od 20 lat - od Igrzysk w Seulu.

Decyzja o wyborze Pekinu jako miasta organizatora zapadła w dniu 13 lipca 2001 roku. O organizację tych Igrzysk zabiegały także: Toronto (Kanada), Paryż (Francja), Stambuł (Turcja) i Osaka (Japonia). W Pekinie rozgrywane będą nowe konkurencje: bieg kobiet na 3 000 m z przeszkodami oraz pływanie na otwartym akwenie na dystansie 10 000 m kobiet i mężczyzn. W tenisie stołowym gra deblowa mężczyzn i kobiet zastąpiona będzie turniejem drużynowym. W strzelectwie kobiety nie będą już rywalizowały w podwójnym trapie i trafianiu do ruchomej tarczy. Pekiński Komitet Olimpijski ustalił, iż głównym hasłem pekińskich igrzysk olimpijskich będzie zdanie: "jeden świat, jedno marzenie", stwierdził on, iż na tym samym świecie ludzie posiadają jedne wspólne marzenie o dążeniu do rozkwitu i pokoju. Igrzyska rozpoczną się ósmego dnia, ósmego miesiąca, dwa tysiące ósmego roku, o ósmej osiem wieczorem, gdyż w symbolice chińskiej liczba osiem jest symbolem szczęścia, obfitości, pieniędzy oraz spokoju.
Rozgrywane dyscypliny
Uczestnicy letnich igrzysk w Pekinie w 2008 roku rywalizować będą w 28 dyscyplinach sportowych i 302 konkurencjach, takich jak: * boks, * badminton, * baseball, * gimnastyka, * hokej na trawie, * jeździectwo, * judo, * kajakarstwo, * kolarstwo, * koszykówka, * lekkoatletyka, * łucznictwo, * pięciobój nowoczesny, * piłka nożna , * piłka ręczna, * pływanie, * podnoszenie ciężarów, * siatkówka, * softball, * strzelectwo, * szermierka, * taekwondo, * tenis ziemny, * tenis stołowy, * triatlon, * wioślarstwo, * zapasy, * żeglarstwo.
Maskotki igrzysk
W dniu 11 listopada 2005 roku oficjalnie opublikowano maskotki igrzysk. Jest ich pięć i ciekawostką jest to, iż po raz pierwszy w historii igrzysk wybrano ich aż tyle. Cztery z nich to zwierzęta symbolizujące chińską kulturę: ryba, panda, ogień olimpijski (ale także symbolizuje ona tradycyjnego Chińskiego Smoka), antylopa tybetańska i jaskółka. Ich imiona to Beibei, Jingjing, Huanhuan, Yingying i Nini, pojedyncze sylaby imion maskotek układają się w zdanie "Beijing Huanying Ni", co razem znaczy "Witamy w Pekinie". Ich barwy odpowiadają kolorom pięciu kół olimpijskich. Maskotki, które wyrażają charakterystyczne chińskie cechy, reprezentują nie tylko wieloetniczną kulturowość Chin, lecz również tradycyjną chińską filozofię harmonijnego współżycia ludzi z naturą. O miano oficjalnej maskotki igrzysk starało się 662 projektów, z czego 611 pochodziło z Chin, 12 z Hongkongu, Macao i Tajwanu, a pozostałych 39 z zagranicy. Wiele regionów starało się, aby na maskotkach umieszczone zostały ich symbole. Razem te pięć maskotek nazywa się Fuwa, co w języku chińskim znaczy "Szczęśliwe maskotki".
Obiekty
Chińskie władze z okazji Igrzysk podjęły decyzję o wzniesieniu w Pekinie serii nowoczesnych budowli, z których wiele zaprojektowali zagraniczni architekci. Należą do nich: * Stadion Narodowy w Pekinie, * Pływalnia Olimpijska w Pekinie, * Wielki Teatr Narodowy w Pekinie.
Ceremonia otwarcia i program artystyczny
Wyreżyserowania ceremonii otwierających i kończących igrzyska podjął się znany chiński reżyser Zhang Yimou. Jego konsultantem będzie słynny kolega po fachu z USA - Steven Spielberg. Obie ceremonie odbędą się na Stadionie Narodowym w Pekinie. Wśród utworów zamówionych przez władze Pekinu na igrzyska jest oratorium, które pisze znany polski kompozytor Krzysztof Penderecki.
źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!