Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, województwo świętokrzyskie, 2005
previous next contents

numizmatyka

Województwo świętokrzyskie - moneta obiegowa - trzynasta z serii "Herby województw".
Moneta obiegowa 2 zł, województwo świętokrzyskie, 2005

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Nakład: 900.000 szt.
Data emisji monet: 20.01.2005 r.

Województwo świętokrzyskie - to trzynasta moneta z serii "Herby województw".

Zbierz wszystkie monety z tej niezwykłej, stanowiącej ciekawą lekcję geografii i historii Polski - serii i podaruj je bliskim Ci osobom lub pozostaw je dla siebie, czekając, aż wartość monet wzrośnie.

Województwo świętokrzyskie
,
ze stolicą w Kielcach, kojarzy się przede wszystkim z Łysą Górą, Puszczą Jodłową, niezwykłą Jaskinią Raj, czy „Dymarkami Świętokrzyskimi”. Charakterystycznym elementem województwa są Góry Świętokrzyskie, które stanowią centrum Wyżyny Kieleckiej.

Rejon województwa świętokrzyskiego jest niezwykle atrakcyjny turystycznie. Obfituje w zabytki i atrakcje turystyczne. Ważne miejsce wśród zabytkowych budowli znajdujących się na terenie województwa świętokrzyskiego zajmują budowle sakralne.

W województwie świętokrzyskim jest 31 miast. Blisko 70% powierzchni objęte jest różnymi formami ochrony w związku z występującymi okazami chronionej flory i fauny. W lasach dominują: sosna, dopełniają ją jodła, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, olsza, brzoza, grab, buk, lipa drobnolistna, modrzew europejski i polski. Lasy zamieszkują: sarny, dziki, łosie, daniele, wiele chronionych gatunków ptaków, płazów i owadów. Bogata szata roślinna i zwierzęca chroniona jest w licznych parkach krajobrazowych.

Turystów przyciągają także unikatowe w skali Europy ślady zbiorowego osadnictwa z okresu neolitu i paleolitu oraz epoki żelaza, o charakterze górniczo-przemysłowym.
źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!