Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, województwo warmińsko-mazurskie, 2005
previous next contents

numizmatyka

Województwo warmińsko - mazurskie - moneta obiegowa - czternasta z serii "Herby województw".
Moneta obiegowa 2 zł, województwo warmińsko-mazurskie, 2005

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Nakład: 900.000 szt.
Data emisji monet: 22.02.2005 r.

Województwo warmińsko-mazurskie - to czternasta moneta z serii "Herby województw".

Zbierz wszystkie monety z tej niezwykłej serii, stanowiącej ciekawą lekcję geografii i historii Polski !

Województwo warmińsko-mazurskie, ze stolicą w Olsztynie, to malowniczy region, składający się z historycznych krain: Warmii, Mazur (zwanych „Krainą Wielkich Jezior”), części Powiśla i części Żuław Wiślanych.

Rozległe kompleksy leśne sprawiają, iż województwo to stanowi „zielone płuca Polski” jako oaza spokoju i wypoczynku dla każdego, kto pragnie odpocząć od miejskiego zgiełku. To właśnie tutaj można odetchnąć czystym powietrzem w lasach, zbierając leśne skarby natury i podpatrując rzadkie gatunki zwierząt lub poleniuchować nad licznymi jeziorami i rzekami albo uprawiać sporty wodne.

Zimą można przemierzać jeziora na łyżwach, bojerach lub lodowym windsurfingu, latać na wyścigowych sankach, nurkować pod lodem lub pływać w Krutyni, obserwować na śniegu tropy dzikich zwierząt, a nawet stanąć oko w oko z wilkiem lub rysiem.

Tu, podążając szlakiem Kopernika, możemy zwiedzić średniowieczne zamki krzyżackie albo powędrować szlakami prowadzącymi wprost do przepięknych zespołów zabytkowych we Fromborku, czy Nidzicy. Miłośnicy muzyki country mogą co roku spotykać się na Pikniku w Mrągowie.

W dniu 15 lipca 1410 roku koło wsi Grunwald rozegrała się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy pomiędzy wojskami polskimi i litewskimi dowodzonymi przez króla Władysława Jagiełłę a wojskami zakonu krzyżackiego. Dlatego też warto wybrać się na coroczne Dni Grunwaldu, podczas których można m.in.: zwiedzać zrekonstruowaną wioskę rycerską, brać udział w grach i zabawach rycerskich, kupić pamiątki oraz uzupełnić rycerski ekwipunek.

Na Warmii i Mazurach warto zwiedzić także wiele bunkrów, twierdz i umocnień - m. in. kwaterę Hitlera w Gierłoży, kwaterę niemieckich wojsk lądowych w Mamerkach. Obok budowli i obiektów typowo wojskowych ziemia warmińsko-mazurska skrywa inne, ciekawe cuda techniki: mosty, kanały czy urządzenia kolejowe. Wszystkie one mają swoją „duszę” i koloryt.

Warto także odbyć „spacer” statkiem wycieczkowym pomiędzy Ostródą a Elblągiem szlakiem wodnym Kanału Elbląskiego, który zaprojektowany został przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenkego i wybudowany w latach 1848-1872. Obecnie jest to jeden z bardziej interesujących pod względem technicznym na świecie szlakiem wodnym.

previous next contents

Valid HTML 4.0!