Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 zł, Światowa Wystawa EXPO 2005 Japonia, 2005
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Nowość na numizmatycznym rynku! Ciekawa wizualnie, oryginalna moneta o kształcie wachlarza, z japońskimi motywami i polskim akcentem dotyczącym kompozytora Fryderyka Chopina.

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 10 zł
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Średnica: kształt wachlarza o kącie rozwarcia 100 stopni
Waga: 14,14 g
Wielkość emisji: 80.000 szt.
Cena emisyjna NBP:
56 zł
Data emisji monet:
23.03.2005 r.

Nowość na numizmatycznym rynku! Ciekawa wizualnie, oryginalna moneta o kształcie wachlarza, z japońskimi motywami nawiązującymi do kraju Wschodzącego Słońca, drzewka bonsai oraz żurawi.

Na awersie monety znajduje się typowo polski akcent dotyczący Fryderyka Chopina i pomnika
wybitnego kompozytora znajdujący się w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Tej srebrnej monety projektu Roberta Kotowicza nie może jej zabraknąć w Twojej kolekcji cennych numizmatów.


Awers: stylizowany wizerunek fragmentu pomnika Fryderyka Chopina z Łazienek Królewskich w Warszawie. Z lewej strony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz wzdłuż lewego boku monety napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Wzdłuż prawego boku monety oznaczenie roku emisji: 2005 oraz napis: 10 ZŁ. Pod lewą łapą orła znak mennicy.

Rewers: wizerunek pary żurawi. Z lewej strony wizerunek sosny oraz wzdłuż lewego boku monety napis: EXPO. Wzdłuż prawego boku monety napis: 2005 AICHI.

Expo 2005 to wystawa światowa, zorganizowana w japońskiej prefekturze Aichi, która była otwarta dla zwiedzających od 25 marca do 25 września 2005 przez 185 dni. Wystawy światowe to nazwa zwyczajowo nadawana cyklicznym ekspozycjom prezentującym dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata.

Pierwsza taka wystawa odbyła się w 1753 w Londynie i od tego czasu wystawy są okazją do współzawodnictwa we wszystkich dziedzinach produkcji. Tematem przewodnim wystawy Expo 2005 było hasło: „Mądrość natury”. W wystawie brało udział 121 krajów, które przygotowały swoje pawilony narodowe.

źródło: NBP / Narodowy Instytut Fryderyka Chopina / Mennica Polska S.A.

previous next contents

Valid HTML 4.0!