Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
20 zł, Zwierzęta świata - Puchacz (łac. Bubo bubo), 2005
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska z serii "Zwierzęta świata", prezentująca puchacza, czyli największą krajową sowę, objętą ścisłą ochroną gatunkową.

 Seria: "Zwierzęta świata"

Stan zachowania monety:
I (menniczy)
Nominał: 20 zł
Srebro:
Ag 925
Stempel:
lustrzany
Średnica: 38,61 mm
Waga: 28,28 g
Wielkość emisji:
61.000 szt.
Cena emisyjna NBP:
68 zł
Data emisji monet:
15.03.2005 r.

Srebrna moneta kolekcjonerska prezentująca puchacza - z popularnej serii "Zwierzęta świata". Dzięki tej pięknej monecie prestiż i wartość Twojej kolekcji znacząco wzrośnie !

Tej monety nie może zabraknąć w Twojej kolekcji !

puchacz

Puchacz (łac. Bubo bubo L., 1758) - to duża sowa z rodziny puszczykowatych, która zamieszkuje Europę i Azję. W Polsce jest to skrajnie nieliczny ptak lęgowy, osiadły.

Cechy gatunku

Największa krajowa sowa. Na głowie charakterystyczne "uszy" utworzone z piór, tęczówki pomarańczowe. Wyraźny dymorfizm płciowy. Duża okrągła głowa, zaokrąglone skrzydła i krótki ogon.

Wymiary średnie:
dł. ciała: ok. 70 cm, rozpiętość skrzydeł: 165 cm, waga: ok. do 2,5 kg.

Biotop
Stare, zwarte, rozległe lasy (częściej iglaste) w pobliżu bagien i jezior. Zamieszkuje również w górach.

Przybliżony zasięg występowania
Przybliżony zasięg występowania

Gniazdo
Na drzewie, częściej iglastym, w środkowej części korony, w rozwidleniu konarów, rzadziej w dużych dziuplach. Najczęściej zajmuje gniazdo dużych ptaków jak myszołów czy bocian czarny, natomiast w górach gnieździ się na półkach i w załomach skał.

Jaja
Niemal kuliste, równobiegunowe, białe ze słabym połyskiem. Skorupka chropowata, gruba. Średnie wymiary 60x49 mm. Jeden lęg w roku pod koniec marca lub na początku kwietnia. W zniesieniu przeważnie 2-5 jaj.

Wysiadywanie
Od złożenia pierwszego jaja trwa ok. 32-35 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo po 35 dniach.

puchacz

Pożywienie
Ptaki i ssaki wielkości od wróbla i myszy, aż po cietrzewia czy zająca, jednakże nie gardzi gryzoniami, królikami czy też wronami. Poza tym, prawdopodobnie dla ułatwienia trawienia, zjada wiele pokarmu roślinnego.
 
Ochrona
Z uwagi na małą liczebność objęty ścisłą ochroną gatunkową. Ptak ginący, a w niektórych krajach Europy w ogóle niespotykany. Niezbędna jest dalsza ochrona, głównie terenów lęgowych.
puchacz

źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!