Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
20 k, Sztuka Polowania - Polowanie na kaczki, 2011
previous next contents

numizmatyka

Moneta z serii Sztuka polowania to interesujący upominek dla miłośników myślistwa, jak również ciekawa propozycja dla wszystkich kolekcjonerów zainteresowanych tematyką przyrodniczą.

Seria: "Sztuka polowania"

Emitent: Republika Malawi
Producent: Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 20 Kwacha
Materiał: srebro Ag 925
Zdobienie:
tampondruk
Stempel:
lustrzany
Masa: 28,28 g
Wymiary: 40,00 x 28,00 mm
Nakład: do 3 000 szt.
Projekt: Ida Karkoszka
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej

Mennica Polska prezentuje nową serię monet kolekcjonerskich „Sztuka polowania”. W kolekcji zostaną przedstawione charakterystyczne sceny polowań z różnych rejonów Świata. Pierwszą monetą w serii jest moneta „Polowanie na kaczki”. Rewers monety jest subtelnie zdobiony techniką tampodruku.

Każdy temat w serii zostanie wybity w bardzo niskim nakładzie - tylko do 3000 szt., na srebrnym krążku monetarnym próby Ag 925, stemplem lustrzanym.

Awers z wizerunkiem psa myśliwskiego rasy pointer jest wspólny dla wszystkich monet z serii. Poniżej nominał oraz herb emitenta.

Awers: W górnej części monety - napis w języku angielskim Art of Hunting (Sztuka polowania). Poniżej - wizerunek psa rasy pointer w pozycji myśliwskiej. W dolnej części - nominał 20 kwacha, pod nim znak menniczy MW, między cyframi nominału godło państwowe Republiki Malawi. Poniżej nazwa emitenta w języku angielskim - Republic of Malawi.

Rewers: W górnej części monety - kaczki krzyżówki w locie, największa z nich, przedstawiona w technice tampodruku. W dolnej części - wizerunki dwóch myśliwych na łódce. W tle - krajobraz stawu.

Kaczka krzyżówka (łac.Anas Platyrhynchos) - jest najpospolitszą kaczką występującą w Polsce i można ją spotkać w prawie wszystkich zbiornikach wodnych. Jest to gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych. Ptak rozmiarami przypomina kaczkę domową, zresztą kaczki domowe pochodzą właśnie od krzyżówek. Samiec i samica są tej samej wielkości, ale samiec i samica mają inne głosy.

Na wiosnę i zimę kaczory przybierają piękną szatę godową.W tym okresie kaczor ma głowę i szyję ciemnozieloną z metalicznym połyskiem, a na szyi biały pierścień. Skrzydła są szare z fioletowoniebieskim lusterkiem, biało-czarno obrzeżonym. W upierzeniu letnim kaczor nie różni się od kaczki, która ma ubarwienie rdzawobrunatne, czarno i brunatno upstrzone, lecz lusterko bez biało-czarnego obrzeżenia. Oczy ciemnobrązowe, dziób oliwkowozielony, nogi pomarańczowe.

Krzyżówki są zagniazdownikami. Okres gniazdowania: marzec-maj. Samica zakłada gniazdo na ziemi w pobliżu wody lub na drzewach. Samica znosi 9-13 zielonkawo-szarych jaj. Wysiaduje je 22-26 dni. Ptaki lęgną się okryte puchem. Samodzielność osiągają po około 55 dniach.

Krzyżówka dobrze pływa i nurkuje. Lot ma szybki i wydaje skrzydłami charakterystyczny poświst. Pokarm kaczki jest pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, żywi się drobnymi zwierzętami wodnymi i kawałkami roślin np. owadami, mięczakami, żabami, ikrą rybią i nawet małymi rybami. Roślinność to w większości roślinność wodna: wodorosty i trawa. Żeruje na powierzchni wody.

W Polsce krzyżówka jest ptakiem łownym i nie jest zagrożona. Warto wiedzieć, że okres polowań na kaczki zaczyna się 15 sierpnia i trwa do 21 grudnia. Prócz krzyżówek, polować można na cyraneczki, czernice i głowienki. Wiosenne polowania na kaczki obecnie są zabronione.

Jak poluje się na kaczki?
Polowanie na kaczki odbywa się przeważnie indywidualnie, czasami także zbiorowo. Odbywa się ono zazwyczaj o świcie, kiedy podchodzi się kaczki przed odlotem na żer. Można również polować o zmierzchu, gdy czeka się w ukryciu np. w szuwarach na zlot, kiedy kaczki wracają na noc. Poluje się następującymi sposobami: z łódki, z podchodu, na przelotach, na zlotach i sadach. Z krykuchą, z bałwankiem i z naganką. W każdym przypadku bardzo ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa, W jednej chwili może strzelać tylko jeden myśliwy, a pozostali jedynie obserwują. Podobnie jest w przypadku używania psów na polowaniach. Na jednego psa może przypadać maksymalnie trzech myśliwych. Nie trzeba dodawać, że polowanie z dobrym psem potrafi dostarczyć prawdziwej satysfakcji i wielu emocji. Do psa należeć też będzie poszukiwanie postrzałków.

Do polowania używamy broni gładkolufowej i śrutu nr 4. Ustrzelone sztuki nosi się na tzw. trokach. Trofeum może być cały wypchany ptak lub pióra z kupra kaczora, które zwinięte są w naturalny sposób, a także kolorowe pióra ze skrzydeł, które można ładnie ułożyć i zrobić z nich przypinkę do myśliwskiego kapelusza, albo również do elementów ozdoby damskiej garderoby.

Źródło:
poluję.pl i kola.lowiecki.pl

previous next contents

Valid HTML 4.0!