Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 dinerów, Święci Patroni - Święta Małgorzata, 2011
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Księstwo Andory
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Oryginalny prezent dla osób, którym patronuje Święta Małgorzata oraz dla kobiet o imieniu Małgorzata - srebrna moneta kolekcjonerska - ostatnia, czyli piąta z kolekcji „Święci Patroni”.

Kolekcja: Srebrne monety o tematyce religijnej
Seria: "
Święci Patroni"
 
Emitent: Księstwo Andory
Producent: Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 10 dinerów (10 diners)
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Średnica: 38,61 mm
Waga: 28,28 g
Wielkość emisji: 5.000 szt.
Data emisji: 10.02.2011 r.
Projektant: Witold Nazarkiewicz
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej

Święta Małgorzata - patronka rolników, dziewcząt, położnych, ludzi z chorym wzrokiem, rannych i wszystkich tych, którzy uciekają się do jej pomocy - uwieczniona na niskonakładowej srebrnej monecie kolekcjonerskiej.

Jest to
piąta moneta, czyli ostatnia z kolekcji „Święci Patroni.
Mennica Polska przedstawia wyjątkową serię monet kolekcjonerskich “Święci patroni”.
 
Bardzo niski nakład, do 5000 sztuk i ciekawy design spowodowały, że poprzednie monety wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród kolekcjonerów.

Seria "Święci Patroni" przedstawia znanych w całej Europie, szczególnie popularnych świętych.
 
Poszczególne monety z serii ukazują wizerunek świętego wraz z charakterystycznym dla niego atrybutem.
 
Wizerunki świętych zaczerpnięte z różnorodnych grafik utrzymane są w stylu gotyckim.
 
W ramach kolekcji "Święci Patroni" dotychczas zostały wyemitowane 4 srebrne monety: 
"Święci patroni” stanowią szczególną grupę wśród świętych Kościoła Katolickiego, gdyż wierzy się, że ich wstawiennictwo przed Bogiem jest wyjątkowo skuteczne. Większość z nich żyła na przełomie III i IV wieku naszej ery, w okresie krwawych prześladowań chrześcijan na terenie Cesarstwa Rzymskiego.

Na przestrzeni wieków czyny obrastały w legendy. Kult ich rozkwitł jednak dopiero w XIV wieku, na terenie Nadrenii w związku z plagą dżumy, która w tamtym czasie trawiła Europę. Ludzie wierzą w cudowną moc Wspomożycieli, że chronią przed szeregiem innych chorób. Dlatego zostali patronami wielu profesji, stanów, zawodów i miast.

Szczególne miejsce zyskali w religijności ludowej: ich figurki, obrazki, medaliki przez wielu traktowane są jako amulety obdarzone mocą magiczną, których bliskość pomaga w przeciwnościach dnia codziennego.

*****

Święta Małgorzata, to dziewica i męczennica, która z powodu wiary chrześcijańskiej straciła życie w wieku piętnastu lat. Jest patronką rolników, dziewcząt, położnych, ludzi z chorym wzrokiem, rannych i wszystkich tych, którzy uciekają się do jej pomocy.

Zaliczana jest do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli. Jej relikwie są przechowywane w katedrze w Montefiascone we Włoszech. Miasteczko to dziś jest głównym ośrodkiem jej kultu. Małgorzata przyszła na świat pod koniec III wieku w Antiochii Pizydyjskiej w Azji Mniejszej.

Była niezwykłej urody młoda kobietą. Niestety z powodu wiary chrześcijańskiej pogański ojciec wypędził ją z domu. Następnie z tego samego powodu trafiła do więzienia, gdzie została okrutnie okaleczona. W nocy ukazał jej się smok, który próbował ją pożreć. Małgorzata zrobiła nad nim znak krzyża i smok zniknął, a jej rany się zabliźniły.

Sędzia dowiedziawszy się o tym wydał na nią wyrok śmierci przez ścięcie mieczem, którego publicznie dokonano w 305 roku.

Święta Małgorzata przedstawiana jest na obrazach z lekko uśmiechniętą twarzą zwyciężczyni, z pokonanym smokiem u stóp. Jej atrybutami są: palma, krzyż, laska zakończona krzyżem, korona, księga, grzebień metalowy jako narzędzie tortur. Często przedstawiana jest z Barbarą i Katarzyną, zwłaszcza w tryptykach gotyckich.

źródło: Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!