Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 zł, Historia polskiej muzyki rozrywkowej - Krzysztof Komeda, 2010
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Krzysztof Komeda - polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej - uwieczniony na drugiej  monecie z serii "Historia Polskiej Muzyki Rozrywkowej". W konkursie numizmatycznym we Włoszech w 2011 r. ta srebrna moneta zdobyła uznanie jako "Najpiękniejsza moneta na świecie".

Seria: Historia Polskiej Muzyki Rozrywkowej

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 10 zł
Srebro: Ag 925
Stempel:
lustrzany
Średnica:
32,00 mm
Waga: 14,14 g
Wielkość emisji:
60.000 szt.
Projektant monety:
Roussanka Nowakowska
Cena emisyjna NBP:
68 zł
Data emisji monet: 1.12.2010 r.
W zestawie: srebrna moneta w kapsule ochronnej, folder emisyjny NBP

 
"Najpiękniejsza moneta na świecie"

Krzysztof Komeda - polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowe
j - uwieczniony na drugiej  monecie z kolekcji "Historia Polskiej Muzyki Rozrywkowej".

Pierwsza moneta z tej ciekawej, muzycznej serii była poświęcona Czesławowi Niemenowi.

Zaprojektowana w Mennicy Polskiej przez Roussankę Nowakowskę  srebrna moneta "Krzysztof Komeda" została nagrodzona w międzynarodowym konkursie numizmatycznym "International Prize Vicenza Numismatica" 2011.

Jury doceniło walory artystyczne monety i przyznało jej specjalną nagrodę w kategorii "Najpiękniejsza moneta świata".

W uzasadnieniu czytamy, że powodem wyróżnienia była "Romantyczna siła przedstawienia pianisty na monecie".

"International Numismatic Prizes Vicenza Numismatica" to międzynarodowy konkurs numizmatyczny organizowany we Włoszech. Nagrody są przyznawane w kategoriach: "Najpiękniejsza moneta świata" i "Najlepsza kompozycja artystyczna". W poprzednich latach monety Mennicy Polskiej były nagradzane w tym konkursie wielokrotnie.
*****

Krzysztof Komeda
(wł. Krzysztof Trzciński) urodził się 27 kwietnia 1931 r. w Poznaniu, w inteligenckiej i dobrze sytuowanej rodzinie mieszczańskiej.

Otrzymał staranne wykształcenie zarówno ogólne, jak i muzyczne. Od dziecka uczył się podstaw muzyki oraz gry na pianinie. W Ostrowie Wielkopolskim, gdzie zamieszkał po zakończeniu wojny, zaczęła się jego fascynacja jazzem. Czynnie uczestniczył w rodzącym się polskim ruchu jazzowym. W 1955 r. ukończył w Poznaniu studia medyczne i rozpoczął specjalizację z laryngologii.

Krzysztof Komeda był muzykiem i kompozytorem jazzowym, autorem kompozycji filmowych, a także czołowym twórcą nowoczesnego jazzu w Polsce i Europie.

To postać wyjątkowa. Od dziecka kochał muzykę - już od 7. roku życia uczył się gry na pianinie w poznańskim konserwatorium. Twierdził, że granie jest jedyną czynnością, która naprawdę go pasjonuje. Jego artystyczni współpracownicy wspominają go z jednej strony jako pracoholika, tyrana i kata, a z drugiej - jako bliskiego, wiernego i zawsze pomocnego przyjaciela, męża i ojca.

Krzysztof Komeda uważał się za europejczyka z tradycjami helleńskimi. Był koneserem sztuki, kompozytorem tworzącym w tym nietypowym, nieporównywalnym z żadnym innym gatunku muzycznym, jakim jest jazz.

Jako pierwszy w sposób logiczny i konsekwentny wprowadził jazz nowoczesny do ilustracyjnej muzyki filmowej, tworząc tym samym nowy, obowiązujący przez wiele kolejnych dziesięcioleci styl kompozycji filmowych.

Muzyka stała się nierozerwalnie zintegrowana ze słowem, obrazem i ciszą, która w filmowych realizacjach Komedy spełniała równorzędną wobec muzyki rolę w budowaniu atmosfery. „Fenomen Komedy” to dzisiaj najczęściej stosowany synonim określający wielkość twórczą i wyjątkową osobowość artysty.

Niestety, tragiczny w skutkach błahy incydent zniweczył dalsze plany. W wyniku żartobliwej przepychanki z przyjacielem, słynnym pisarzem i antykomunistycznym banitą Markiem Hłaską, Komeda upadł na skały i doznał urazu głowy, a w konsekwencji - wylewu krwi do mózgu. Po 3 miesiącach śpiączki, wciąż nieprzytomny, 20 kwietnia 1969 r. został przywieziony przez żonę do Polski. Pomimo wysiłków najznakomitszych w kraju lekarzy neurologów artysta zmarł 3 dni później, nie odzyskawszy przytomności.

Krzysztof Komeda nadal żyje w swojej muzyce. Pozostawił po sobie wiele znakomitych, ponadczasowych kompozycji jazzowych oraz filmowych. Jego muzyka dzisiaj, ponad 40 lat po jego śmierci, jest nadal wzorem dla kolejnych twórców, a także rarytasem dla koneserów muzycznych. Komeda zagościł na stałe w panteonie czołowych, epokowych twórców muzycznych nie tylko w Europie.

Dzięki kompozycjom oraz historii swojego życia stał się wzorem prawdziwego artysty i dobrego, prawego człowieka. Pozostaje, obok Fryderyka Chopina, największym i najbardziej rozpoznawalnym ambasadorem kultury i sztuki polskiej w świecie.

źródło: NBP / Mennica Polska

previous next contents

Valid HTML 4.0!