Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Mennice Ziem Polskich - Bydgoszcz - portugał Jana Kazimierza z 1652 r. - srebro
previous next contents

numizmatyka

Nowość - Mennice Ziem Polskich - Bydgoszcz - uwieczniona na szlachetnym kruszcu. Historia, która pozostawiła ślad  w srebrze o nakładzie 500 sztuk.

Kolekcja: repliki znanych monet polskich
Seria: Mennice Ziem Polskich

Stan zachowania: I (menniczy)
Srebro:
Ag 925
Stempel: lustrzany
Średnica: 32,00 mm
Waga: 14,14 g
Nakład: 500 szt. !
Data emisji:
16.12.2010 r.
W zestawie: srebrny numizmat w kapsule ochronnej, certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej, eleganckie, drewniane etui

Nowość - Mennice Ziem Polskich - Bydgoszcz - uwieczniona w szlachetnym kruszcu!

Historia, która pozostawiła ślad w srebrze na wieki.

Portugał króla Jana Kazimierza z 1652 roku to rarytas numizmatyczny o limitowanym nakładzie tylko 500 sztuk!

W skład jednego kompletu wchodzą:
Portugały były złotymi monetami o wartości 10 lub 5 dukatów o masie odpowiednio ok. 35 i 17,5 g. W Europie (w tym także w Polsce w XVI i XVII wieku) - była to największa złota moneta obiegowa. W Polsce pierwsza emisja miała miejsce za czasów Zygmunta II Augusta.

Replika legendarnego portugała Jana Kazimierza z 1652 roku w oryginale znanego zaledwie w jednym egzemplarzu.

Oryginał replikowanego portugała został wybity w roku 1652 w Mennicy Bydgoskiej. Oryginał uznawany jest za unikat, gdyż znany w jednym egzemplarzu. Znajduje się on w kolekcji numizmatycznej British Museum w Londynie.


Portugały
- złote monety o wartości 10 dukatów (prawie 35 g), których bicie rozpoczęto w 1560 roku w Hamburgu. W kolejnych latach ich emisja rozpowszechniła się na inne miasta i kraje Europy w tym Polskę.

W Polsce portugały były największymi złotymi monetami będącymi w powszechnym obiegu. Pierwsze polskie portugały wybito w Wilnie w 1562 roku za panowania króla Zygmunta Augusta. Ostatnie portugały polskie wybito za panowania Jana Kazimierza.

Oryginał replikowanego portugała został wybity w roku 1652 w mennicy w Bydgoszczy. Oryginał uznawany jest za unikat (znany w jednym egzemplarzu). Znajduje się on w kolekcji numizmatycznej British Museum w Londynie.

Jako ciekawostkę dodać należy, że Hrabia Kazimierz Sobański, posiadacz ogromnej kolekcji rzadkich monet, podczas pobytu w Londynie z drugiej połowie XIX wieku, postarał się o kopię galwanoplastyczną tego portugała. Z tego odlewu powstała m.in. kopia portugała znajdująca się w zbiorach w Muzeum w Bydgoszczy.

Katalog Parchimowicza określa opisywany portugał jako monetę próbną. Trudno oszacować jej wartość rynkową, gdyż ze względu na unikatowość nigdy nie była oferowana w sprzedaży.

źródło: Mennica Polska

previous next contents

Valid HTML 4.0!