Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Mennice Ziem Polskich - Mennica Krzy¿acka w Malborku - z³oto
previous next contents

numizmatyka

Wiernie wykonana, z zachowaniem wszystkich detali z³ota replika “Szel±ga Wielkiego Mistrza Konrada von Jungingena”, sygnowana liter± M na awersie nad tarcz± jako znakiem mennicy. Historia, która pozostawi³a ¶lad w z³ocie o niskim nak³adzie 100 sztuk.

Kolekcja: repliki znanych monet polskich
Seria: Mennice Ziem Polskich

Stan zachowania: I (menniczy)
Z³oto:
Au 900
Stempel: lustrzany
¦rednica: 27,00 mm
Waga: 14,14 g
Nak³ad: 100 szt. !
Data emisji:
15.06.2010 r.
W zestawie: z³oty numizmat w kapsule ochronnej, indywidualnie numerowany certyfikat autentyczno¶ci Mennicy Polskiej, eleganckie, drewniane etui

Nowo¶æ - Mennice Ziem Polskich - Mennica Krzy¿acka w Malborku - uwieczniona w szlachetnym kruszcu!

Wiernie wykonana, z zachowaniem wszystkich detali z³ota replika “Szel±ga Wielkiego Mistrza Konrada von Jungingena” (1393-1407), sygnowana liter± M na awersie nad tarcz± jako znakiem mennicy.

Ka¿da replika zapakowana jest w eleganckie drewniane etui z numerowanym certyfikatem autentyczno¶ci.


Historia, która pozostawi³a ¶lad w z³ocie na wieki.

Rarytas numizmatyczny o limitowanym nak³adzie tylko 100 sztuk!

Pierwszy temat z serii "Mennice Ziem Polskich" - Mennica Krzy¿acka w Malborku.

Jako kolejny z serii - 16 grudnia 2010 roku uka¿e siê srebrny i z³oty numizmat po¶wiêcony mennicy w Bydgoszczy - portuga³ Jana Kazimierza z 1652 roku.

Seria z pewno¶ci± zainteresuje wszystkich mi³o¶ników i kolekcjonerów monet z czasów Polski Królewskiej.

Dziêki nowej serii bêd± mogli dok³adnie prze¶ledziæ wci±gaj±ce dzieje mennictwa na ziemiach polskich.

Do ka¿dego numizmatu do³±czona bêdzie obszerna informacja o danej mennicy.

"Mennice Ziem Polskich"
to nowa seria numizmatów, która po¶wiêcona jest replikom monet wyprodukowanych przez historyczne, nieistniej±ce ju¿ mennice znajduj±ce siê na terytorium dzisiejszej Rzeczpospolitej.

Seria z pewno¶ci± zainteresuje wszystkich mi³o¶ników i kolekcjonerów monet z czasów Polski Królewskiej.

Dziêki nowej serii bêd± mogli dok³adnie prze¶ledziæ dzieje mennictwa na ziemiach polskich.
Pierwszy temat z serii "Mennice Ziem Polskich" - to Mennica Krzy¿acka w Malborku, która za czasów wielkiego mistrza von Jungingen bi³a szel±g z ró¿±.

Mennica Krzy¿acka w Malborku ginie w pomroce dziejów i szczegó³y jej funkcjonowania nie s± dok³adnie znane.

Na pewno za Wielkiego Mistrza Zakonu Konrada III von Jungingen (1393 - 1407) bito w Malborku szel±gi znaczone liter± M, a czas ich emisji przypada³ na lata 1404 – 1407.

Niektórzy badacze s±dz±, ¿e mennica w Malborku funkcjonowa³a równie¿ za Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingen (1407-1410), ale jego szel±gi nie nosz± ¿adnych znaków menniczych i trudno którekolwiek z nich przypisaæ tej mennicy.

Zapewne w krótkim okresie po bitwie grunwaldzkiej w 1410 roku na zamku w Malborku tak¿e funkcjonowa³a mennica.

Pewnym jest natomiast jej funkcjonowanie za Wielkiego Mistrza Ludwika von Erlichshausen (1450 - 1467) w latach 1454 – 1456 i wówczas bi³a ona szel±gi znaczone wizerunkiem ró¿y, jako znakiem menniczym.

Najstarsza mennica zakonu krzy¿ackiego znajdowa³a siê w Toruniu, w po³. XIV wieku powsta³a kolejna w Elbl±gu, pod koniec XIV wieku dosz³y jeszcze Gdañsk i Malbork.

Podstaw± by³a grzywna pruska równa 180 gramom srebra. Grzywna pruska dzieli³a siê na: 4 wiardunki, 24 skojce, 45 pó³skojcy, 60 szel±gów, 180 kwartników lub 720 denarów. Sporadycznie bito równie¿ z³ote dukaty.

Za jedn± grzywnê prusk± mo¿na by³o kupiæ np. krowê.

*****

Zbiory Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Zamkowego w Malborku by³y tworzone od pierwszych dni powo³ania Muzeum Zamkowego w Malborku w 1961 roku. Pocz±tkowo by³y to zakupy dokonywane przez Spo³eczny Komitet Odbudowy. Zbiory podzielone s± na trzy kolekcje: Monety, Medale oraz Kopie i Inne.

W Gabinecie Numizmatycznym znajduje siê zespó³ prawie ponad 4.500 monet zwi±zanych z pañstwem polskim, przede wszystkim Koron± (bez Pomorza Zachodniego i ¦l±ska) za szczególnym uwzglêdnieniem Prus Królewskich.

Znacz±c±, ci±gle powiêkszan± grup± s± monety Zakonu Niemieckiego w Prusach. Muzeum Zamkowe jest na li¶cie muzeów, które otrzymuj± systematycznie od NBP monety kolekcjonerskie.

Na kolekcjê medali sk³adaj± siê obiekty przede wszystkim prezentuj±ce sztukê medaliersk± Prus oraz liczne medale wspó³czesne (powojenne) zwi±zane z histori± naszego kraju, medale emitowane przez muzea polskie oraz pojedyncze medale projektowane przez znanych medalierów polskich.

Liczn± grupê stanowi± medale emisji naszego muzeum. S± to przede wszystkim medale (lane i bite) emitowane od 1965 roku a projektowane przez znanych medalierów polskich na Miêdzynarodowe Biennale Ekslibrisu Wspó³czesnego oraz medale okoliczno¶ciowe.

W kolekcji kopii i innych obiektów zwi±zanych z pieni±dzem oprócz nielicznej grupy kopii monet i banknotów znajduj± siê banknoty zwi±zane z Malborkiem - s± to notgeldy emitowane w czasie I wojny ¶wiatowej oraz notgeldy bêd±ce odbiciem propagandy niemieckiej prowadzonej w zwi±zku z plebiscytem 11 lipca 1920 roku.

Ciekaw± grupê obiektów stanowi± wa¿ki dukatowe (do sprawdzania wagi monet z³otych), sakiewki, portmonetki oraz skarbonki z XIX i XX wieku.

¼ród³o: Mennica Polska / Wikipedia / Muzeum Zamkowe w Malborku

previous next contents

Valid HTML 4.0!