Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Polscy Malarze XIX/XX w.: Artur Grottger (1837 - 1867), 2010
previous next contents

numizmatyka

Ósma moneta z ciekawej kolekcji "Polscy Malarze XIX/XX wieku". Na monetach Nordic Gold z tej serii dotychczas zostali uwiecznieni następujący mistrzowie: J. Matejko, J. Malczewski, S. Wyspiański, T. Makowski, A. Gierymski, L. Wyczółkowski i W. Strzemiński.

Moneta obiegowa 2 zł - Polscy Malarze XIX/XX w.: Artur Grottger (1837 - 1867), 2010

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 1 200 000 szt.
Data emisji monet w NBP: 27.10.2010 r.

Ósma moneta z ciekawej kolekcji "Polscy Malarze XIX/XX wieku".

Na monetach obiegowych z tej serii dotychczas zostali uwiecznieni następujący mistrzowie:
 

Artur Grottger
przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych przedstawicieli późnego romantyzmu polskiego, autor doskonałych obrazów i rysunków - kompozycji historycznych, scen rodzajów i portretów.

Dzieła tego rysownia i malarza zyskały ogromną popularność dzięki głęboko patriotycznej wymowie, romantycznej uczuciowości oraz realistycznemu przedstawieniu szczegółów.

Emisja monety poświęconej Arturowi Grottgerowi to oddanie hołdu temu wybitnemu artyście, który zasłynął m.in. z takich cykli jak "Warszawa I", "Warszawa II", "Polonia" i "Lithuania".

*****

Artur Grottger (ur. 11 listopada 1837 w Ottyniowicach, zm. 13 grudnia 1867 w Amélie-les-Bains-Palalda) - polski malarz, jeden z czołowych przedstawicieli romantyzmu w malarstwie polskim, ilustrator, rysownik, znany z cyklu "kartonów" o powstaniu styczniowym.

Życiorys

Urodził się 11 listopada 1837 roku w Ottyniowicach na Podolu. Jego ojciec Jan Józef był dzierżawcą majątku należącego do hrabiego Hilarego Siemianowskiego.

Ojciec Artura walczył w powstaniu listopadowym jako oficer 5. pułku ułanów "Warszawskie Dzieci", był zamiłowanym malarzem, wykształconym w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. On właśnie udzielał synowi domowych lekcji rysunku.

Jako jedenastoletni chłopiec Artur Grottger został oddany na naukę do pracowni lwowskiego malarza Jana Maszkowskiego, gdzie na długie lata zaprzyjaźnił się z jego synem, Marcelim.

Poważniejsze studia malarskie odbył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz - w latach 1855-1858 w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. W Wiedniu mieszkał aż do roku 1865. Z powodu nieustannych tarapatów finansowych towarzyszących mu przez całe życie, wędrował po Galicji od dworu do dworu, zarabiając na życie rysowaniem i malowaniem obrazów o przygodnej, nieraz banalnej tematyce.

Stworzył w tym okresie również najdoskonalsze cykle rysunków wykonanych czarną i białą kredką na kartonach. Nigdy nie widział powstania styczniowego, a stworzył z wyobraźni wstrząsające rysunki: "Polonia" (1863) i "Lithuania" (1864-1866). W 1866 roku na balu w lwowskim Towarzystwie Strzeleckim poznał 16-letnią Wandę Monne.

Gwałtowna miłość polskiej patriotki Wandy i mającego jeszcze tylko dwa lata życia przed sobą "Arthura", której przeciwna była rodzina Wandy, obfitująca w wiele romantycznych spotkań i długich, afektowanych listów, nie mogła zostać spełniona.

Artur w nadziei na osiągnięcie sukcesu wyjechał do Paryża, gdzie - chory na gruźlicę - zdołał zakończyć cykl "Wojna", który sprzedał austriackiemu cesarzowi Franciszkowi.

W grudniu 1867 roku, nękany płucnymi krwotokami, opadający z sił, został wysłany przez lekarzy do słynnego uzdrowiska Amelies-les-Bains w francuskich Pirenejach, gdzie zmarł 13 grudnia 1867 roku. Zwłoki artysty sprowadziła do Lwowa w dniu 4 lipca 1868 roku jego narzeczona i pochowała go na Cmentarzu Łyczakowskim w miejscu, które kiedyś podczas wspólnego spaceru Grottger wybrał.

Cykle
źródło: Narodowy Bank Polski / Mennica Polska S.A. / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!