Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
30 zł, Polski sierpień 1980, 2010
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Nowość - pierwsza w polskiej numizmatyce złota moneta kolekcjonerska o nominale 30 zł - historia, pasja oraz lokata w jednym.
Kolekcja: Złote monety o tematyce historycznej

Stan zachowania monety:
I (menniczy)
Nominał: 30 zł
Złoto: Au 900
Stempel:
lustrzany
Średnica:
16,00 mm
Waga: 1,75 g
Wielkość emisji:
30 000 szt.
Cena emisyjna NBP: 328 zł
Data emisji monet: 30.08.2010 r.
W zestawie: złota moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej i zielonym etui, certyfikat autentyczności, folder emisyjny

Nowość - pierwsza w polskiej numizmatyce złota moneta kolekcjonerska o nominale 30 zł.

Złota moneta kolekcjonerska upamiętnia wydarzenia Polskiego Sierpnia 1980 roku.

W roku 2010 mija 30 lat od podpisania porozumień sierpniowych 1980 roku, które zakończyło falę dwumiesięcznych strajków w zakładach pracy w całej Polsce.

Było to jedno z ważniejszych wydarzeń prowadzących nasz kraj do demokracji.

Z tej okazji NBP wydał pierwszą w historii monetę złotą o nominale 30 zł.
  • Awers: w centralnym miejscu kontury gdańskiego Pomnika Poległych Stoczniowców. Na nim wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Po bokach nominał 30 zł. W otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA 2010.

  • Rewers: w centralnym miejscu znak Solidarności. Poniżej stylizowana data 1980, układająca się jako cień znaku Solidarność. W otoku napis: POLSKI SIERPIEŃ.
Trzema monetami - złotą o nominale 30 zł, srebrną dziesięciozłotówką i okolicznościową dwuzłotówką - Narodowy Bank Polski upamiętnił 30. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”.

30 lat temu, w lipcu i sierpniu 1980 r., przez kraj przetoczyła się fala strajków. Największe znaczenie miał strajk stoczniowców gdańskich, który przerodził się w strajk solidarnościowy. Jego efektem była zgoda ówczesnych władz na istnienie niezależnych od partii komunistycznej organizacji związkowych.

Wydarzenie to umożliwiło podpisanie porozumień z Międzyzakładowymi Komitetami Strajkowymi w Szczecinie (30 VIII), w Gdańsku (31 VIII) oraz w Jastrzębiu Zdroju (3 IX). Lech Wałęsa, przywódca stoczniowców gdańskich, ogłosił wówczas powstanie wolnych i samorządnych związków zawodowych.

previous next contents

Valid HTML 4.0!