Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Zestaw numizmatyka - Talary Polski Królewskiej - kolekcja 25 replik talarów z lat 1564-1795
previous next contents

numizmatyka

Urzekająca kolekcja replik rzadkich i bardzo drogich monet - 25 Talarów Polski Królewskiej wybitych w srebrze w niskim nakładzie 1.000 sztuk - oryginalny prezent dla kolekcjonera, pasjonata historii, miłośnika rzeczy wyjątkowych. Zbiór o wysokich walorach estetycznych i edukacyjnych.

Seria: "Talary Polski Królewskiej"

Srebro:
Ag 925
Średnica: 40 mm
Waga: 28 g
Producent: Mennica Słowacji - Kremnica
Nakład: 1.000 sztuk ! (indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności)

Zestaw obowiązkowy każdego numizmatyka - urzekająca kolekcja replik rzadkich i bardzo drogich monet - Talarów Polski Królewskiej! Zbiór o wysokich walorach estetycznych i edukacyjnych.

Niepowtarzalna, limitowana, numerowana na rantach seria przeznaczona dla kolekcjonerów - koneserów.


Ten wyjątkowy zestaw o niskim nakładzie 1.000 sztuk - pozwoli kolekcjonerom lepiej poznać i na co dzień obcować z najpiękniejszymi monetami z czasów panowania polskich królów.

Seria 25 srebrnych, wiernych replik historycznych monet, jakimi posługiwali się nasi przodkowie kilka wieków temu, to oryginalny prezent dla kolekcjonera, pasjonata historii, miłośnika rzeczy wyjątkowych.

Talary umieszczone są w estetycznym etui - segregatorze wraz z ciekawymi opisami, kolorowymi portretami królów i indywidualnie numerowanymi certyfikatami autentyczności.
Numizmatyka to nie tylko sztuka,
ale i prawdziwa nauka!

Talary - to duże srebrne monety o znacznej wartości, bite od końca XV wieku. Emisja srebrnych monet o wadze 2 łutów, co równa się 24 gramy srebra, związana była ze wzrostem wydobycia srebra w kopalniach niemieckich i austriackich. Ta nowa, duża moneta miała swoją wartością odpowiadać monetom złotym - florenom i dukatom - przy relacji złota do srebra 1:7.

Moneta tak naprawdę bierze swój początek w Czechach, choć jej nazwa pochodzi z języka niemieckiego - od słowa Thaler. Jest skróconą formą przymiotnika joachimsthaler, pochodzącą od nazwy miejscowości w Czechach Joachimstahl (obecna nazwa: Jáchymov).

Ponieważ monetę tę głównie bito w mennicy Joachimstahl, zwano ją Joachimstahler Grosche, a później w skróceniu Tahler (talar). Stąd powstała polska nazwa talar, skandynawska - daler i dzisiejsza nazwa pieniądza Stanów Zjednoczonych - dolar.  

Oryginalne talary - jako historyczne monety należą do najrzadszych i bardzo drogich, a jako kolekcje występują wyłącznie w zbiorach muzealnych. Dlatego też dzięki wiernie wykonanym replikom - możesz podziwiać ich piękne i autentyczne projekty oraz poczuć prawdziwego ducha czasu.

Trzymając w dłoni repliki pieniędzy, jakimi wówczas posługiwali się królowie i ich poddani, przeniesiesz się w ten sposób w odległe czasy panowania poszczególnych władców Polski.

Repliki ukazują stan idealny monet.

Nie ma tu bowiem stopnia zużycia, błędów technologicznych, wszystkie wyprodukowano w tych samych warunkach. Daje to zatem komfortowe warunki do studiowania przekazu historycznego, ale co ważne - skutecznie odróżnia od oryginałów i nie dopuszcza próby fałszerstw.

Seria 25 Talarów królewskich z okresu 1564-1795

Na talarach uwieczniono galerię portretów królewskich we wszystkich konwencjach stylowych tego okresu. Przedstawione repliki reprezentują większość historycznych mennic.

Seria rozpoczyna się od toruńskiego talara ostatnich Jagiellonów, a kończy talarem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1795 roku.

W skład kolekcji wchodzą m. in. następujące talary wybite w srebrze:
Talar Polski Królewskiej - Zygmunt August - Wilno - 1564 rok
Talar Polski Królewskiej - Zygmunt August - Wilno - 1565 rok
Talar Polski Królewskiej - Stefan Batory - Olkusz - 1580 rok
Talar Polski Królewskiej - Stefan Batory - Wilno - 1580 rok
Talar Polski Królewskiej - Zygmunt III Waza - Bydgoszcz - 1614 rok
Talar Polski Królewskiej - Zygmunt III Waza - Toruń - 1630 rok
Talar Polski Królewskiej - Władysław IV Waza - Bydgoszcz - 1636 rok
Talar Polski Królewskiej - Władysław IV Waza - Toruń - 1645 rok
Talar Polski Królewskiej - Jan II Kazimierz - Kraków - 1650 rok
Talar Polski Królewskiej - Jan II Kazimierz - Elbląg - 1651 rok
Talar Polski Królewskiej - Jan II Kazimierz - Wschów - 1651 rok
Talar Polski Królewskiej - Michał Korybut Wiśniowiecki - Elbląg - 1671 rok
Talar Polski Królewskiej - Jan III Sobieski - Gdańsk - 1685 rok
Talar Polski Królewskiej - August II Mocny - Lipsk - 1702 rok
Talar Polski Królewskiej - August III Sas - Lipsk - 1762 rok
Talar Polski Królewskiej - Stanisław August Poniatowski - 1782 rok
Talar Polski Królewskiej - Stanisław August Poniatowski - 1795 rok.

Dodatkowo w serii znajdują się kopie 4 talarów wybite w mosiądzu. Są to następujące talary:
Talar Polski Królewskiej - Talar z oblężenia Gdańska - 1577 rok
Talar Polski Królewskiej - Talar z oblężenia Torunia - 1629 rok
Talar Polski Królewskiej - Talar Toruński okresu bezkrólewia - 1632 rok
Talar Polski Królewskiej - Talar Targowicki - 1794 rok.

Oryginały tych talarów są bardzo rzadko osiągalne, a niektórych z nich nie posiadają nawet muzea.

Seria kopii talarów pozwoli zatem podziwiać urok tych historycznych monet.

Wysoką jakość talarów gwarantuje jedna z nastarszych mennic na świecie - renomowana mennica znajdująca się w miejscowości Kremnica w środkowej Słowacji, która działa bez przerwy od 17 listopada 1328 roku. W mennicy w Kremnicy już na samym początku działalności bite były jedne z najbardziej wartościowych monet w Europie - bite z 23,9 karatowego złota kremnickie dukaty, zwane florenami.

W Kremnicy wyprodukowano około 21,5 milionów florenów, a ich wartość dzisiaj wynosi około 1 miliarda USD. To właśnie w mennicy w Kremnicy w dniu 19.08.2008 r. rozpoczęto produkcję monet Euro dla Słowacji, z uwagi na wejście do strefy Euro tego kraju z dniem 1.01.2009 r.

Ten zestaw liczy 25 dotychczas wyemitowane repliki talarów. Do przechowywania kolekcji talarów służy specjalny segregator z kartami katalogowymi, kieszonkami na talary i sztywnymi przekładkami.

Karty katalogowe zawierają ciekawe opisy, kolorowy portret władcy, jak też indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności, zaświadczający o niskim nakładzie całej kolekcji, który wynosi jedynie 1.000 sztuk!

previous next contents

Valid HTML 4.0!