Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
5 dolarów, Old Masters of Europe - Leonardo da Vinci (1452-1519) - Dama z łasiczką, 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Cook Islands
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska z kryształem Swarovskiego - trzecia z serii "Old Masters of Europe" - urzekająca moneta o ciekawej tematyce.

Planowana emisja monety: wrzesień 2009 r.

Seria: "Grand masters of Europe"

Emitent
:
Cook Islands
Stan zachowania monety:
I (menniczy)
Nominał: 5 dolarów (ang. 5 dollars)
Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: kryształ Swarovskiego, tampodruk

Stempel: lustrzany (proof)
Wymiary: 30,00 mm x 38,00 mm
Waga: 25,00 g
Wielkość emisji: 5.000 szt.!
Data emisji: 6.09.2009 r.

Nowość -
wybitne dzieło jednego z największych malarzy wszech czasów - obraz Leonardo da Vinci - Dama z łasiczką uwiecznione na srebrnej monecie kolekcjonerskiej. W miejscu pierścienia na monecie znajduje się subtelny kryształ Swarovskiego.
 5 dolarów, Old Masters of Europe - Leonardo da Vinci (1452-1519) - Dama z łasiczką, 2009
5 dollars, Grand Masters of Europe
- Leonardo da Vinci (1452-1519)
- The Lady with an Ermine, 2009
5 dolarów, Mistrzowie Europy
- Leonardo da Vinci (1452-1519)
- Dama z łasiczką, 2009 

W ramach serii
"Old Masters of Europe" zostaną wyemitowane srebrne monety o nakładzie 5000 sztuk:
Oryginalne klipy o ciekawej tematyce, które mogą stać się prawdziwymi hitami kolekcjonerskimi. Monety te dobrze komponują się tematycznie z innymi klipami z popularnej serii "Malarze świata".

5 dolarów, Old masters of Europe - Leonardo da Vinci (1452-1519) - Dama z łasiczką, 2009
Dama z gronostajem, Leonardo da Vinci, 1483-1490,
olej+tempera na desce, 54,7 × 40,3 cm,
Muzeum Czartoryskich w Krakowie


Dama z gronostajem, określana
powszechnie jako Dama z łasiczką, to obraz stworzony w latach ok. 1483-1490 przez włoskiego artystę renesansowego - Leonarda da Vinci w Mediolanie. Portret został wykonany w technice olejnej, z użyciem tempery, na desce orzechowej o wymiarach 54,7 na 40,3 cm. Przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy.

Obraz znajduje się w zbiorach krakowskiego Muzeum Czartoryskich. Jest jednym z najcenniejszych obrazów w muzealiach polskich i jedynym dziełem Leonarda da Vinci w Polsce.

Interpretacja obrazu
W czasie nabycia obrazu przez Czartoryskich nie znana była historia ani dzieła, ani też tożsamość modelki. Obecność zwierzątka uznano za naturalny, dekoracyjny element obrazu. Dopiero krytyczna analiza ikonografii w XX wieku dała najbardziej prawdopodobną interpretację dzieła.

Trzymane przez modelkę zwierzątko, nazywane gronostajem, a wcześniej łasiczką (a być może jest to albinotyczna odmiana fretki), ma złożone znaczenie emblematyczne. Jego grecka nazwa galée zawiera się w nazwisku Gallerani - jest więc nawiązaniem do nazwiska modelki. Zwierzątko jest również czytelnym symbolem Ludovica Sforzy, nazywanego przez współczesnych "Ermellino", w nawiązaniu do prestiżowego Orderu Gronostaja, którego był kawalerem, i którego wizerunku używał jako swojego godła.

W czasie portretowania Cecylli prowadzono już pertraktacje w sprawie mariażu Ludovica z Beatrice d'Este; Leonardo da Vinci nie mógł w związku z tym ukazać kochanków splecionych w miłosnym uścisku. Gronostaj, spoczywający na łonie modelki, jest zawoalowanym przedstawieniem tej sytuacji. Łasiczka może być również pojmowana jako alegoria macierzyństwa, gdyż zgodnie z sięgającą antyku tradycją ułatwiała rozwiązanie. Artysta umieścił zwierzątko w taki sposób, by zakrywało brzemienność modelki (nosiła ona syna Ludovica - Cesare), jednocześnie w symboliczny sposób mówiąc o jej "błogosławionym stanie".

Taka interpretacja dzieła spotkała się z powszechnym uznaniem historyków sztuki, przekreślając zarazem dawne teorie o "realistycznym" malarstwie portretowym Leonarda, które nie zawierało złożonych elementów symbolicznych, czy alegorycznych.

Badania radiograficzne obrazu, przeprowadzone w 1992 w Waszyngtonie, potwierdziły, że czarne tło kryje pierwotny szaro-niebieski rysunek. Prawdopodobnie był on niewykończony lub sprawiał takie wrażenie, więc zamalowano tło czarną, nieprzejrzystą farbą, która miejscami łamie miękką linię konturu.

5 dolarów, Old masters of Europe - Leonardo da Vinci (1452-1519) - Dama z łasiczką, 2009
Obraz Dama z łasiczką w Muzeum Czartoryskich w Krakowie

Obraz a Czartoryscy
W roku 1800 obraz zakupił książę Adam Jerzy Czartoryski i sprezentował go swojej matce Izabeli Czartoryskiej. Wystawiany był w Domu Gotyckim w Puławach. W czasie powstania listopadowego został wywieziony do Paryża. Pod koniec XIX wieku, około 1880 sprowadzony do Krakowa do tworzonego tam Muzeum Czartoryskich. W roku 1939 obraz został zagrabiony przez okupantów niemieckich, służył jako dekoracja wawelskiej rezydencji Hansa Franka, następnie wywieziony do Niemiec, skąd w 1946 został ponownie sprowadzony do Krakowa.

Dzieło w filmie i literaturze
źródło: Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!