Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1000 D, Papież Jan Paweł II Błogosławiony, 2011
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Księstwo Andory
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Złota moneta kolekcjonerska, na której został uwieczniony wielki Polak - Błogosławiony Papież Jan Paweł II. Wyjątkowa oferta dla kolekcjonerów oraz inwestorów: średnica 90 mm, kilogram 24-karatowego złota, niski nakład - tylko 27 sztuk, indywidualnie numerowany certyfikat, ekskluzywne etui.

Kolekcja: Papież Jan Paweł II (1920-2005)

Kraj:
Księstwo Andory
Producent: Mennica Polska
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1000 D (1000 Dinerów - ang. 1000 Dinars)
Złoto: Au 999,9 (24-karatowe złoto)
Stempel: lustrzany (proof)
Średnica:
90,00 mm
Waga: 1000 g (1 kg złota)
Rant: gładki
Nakład: 27 szt. !
Projekt monety: Krzysztof Pabiańczyk
Data emisji monety: 1.05.2011 r.
W zestawie:
złota moneta kolekcjonerska o wadze 1 kilograma 24-karatowego złota, indywidualnie numerowana na rancie, umieszczona w kapsule ochronnej i ekskluzywnym etui koloru białego z herbem papieskim, indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej

Wyjątkowa oferta dla kolekcjonerów i inwestorów.

Uhonorowanie beatyfikacji Jana Pawła II - złota, indywidualnie numerowana, kilogramowa moneta wyemitowana w ekstremalnie niskim nakładzie – tylko 27 sztuk, tyle, ile lat trwał pontyfikat Papieża.

Ta unikatowa i cenna pamiątka beatyfikacji Jana Pawła II może być Twoja.

Błogosławiony Papież Jan Paweł II (1920-2005)
„Nolite timere” - "Nie lękajcie się"
Błogosławiony Jan Paweł II (1920-2005)

Moneta z 24-karatowego złota, czyli złota najwyższej próby Au 999,9 jest oferowana z indywidualnie numerowanym certyfikatem, w ekskluzywnym etui.

Ta wspaniała kilogramowa moneta „Jan Paweł II Błogosławiony” została wyprodukowana w hołdzie niezwykłemu Papieżowi Polakowi w najwyższej jakości menniczej - stemplem lustrzanym.

Uznanie Jana Pawła II Błogosławionym przybliża wszystkich do wydarzenia, na które cały świat czekał od 2 kwietnia 2005 roku, co było podkreślane poprzez słowa Santo Subito (Święty Natychmiast).

Szlachetne złoto dla kolekcjonerów - prawdziwych koneserów numizmatyki, jak też osób ceniących postać i naukę Papieża - Polaka!

Oferując szansę skorzystania z luksusu, piękna i prestiżu ulubionego na świecie spośród metali szlachetnych, jest to wspaniała okazja, aby uzupełnić swoją kolekcję o prawdziwe złoto w najlepszym wydaniu.

Błogosławiony Papież Jan Paweł II (1920-2005)

Oprócz walorów estetycznych i niezwykłej tematyce, dzięki niskiemu nakładowi oraz kruszcowi wciąż zyskującemu na wartości - ta duża, złota moneta posiada wspaniałe walory inwestycyjne.


Emitentem monety jest Księstwo Andory, producentem Mennica Polska -
firma z dumną i bogatą tradycją, ciesząca się renomą i uznaniem kilku pokoleń klientów. Ta istniejąca od czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - od 1766 roku mennica - to obecnie jedyny producent monet dla NBP w Polsce oraz czołowy producent monet i numizmatów w Europie.

Błogosławiony Papież Jan Paweł II (1920-2005)
Beatus Ioannes Paulus PP. II
Błogosławiony Jan Paweł II, Papież

Emisja monety odbyła się 1 maja 2011 roku, w dniu beatyfikacji Jana Pawła II.
 • Awers: w centralnej części monety wizerunek Jana Pawła II, przedstawiający sylwetkę z dnia rozpoczęcia pontyfikatu, tuż po ogłoszeniu wyników wyboru konklawe. Po prawej stronie: rok emisji monety - 2011, znak producenta - Mennicy Polskiej oraz herb emitenta - Księstwa Andory. Poniżej nominał 1000 dinerów. Dookoła, wzdłuż krawędzi napisy w języku katalońskim - Principat D’Andorra (Księstwo Andorry) oraz motto papieskie w języku łacińskim: „nolite timere” (nie lękajcie się).
 • Rewers: w centralnej części monety, z lewej strony wizerunek Jana Pawła II, przedstawiający profil twarzy papieża u schyłku jego życia. Z prawej strony: napisy w języku łacińskim - Beatus Ioannes Paulus PP. II (Błogosławiony Jan Paweł II, papież) oraz data jego narodzin i śmierci 1920-2005. W tle (na górze i na dole) fragmenty wzoru, zaczerpnięte ze stuły papieskiej.

Błogosławiony Papież Jan Paweł II (1920-2005)

Czy wiesz, że przed pontyfikatem Jana Pawła II nigdy żaden papież:
 • 1) nie był Słowianinem,
 • 2) nie przyjechał do Polski,
 • 3) nie podróżował tyle po świecie,
 • 4) nie władał tyloma językami,
 • 5) nie był celem zamachu,
 • 6) nie odwiedził Ziemi Świętej i Jerozolimy,
 • 7) nie przekroczył progu meczetu,
 • 8) nie gościł rabinów w Watykanie,
 • 9) nie przykładał takiej wagi do kontaktów z młodzieżą,
 • 10) ponadto Jan Paweł II był pierwszym papieżem czytającym bez okularów, noszącym zegarek na rękę, jeżdżącym na nartach, uprawiającym wspinaczkę górską, pływającym kajakiem.
Błogosławiony Papież Jan Paweł II (1920-2005)

Jan Paweł II został powołany na głowę Kościoła Katolickiego 16 X 1978 roku. Jego pontyfikat był nie tylko najdłuższym pontyfikatem w XX w., ale również został określony mianem pontyfikatu przełomów.

Jan Paweł II był pielgrzymem, który niestrudzenie nawoływał o zachowanie godności ludzkiej i respektowanie praw człowieka. Podejmował liczne inicjatywy mające na celu zaprowadzenie pokoju na świecie. Odegrał znaczną rolę w obaleniu komunizmu.

Błogosławiony Papież Jan Paweł II (1920-2005)

W jego ewangelii często mogliśmy usłyszeć „Nie lękajcie się” („Nolite timere”), nauczał w ten sposób o miłosierdziu bożym, o którym mówił: „Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi, jak miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga”.

Jego marzeniem było połączenie religii chrześcijańskich, do czego nieustannie dążył. Dzięki swojemu otwarciu na ludzi, zwłaszcza na młodych, cieszył się olbrzymią popularnością i uznaniem. Był wszędzie, gdzie go potrzebowano.

Błogosławiony Papież Jan Paweł II (1920-2005)

Nieoceniony jest również jego dorobek literacko-filozoficzny. Napisał wiele książek, poezji, dramatów jako Karol Wojtyła i jako Jan Paweł II. Stworzył aż 14 encyklik papieskich. W swoich dziełach najczęściej pisał o człowieku i o etyce.

Błogosławiony Papież Jan Paweł II (1920-2005)

Zmarł w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, 2 kwietnia 2005 roku. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Sługi Bożego Jana Pawła II. 1 maja 2011 roku papież Benedykt XVI zapowiedział ogłoszenie jego błogosławionym.

Do ogłoszenia świętym Papieża Polaka potrzebny jest drugi udokumentowany cud dokonany przez niego lub za jego wstawiennictwem, o co modlą się katolicy na całym świecie.

Błogosławiony Papież Jan Paweł II (1920-2005)

źródło: Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!