Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Miasta w Polsce - Częstochowa - Jasna Góra, 2009
previous next contents

numizmatyka

Moneta obiegowa - pierwsza z nowej serii "Miasta w Polsce". Numizmatyczna podróż przez najpiękniejsze miasta naszego kraju.
Moneta obiegowa 2 zł, Miasta w Polsce - Częstochowa - Jasna Góra, 2009

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 1.100.000 szt.
Data emisji monet w NBP: 21.09.2009 r.

Numizmatyczna podróż przez najpiękniejsze miasta naszego kraju - dzięki ciekawej serii monet obiegowych "Miasta w Polsce".

Serię rozpoczyna moneta "Częstochowa - Jasna Góra", upamiętniająca nowoczesne i urzekające miasto o wspaniałej historii.

Monety uwieczniać będą urok polskich miast o niepowtarzalnym klimacie i ich niezwykłe zabytki: miast kojarzących się z wakacjami i wypoczynkiem, odwiedzanych przez turystów, tętniących życiem magicznych miejsc, z którymi wiążą się miłe wspomnienia lub miejsc stanowiących nasze "małe ojczyzny", których po prostu jesteśmy mieszkańcami.

W ramach tej ciekawej serii do końca 2010 roku NBP zaplanował emisję następujących monet:

  • Częstochowa, Jędrzejów, Trzebnica, Trzemeszno, Warszawa - Stare Miasto, Kalwaria Zebrzydowska, Gorlice, Miechów, Katowice.

2 zł, Miasta w Polsce - Częstochowa, 2009
Moneta obiegowa o nominale 2 zł,
Miasta w Polsce - Częstochowa, 2009


Moneta "Częstochowa - Jasna Góra" to pierwsza moneta w nowym cyklu "Miasta w Polsce", będącym nieformalną kontynuacją serii "Historyczne miasta w Polsce" liczącej 32 monety dwuzłotowe.

Monety
ze stopu Nordic Gold z poprzedniej serii były emitowane co miesiąc w latach 2005 - 2007 i cieszyły się ogromną popularnością, a cała seria jest dziś oceniana przez kolekcjonerów za bardzo udaną.

Seria 32 monet obiegowych

Seria 32 monet obiegowych NBP
"Historyczne miasta w Polsce" (2005-2007)

Narodowy Bank Polski zainaugurował nową serię "Miasta w Polsce" monetą obiegową, na której została uwieczniona Częstochowa wraz z wizerunkiem słynnego Klasztoru Jasnogórskiego.

Nowa seria poświęcona najpiękniejszym polskim miastom i ich najbardziej znanym zabytkom będzie składała się z cykli tematycznych. Pierwszym z nich są miasta ze słynnymi klasztorami.

Emisja monety "Miasta w Polsce - Częstochowa - Jasna Góra" odbyła się w dniu 21 września, czyli w dniu wspomnienia św. Mateusza - patrona bankowców i urzędników.

"Ta moneta będzie niezwykłą pamiątką. Jasna Góra to wielkie bogactwo duchowe, historyczne i kulturowe, z którym wiąże się wielki ładunek wiary, emocji i modlitwy. Moneta staje się elementem komunikacji społecznej i kultury, która zbliża ludzi do częstochowskiego klasztoru." - powiedział zakonnik, ojciec Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry.

Częstochowa i Jasna Góra to miejsca, z którymi nierozerwalnie wiążą się ważne wydarzenia w historii naszego kraju, pozostające bliskie sercom wszystkich Polaków od ponad 400 lat. Częstochowskie wzgórze i jasnogórski klasztor co roku są celem setek tysięcy pielgrzymów z całego świata.

Moneta została wybita stemplem zwykłym w nordyckim złocie, określanym potocznie jako stop Nordic Gold. Zaprojektowany przez Andrzeja Nowakowskiego rewers monety przedstawia symbole miasta: stylizowany wizerunek Bramy Lubomirskich oraz zespół klasztorny zakonu paulinów na Jasnej Górze. 

W ramach nowej serii "Miasta w Polsce" w
roku 2009 zostaną wyemitowane monety:
  • 2 zł, Miasta w Polsce - Częstochowa (emisja: 21.09.2009 r.)
  • 2 zł, Miasta w Polsce - Jędrzejów (emisja: 27.11.2009 r.)
  • 2 zł, Miasta w Polsce - Trzebnica (emisja: 9.12.2009 r.).


2 zł, Miasta w Polsce - Częstochowa, 2009

Awers: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Po bokach orła oznaczenie roku emisji: 20-09, pod orłem napis: ZŁ 2 ZŁ. W otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA, poprzedzony oraz zakończony sześcioma perełkami. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W.

Rewers: stylizowany wizerunek Bramy Lubomirskich oraz zespołu klasztornego zakonu paulinów w Częstochowie. U góry półkolem napis: JASNA GÓRA. U dołu półkolem napis: CZĘSTOCHOWA.

Na boku: ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi odwrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami.

Projektant monety: Ewa Tyc-Karpińska (awers), Andrzej Nowakowski (rewers)


 
CZĘSTOCHOWA – SŁAWNA JASNA GÓRA !


Liczące ponad 240 tysięcy mieszkańców nowoczesne miasto ma z pewnością wiele powodów do dumy. Ale znane jest na całym świecie z racji istnienia w nim Sanktuarium Matki Bożej o ogromnej sile oddziaływania. Niewiele tylko miejscowości w dziejach chrześcijańskiej Europy zyskało podobny status. Częstochowa - jak Loreto, Lourdes czy Fatima - znalazła na trwałe miejsce w dziejach ludzkości. www.numizmatyczny.pl

Początek sanktuarium wziął się z dalekowzrocznej decyzji fundatora, piastowskiego księcia Władysława Opolczyka, który w 1382 roku sprowadził z Węgier prężnie rozwijający się pustelniczy zakon paulinów i ich opiece powierzył bezcenny obraz Matki Bożej, uważany za relikwię związaną z życiem Świętej Rodziny i własnoręczne dzieło św. Łukasza.

Mnisi otrzymali do dyspozycji kościół i niewielkie zabudowania na szczycie góry nazywanej Częstochowa, a potem Clarus Mons: Jasna Góra. W pobliżu rozrosło się przez wieki miasto będące obecną Częstochową.

Sława sanktuarium wzięła się z licznych cudów sprawionych przez Matkę Bożą, tłumów pielgrzymów przebywających tu bez ustanku od ponad sześciu wieków, wreszcie niezmiernie doniosłych wydarzeń historycznych, spośród których dla Polaków najważniejsza była bohaterska i skuteczna obrona sanktuarium przed szwedzkim najeźdźcą w czasie „potopu” w 1655 roku.

Dzięki niej klasztor jasnogórski stał się dla Polaków ostoją chrześcijańskich wartości. I jest nią do tej pory, czemu najdobitniej wyraz dawał Papież Pielgrzym: Ojciec Święty Jan Paweł II. www.numizmatyczny.pl

Dziś miliony pątników przybywają na Jasną Górę, aby przeżyć religijne uniesienie, aby powierzyć życie Bogu i troskliwości Bogurodzicy, pogłębić wiarę i aby zobaczyć zespół zabytkowy gromadzący najcenniejsze składniki polskiej spuścizny kulturalnej.

Częstochowa ma więc powody, aby być dumna ze swego „serca” i „serca” całej Polski – Jasnej Góry!

O. Jan Golonka (Zakon Świętego Pawła I Pustelnika)
Kurator Zbiorów Sztuki Wotywnej Na Jasnej Górze

Miasto i klasztor związała historia. W tej samej epoce, ten sam władca, lokował „civitas Częstochowa”, nadając mu samorząd, i fundował Klasztor Jasnogórski, powierzając zakonowi Ojców Paulinów Cudowny Wizerunek Najświętszej Maryi Panny.

Od czasów świętej Jadwigi, pierwszego króla Polski pielgrzymującego na Jasną Górę, klasztor stał się najważniejszym w kraju celem peregrynacji pątniczej. Był miejscem otwartym dla każdego, kto chciał zanieść Jasnogórskiej Pani swoje prośby i modlitwy.

Otwarty charakter miało też miasto Częstochowa. Położone na granicy trzech wielkich regionów: Małopolski, Śląska i Wielkopolski stanowiło ważny punkt na szlakach handlowych. Tu znajdowała się północna brama wjazdowa do Małopolski, której bezpieczeństwa strzegli częstochowscy mieszczanie.

Gdy w czasie potopu szwedzkiego w 1655 roku Polsce i Częstochowie zagroził wróg, mieszkańcy grodu nad Wartą potrafili wznieść się na wyżyny heroizmu. Miasto zapłaciło dużą cenę za wierność Rzeczypospolitej. Do końca I Rzeczypospolitej nie zdołało odzyskać pozycji, jaką miało przed najazdem szwedzkim.

Częstochowa stawała się Polakom tym bliższa, im większe nieszczęścia dotykały Ojczyznę. Tu po Powstaniu Warszawskim w 1944 roku przeniósł się ze sztabem ostatni komendant Armii Krajowej. W Częstochowie szukano też wsparcia w czasie wcześniejszych narodowych zrywów, a później - w tragicznych
latach stalinowskiego komunizmu.

W maju 1956 roku milionowe zgromadzenie wiernych składało tu Jasnogórskie Śluby Narodu, a w 1979 roku witało Papieża Polaka w czasie Jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Słowa Jana Pawła II płynące z Jasnej Góry otworzyły drogę „Solidarności”, a Światowy Dzień Młodzieży z Jego udziałem w 1991 roku był pierwszą wspólną manifestacją wolności młodzieży ze Wschodu i Zachodu.

Dziś Jasna Góra i Częstochowa przyjmują każdego roku 4,5 miliona pielgrzymów i turystów z ponad 80 krajów świata, będąc jednym z największych centrów pielgrzymkowych świata chrześcijańskiego, a jednocześnie stolicą północnego subregionu województwa śląskiego – ważnym ośrodkiem gospodarczym, akademickim, kulturalnym i sportowym.

Tadeusz Wrona - Prezydent Częstochowy

źródło: NBP / Mennica Polska

previous next contents

Valid HTML 4.0!