Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 dolarów, Słynne okręty II Wojny Światowej - USS Missouri (2 oz), 2008
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Palau
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska o tematyce marynistycznej i nakładzie 1.000 sztuk, 2 z serii cieszącej się ogromnym uznaniem i powodzeniem wśród kolekcjonerów, o wadze dwóch uncji, bita w srebrze wysokiej próby.

Kolekcja: Słynne okręty II Wojny Światowej

Emitent
:
Palau
Stan zachowania monety:
I (menniczy)
Nominał: 10 dolarów (ang. 10 $ - 10 dollars)
Srebro: Ag 999
Techniki dodatkowe: znak bandery platerowany
złotem 
Stempel: lustrzany 
Wymiary: 42 mm x 42 mm
Waga: 62,20 g (2 oz - 2 uncje srebra)
Wielkość emisji: 1.000 szt.!
Rok emisji: 2008 r.

USS Missouri - American BattleshipNowość - druga moneta z serii "Słynne okręty II Wojny Światowej"! Wyjątkowa atrakcja dla numizmatyków, jak też pasjonatów historii lub marynistyki.


USS Missouri - amerykański okręt wojenny o szybkości 30 węzłów, czyli 56 kilometrów na godzinę. W czasach swojej świetności był jednym z najszybszych okrętów wojennych w historii US Navy.

Wymiary statku: 270 metrów na 33 metry były dobrze obliczone, co miało zasadnicze znaczenie dla przekroczenia Kanału Panamskiego, którego minimalna szerokość wynosiła 33,5 m. Dzięki temu strategiczne i ważne obszary eksploatacyjne osiągnięte zostały znacznie szybciej.


 

USS Missouri, który został wprowadzony do działań w 1944 roku, brał udział w bitwie o Okinawę. Dzień 2 września 1945 roku był ważną datą w historii świata, w tym ważną także w historii tego okrętu. W tym dniu na jego pokładzie odbyło się bowiem spotkanie politycznych i wojskowych japońskich przedstawicieli. Podpisali oni w Tokio kapitulację, dzięki czemu druga wojna światowa wreszcie dobiegła końca.


Okręt USS Missouri brał udział również w kolejnych amerykańskich wojnach: w 1950 r. podczas wojny w Korei, a później - zmodernizowany - w drugiej wojnie w Zatoce. Od 1995 roku słynny okręt wojenny zakończył swoje ekspedycje i obecnie znajduje się w muzeum w Pearl Harbour na Hawajach.
źródło: Wikipedia
 

previous next contents

Valid HTML 4.0!