Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 dinerów, 7 cudów świata - Tadź Mahal (Indie - Agra), 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Księstwo Andory
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Tadź Mahal w Indiach - symbol miłości i pasji - uwieczniony na srebrnej monecie. W promocji dostępna jest też pełna kolekcja 7 monet "7 cudów świata".

Seria: "7 cudów świata"
("
seven wonders of the world series")

Emitent:
Księstwo Andory
Producent:
Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monet: I (menniczy)
Nominał: 10 dinerów (10 diners)
Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: tampodruk
Stempel: Brilliant Uncirculated
Średnica: 38,61 mm
Waga
: 28,28 g

Wielkość emisji: do 10.000 szt. !
Certyfikat autentyczności:
indywidualnie numerowany !
Projektant:
Witold Nazarkiewicz
Data emisji
: 21.08.2009 r.


Srebrna moneta kolekcjonerska z serii "7 cudów świata".

"Cuda świata" to seria srebrnych monet kolekcjonerskich, które uwieczniają zapierające dech w piersiach miejsca - konstrukcje trwałego piękna, rozrzucone po całym świecie, pełne historii, kultury i niepowtarzalnego uroku.

Te słynne cuda, odwiedzane co roku przez miliony ludzi, to symbole dziedzictwa ludzkości od najdawniejszych czasów aż do obecnych dni.

Wyjątkowe wizerunki nowożytnych budowli uwiecznione na kolekcji 7 srebrnych monet kolekcjonerskich z ciekawej serii "7 cudów świata" ("seven wonders of the world")
zaprojektował Witold Nazarkiewicz.

Niebywała atrakcja dla:
W ramach serii "7 cudów świata" zostały wyemitowane srebrne monety kolekcjonerskie o limitowanej ilości dostępnej na polskim rynku numizmatycznym. Na monetach uwieczniono 7 niesamowitych miejsc na świecie:

Urzekająca numizmatyczna przygoda i podróż przez siedem krajów.

Monety wybite stemplem lustrzanym z tampondrukiem będą ozdobą każdej kolekcji, a ich dodatkowym atutem jest niski nakład.

Atrakcyjny temat, sztuka w najlepszym wydaniu oraz gratka dla kolekcjonerów, historyków i podróżników!

Na srebrnych monetach uwieczniono "Siedem współczesnych cudów świata". W 2001 roku zostało przeprowadzone głosowanie, które miało na celu wybór siedmiu najwspanialszych budowli na świecie. Oddano sto milionów głosów na 200 zgłoszonych kandydatur. Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się w Lizbonie.

The "Wonders of the World" series of silver collector coins refers to those peerless sites or constructions of enduring beauty, scattered all over the globe, brimming with history, culture and spirit.

These renowned wonders, visited by millions of people every year, are symbols of the legacy of humankind from ancient times up to our days.

Tadź Mahal [1] (hindi: ताज महल urdu: تاج محل) - indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Obiekt bywa nazywany świątynią miłości.

Położenie
Tadź Mahal został wzniesiony w Agrze, mieście nad rzeką Jamuna, w indyjskim stanie Uttar Pradesh. Agra leży w odległości ok. 190 kilometrów od Delhi - stolicy Indii. Jest to jeden z głównych punktów wielu wycieczek zagranicznych.

Kompleks budowlany Tadź Mahal składa się z głównej świątyni z wielką kopułą, w kształcie cebuli, charakterystyczną dla sztuki islamu i olbrzymią bramą, symbolizującą wrota do Raju. Jest ona osadzona na plincie, w której rogach stoją cztery minarety - wieże strażnicze.

Uzupełnieniem kompleksu są standardowe elementy tego typu budowli: kanały wodne oraz podzielony na cztery części ogród krajobrazowy. Konstrukcja ogrodu perskiego przed mauzoleum imituje muzułmańskie wyobrażenie raju, które cechuje duże podobieństwo do jego chrześcijańskiego odpowiednika[2].

Budowa i historia
W 1631 roku żona panującego wówczas indyjskiego cesarza z dynastii Wielkich Mogołów Szahdżahana - Mumtaz Mahal, zmarła przy porodzie jego czternastego dziecka[3]. Miała zaledwie 36 lat, chociaż w stanie małżeńskim przeżyła 18 lat. Zrozpaczony małżonek postanowił na jej cześć zbudować grobowiec-mauzoleum, który byłby godzien jego zmarłej żony - budowlę nie mającą porównywalnego odpowiednika w świecie. Według popularnego podania, pogrążony w smutku monarcha osiwiał w przeciągu jednej nocy. Po ukończeniu budowy miał on rzekomo wydać rozkaz o obcięciu kciuków wszystkim robotnikom, by nigdy nie byli już w stanie stworzyć podobnego dzieła[4].

Budowa Tadź Mahalu trwała dwadzieścia dwa lata (1632-1654) i pracowało przy niej, według różnych podań, od 20 do 25 tysięcy robotników. W budowie mogli mieć swój udział dwaj Europejczycy: Włoch pochodzący z Wenecji (Geronimo Veroneo) oraz Francuz. Wzmianka o tym pochodzi od hiszpańskiego księdza, który ok. 1640 roku odwiedził Agrę. Brak jest jednak pewniejszych historycznych źródeł, by potwierdzić ten przekaz. Tadź Mahal zbudowano z marmuru, przywiezionego z kamieniołomu odległego o prawie 350 km.

Wbrew wielu fotografiom nie jest on biały. Marmurowe powierzchnie pokryte są tysiącem kamieni szlachetnych, półszlachetnych i dekoracji kaligraficznych z czarnego marmuru. W latach trzydziestych XIX wieku, mający dwieście lat Tadź Mahal, był zaniedbany i zarośnięty, niemalże popadł w ruinę. Lord William Bentinck, generalny gubernator Bengalu, wysunął propozycję rozebrania tego wyjątkowego monumentu, przesłania marmuru statkiem do Londynu i tam sprzedania go. Zamiar ten nie doszedł do skutku tylko dlatego, że marmur zerwany z Czerwonego Fortu nie znalazł nabywców.

W roku 1900 kolejny wicekról Indii, lord George Curzon, nakazał odrestaurować podupadłe mauzoleum. Istnieje mit, jakoby cesarz planował wznieść duplikat po przeciwległej stronie rzeki Jamuny wykonany w całości z czarnego marmuru. Czarny Tadź Mahal był jednak tylko wymysłem francuskiego podróżnika Jean-Baptiste Taverniera.

Istnieje faktycznie coś, co można uznać za fundamenty pod drugi Tadź Mahal, lecz są to pozostałości po dalszych ogrodach zwykłego Tadź Mahal, które zostały zrujnowane na skutek powodzi. Inne pogłoski mówią, jakoby Czarny Tadź miał być tak naprawdę tylko odbiciem Tadź Mahalu w basenie w przeciwległych ogrodach Tadź Mahal jest przykładem szczytowych osiągnięć architektonicznych Indii w epoce Wielkich Mogołów.

W 2004 roku świętowano 350. rocznicę ukończenia jego budowy, zaś niedługo potem, 7 lipca 2007 roku obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Przypisy 1. ↑ Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi na XX posiedzeniu Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Polski (27 września 2005 roku) poprawna polska nazwa mauzoleum to Tadź Mahal 2. ↑ Artykuł w serwisie rownolegly.pl 3. ↑ Tadź Mahal - Memoriał Miłości 4. ↑ Jak wyżej

źródło: Mennica Polska S.A. / Principality of Andorra / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!