Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 dinerów, 7 cudów świata - Koloseum (Włochy - Rzym), 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Księstwo Andory
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Koloseum w Rzymie we Włoszech - symbol radości, jak i cierpienia - uwiecznione na srebrnej monecie. W promocji dostępna jest też pełna kolekcja 7 monet "7 cudów świata".

Seria: "7 cudów świata"
("
seven wonders of the world series")

Emitent:
Księstwo Andory
Producent:
Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monet: I (menniczy)
Nominał: 10 dinerów (10 diners)
Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: tampodruk
Stempel: Brilliant Uncirculated
Średnica: 38,61 mm
Waga
: 28,28 g

Wielkość emisji: do 10.000 szt. !
Certyfikat autentyczności:
indywidualnie numerowany !
Projektant:
Witold Nazarkiewicz
Data emisji
: 21.08.2009 r.


Srebrna moneta kolekcjonerska z serii "7 cudów świata".

"Cuda świata" to seria srebrnych monet kolekcjonerskich, które uwieczniają zapierające dech w piersiach miejsca - konstrukcje trwałego piękna, rozrzucone po całym świecie, pełne historii, kultury i niepowtarzalnego uroku.

Te słynne cuda, odwiedzane co roku przez miliony ludzi, to symbole dziedzictwa ludzkości od najdawniejszych czasów aż do obecnych dni.

Wyjątkowe wizerunki nowożytnych budowli uwiecznione na kolekcji 7 srebrnych monet kolekcjonerskich z ciekawej serii "7 cudów świata" ("seven wonders of the world")
 zaprojektował Witold Nazarkiewicz.

Niebywała atrakcja dla:
W ramach serii "7 cudów świata" zostały wyemitowane srebrne monety kolekcjonerskie o limitowanej ilości dostępnej na polskim rynku numizmatycznym. Na monetach uwieczniono 7 niesamowitych miejsc na świecie:

Urzekająca numizmatyczna przygoda i podróż przez siedem krajów.

Monety wybite stemplem lustrzanym z tampondrukiem będą ozdobą każdej kolekcji, a ich dodatkowym atutem jest niski nakład.

Atrakcyjny temat, sztuka w najlepszym wydaniu oraz gratka dla kolekcjonerów, historyków i podróżników!

Na srebrnych monetach uwieczniono "Siedem współczesnych cudów świata". W 2001 roku zostało przeprowadzone głosowanie, które miało na celu wybór siedmiu najwspanialszych budowli na świecie. Oddano sto milionów głosów na 200 zgłoszonych kandydatur. Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się w Lizbonie.

The "Wonders of the World" series of silver collector coins refers to those peerless sites or constructions of enduring beauty, scattered all over the globe, brimming with history, culture and spirit.

These renowned wonders, visited by millions of people every year, are symbols of the legacy of humankind from ancient times up to our days.

Koloseum, Amfiteatr Flawiuszów, łac. Amphitheatrum Flavium, Colosseum, wł. Colosseo, amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów.

Jest to duża eliptyczna budowla o długości 188m. i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m, z pojemną widownią, która mogła pomieścić od 45 do nawet 90 tysięcy ludzi; z 4 galeriami komunikacyjnymi oraz areną z systemem podziemnych korytarzy.

W czterokondygnacyjnym podziale zewnętrznym zastosowano spiętrzenie porządków (najniższa kondygnacja w porządku toskańskim, druga w jońskim, trzecia w korynckim). Trzy niższe kondygnacje związane są z konstrukcyjnym układem arkad, czwarta, najwyższa została zaopatrzona tylko w małe okna.

Od strony wewnętrznej budowla jest pięciokondygnacyjna. Cztery kondygnacje zbudowano jako układ pomieszczeń wydzielonych pomiędzy filarami, ścianami, ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi. Umieszczono tam bufety, szatnie, natryski, pomieszczenia dla gladiatorów, klatki dla zwierząt, korytarze. Wokół areny wzniesione było podium.

Do Koloseum prowadziło 80 ponumerowanych wejść (zachowały się oznaczenia wejść od nr XXIII do LIV), które zapewniały szybkie (przez ok. 6 minut) opuszczenie widowni przez widzów (jednak taką możliwość mieli tylko widzowie z dolnych i środkowych rzędów. Istniała też możliwość przykrycia całej widowni specjalną osłoną (velarium) w deszczowe lub bardzo słoneczne dni. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów, naumachie, polowania na dzikie zwierzęta.

Tradycja mówi, iż w Koloseum mordowano chrześcijan, co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli. Od połowy XVIII wieku Koloseum jest otoczone opieką jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan, wcześniej pozyskiwano z niego bloki kamienne jako materiał budowlany.

Nazwa Koloseum została nadana we wczesnym średniowieczu od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. kolossos) posągu Nerona przedstawionego jako Helios. W 445 zostało poważnie uszkodzone przez trzęsienie ziemi. W 528 odbyły się tu ostatnie igrzyska. Pod koniec VI wieku wewnątrz amfiteatru wybudowano mały kościół, arenę przekształcono w cmentarz. Około 1200 rodzina Frangipani przejęła Koloseum i ufortyfikowała je, używając jako zamku. W 1349 w wyniku trzęsienia ziemi zawaliła się zewnętrzna część południowej ściany. W 1744 zostało ogłoszone miejscem męczeństwa chrześcijan. Od II poł. XVIII wieku w Wielki Piątek odbywa się tutaj droga krzyżowa pod przewodnictwem papieża.

W dniu 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Kontrowersje
 źródło: Mennica Polska S.A. / Principality of Andorra / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!