Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 rubli x 5, Kolekcja - Święci Kościoła Prawosławnego, 2008
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Narodowy Bank Republiki Białoruś
Stan zachowania monet: I (menniczy)

Uzupełnienie cieszącej się popularnością serii Święci Kościoła Prawosławnego, jaka została wybita w złocie w 2008 roku przez Mennicę Polską.

Seria: "Święci Kościoła Prawosławnego"
("Orthodox Saints Series")


Kraj: Republika Białoruś
Emitent: Narodowy Bank Republiki Białoruś
Producent: Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monet: I (menniczy)
Nominał: (5x) 10 rubli
Srebro: (5x) Ag 925
Techniki dodatkowe: 4 cyrkonie na każdej monecie
Stempel: (5x) lustrzany
Średnica: (5x) 32,00 mm
Waga: (5x) 16,81 g
Nakład: 30.000 szt.
Data emisji: 30.12.2008 r. (dostępne od: 27.08.2009 r.)
Certyfikaty autentyczności: tak - Mennicy Polskiej S.A.
Projektant: Urszula Walerzak

W skład kolekcji 5 monet - Święci Kościoła Prawosławnego wchodzą srebrne monety kolekcjonerskie projektu Urszuli Walerzak:

Eufrozyna Połocka (ur. około 1101-1104 - zm. 23 maja 1173 w Jerozolimie) - księżniczka ruska, mniszka, święta prawosławna szczególną czcią otaczana na Białorusi, pierwsza kobieta - święta z terytorium całej Rusi. Była córką księcia połockiego Światosława (Jerzego) Wsiesławowicza i księżniczki kijowskiej Zofii, wnuczką Wsiesława Briaczysławowicza. Ochrzczona imieniem Przedsława.

Po ukończeniu 12 lat z obawy przed zamążpójściem wstąpiła do zakonu, rodzice bowiem rozpoczęli jej swatanie. Wtedy też przybrała imię Eufrozyna. Eufrozyna Połocka uchodzi za fundatorkę znanej ikony Matki Boskiej Efeskiej, obecnie przechowywanej w Sankt Petersburgu. W 1161 roku zamówiła wykonanie na potrzeby cerkwi niezwykle ozdobnego krzyża, wysadzanego srebrem, złotem i drogocennymi kamieniami.

Krzyż ten zaginął w zawierusze wojennej w 1941 roku, a jego zaginięcie porównywane jest z zaginięciem Bursztynowej Komnaty. Odbyła pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

Serafim z Sarowa (ros. Серафим Саровский) (1754-1833), urodził się jako Prochor Izydorowicz Masznin (ros. Прохор Исидорович Машнин), rosyjski święty, czcigodny, kanonizowany przez Rosyjską Cerkiew, w 1903 roku, dzięki inicjatywie cara Mikołaja II. Znany jako mistyk, prorok i cudotwórca. Jego notatki w 1903 roku wydał Nilus i wtedy rozpoczęła się jego sława. Zwłaszcza zawarte w jego notatkach proroctwa zrobiły wielkie wrażenie.

Sergiusz z Radoneża (ur. 1322, zm. 1392) - święty Kościoła prawosławnego, odnowiciel życia monastycznego średniowiecznej Rusi. W 1354 roku założył klasztor Św. Trójcy, który pełnił rolę centrum życia duchowego i został jego przełożonym. Jednym z jego duchowych spadkobierców był Andrej Rublow.

Święty Mikołaj Cudotwórca z Miry (ur. ok. 270, zm. ok 345 lub 352) - biskup Miry w dzisiejszej Turcji, jeden z najbardziej czczonych przez Kościoły Prawosławne świętych (nazywany zawsze św. Mikołajem Cudotwórcą), a także uznawany za świętego przez Kościół katolicki.

Zasłynął jako cudotwórca, ratował żeglarzy i uratował miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich. 

Mikołaj jest patronem Grecji, Albanii, Rosji, Bari, Aberdeen, Antwerpii, Berlina, Głogowa, Chrzanowa Miry, Moskwy, Nowogrodu, jak również bednarzy, wytwórców guzików, cukierników, gorzelników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, sprzedawców perfum, sprzedawców wina, sprzedawców zboża i nasion, marynarzy,kierowców, uczonych, młynarzy, kancelistów parafialnych, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, żeglarzy, notariuszy, panien pragnących wyjść za mąż, więźniów oraz obrońców wiary przed herezją, patron pojednania Wschodu i Zachodu.

Atrybutami Mikołaja są szaty biskupie, trzy złote kule na księdze, troje dzieci w cebrzyku, kotwica, okręt i pastorał.

Pantaleon (zm. 305) - święty katolicki i prawosławny. Według legendy urodził się jako syn senatora i chrześcijanki w miejscowości niedaleko Konstantynopola.

Już jako młody chłopiec interesował się lecznictwem. Po nawróceniu na wiarę chrześcijańską zaczął leczyć bezpłatnie, w imię Boga. Fakt, że był bardzo dobrym lekarzem i miał duże osiągnięcia spowodował, że inni lekarze zaczęli oczerniać go przed cesarzem Dioklecjanem. W efekcie Pantaleon został uwięziony i poddany torturom i ostatecznie ścięty.

Jest zaliczany do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli. Patron lekarzy, pielęgniarek, ludzi samotnych. Atrybuty: gwoździe.

źródło: Mennica Polska S.A. / Narodowy Bank Republiki Białoruś / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!