Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 $, Carskie Jaja Faberge - Jajo Koniczynowe, 2010
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Jajo koniczynowe - piękna, srebrna moneta, trzecia z niskonakładowej serii "Historia Jaja Faberge", poświęconej symbolom luksusu i elegancji.

Kolekcja: "Carskie Jaja Faberge"
"Imperial Fabergé Eggs"
Series

Emitent
:
Niue Island
Producent: Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 2 dolary (2 dollars)
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany (proof)
Zdobienie: cyrkonie
Średnica: 41,6 x 55,6 mm
Waga
: 56,56 g (2 uncje trojańskie)

Wielkość emisji: 7.000 szt. !!!
Projektant: Robert Kotowicz
Data emisji
: 25.11.2010 r.

W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej

2 $, Historia Jaja Faberge - Jajo koniczynowe, 2010

Imperial Faberge Eggs - Clover egg
Carskie Jaja Faberge - Jajo Koniczynowe

Carskie Jaja Fabergé, uważane za jubilerskie dzieła sztuki, są symbolem ekstrawagancji i luksusu.

Stworzone przez Petera Carla Fabergé oraz jego asystentów dla rosyjskich carów: Aleksandra III oraz Mikołaja II, wykonane zostały ze złota i srebra ozdobionego emalią oraz kamieniami szlachetnymi.

Mennica Polska prezentuje przepiękną serię monet kolekcjonerskich dedykowaną wyjątkowym Carskim Jajom Fabergé:

 • “Jajo koronacyjne” z 1897 roku - pierwsza moneta z kolekcji "Faberge",
 • „Jajo konwaliowe” z 1898 roku - druga moneta z kolekcji "Faberge"
 • „Jajo koniczynowe” z 1902 roku - trzecia moneta z kolekcji "Faberge".
Bardzo niski nakład oraz dekoracja w postaci szklanych wstawek i cyrkonii ułożonych w kształcie koniczynek sprawiają, że moneta jest niezwykle atrakcyjna dla kolekcjonerów.
 • Awers: na dole - otwarte jajo „Wiosenne Kwiaty” (1899-1903) z miniaturą koszyka zawierającego bukiet anemonów. Nad nim portret Jej Wysokości Królowej Elżbiety II z napisem „ELIZABETH II” i znakiem menniczym (m/w). Dookoła głowy królowej dekoracyjny, neorokokowy ornament. U góry monety nazwa emitenta: NIUE ISLAND. Po prawej - nominał: 2 dolary. Po lewej - rok emisji: 2010.
 • Rewers: w centralnej części stylizowany wizerunek oryginalnego „Jaja Koniczynowego” oraz kryształki Swarovskiego w odcieniach zieloni ułożone w dwie koniczynki. Z lewej i prawej strony wizerunku nazwa serii w języku angielskim: IMPERIAL FABERGÉ EGGS. Na dole, w tle delikatny, ażurowy ornament. Na górze delikatny relief przedstawiający liście koniczyny.

„Jajo Koniczynowe” z 1902 roku
wykonano ze złota, platyny, diamentów i rubinów oraz jasno-zielonej, transparentnej emalii. Wykonane na zamówienie cara Mikołaja II było prezentem wielkanocnym dla jego żony Aleksandry Fiodorowny.

Dzięki ażurowej, niezwykle precyzyjnej konstrukcji jest uważane za najdoskonalszy przykład sztuki jubilerskiej na świecie. Zastosowana w nim transparentna emalia była całkowitą nowością, nie kładziona na żadnym podłożu, zachowała idealną gładkość i perfekcyjny wygląd po dziś dzień.


Niespodzianka znajdująca się we wnętrzu jaja zaginęła, lecz uważa się, że była to czterolistna koniczynka ozdobiona 23 diamentami oraz 4 miniaturowymi portretami księżniczek, córek carskiej pary.

„Jajo Koniczynowe” nigdy nie opuściło Rosji, a od 1933 jest prezentowane w Diamentowym Skarbcu kremlowskiej zbrojowni w Moskwie. Z powodu niesamowicie delikatnej konstrukcji „Jajo Koniczynowe” nigdy nie podróżuje.

Imperial Faberge Eggs
- Jajo koniczynowe:
 • Rynkowy przebój wśród kolekcjonerów - Jajo koniczynowe - trzecia moneta po monecie Jajo koronacyjne i Jajo konwaliowe - z przepięknej serii monet kolekcjonerskich "Imperial Faberge Eggs",
 • kolekcja uwiecznia symbol luksusu i ekstrawagancji - legendarne Carskie Jaja Faberge, czyli jubilerskie dzieła sztuki najwyższej klasy wykonane na specjalne zamówienie cara Aleksandra III oraz Mikołaja II,
 • na rewersie - misternie odwzorowany wizerunek Jaja Koniczynowego ozdobiony cyrkoniami,
 • wyjątkowość monety podkreślona niespotykanym eliptycznym kształtem oraz masą 2 uncji srebra Ag 925,
 • oryginalny, eliptyczny kształt monet stanowi idealne nawiązanie do ich tematyki,
 • unikalna, duża moneta srebrna Ag 925 o wadze 56,56 grama !,
 • niski nakład monet do 7000 sztuk !
 • niepowtarzalny, niebanalny i elegancki prezent dla każdego miłośnika sztuki, nadzwyczajna ozdoba każdej prawdziwej kolekcji numizmatycznej,
 • zaskakujący oryginalny kształt, tematyka i misterne odwzorowanie pierwszego z serii Jaja Koronacyjnego sprawiły, że już przed emisją moneta stała się rynkowym przebojem wśród kolekcjonerów,
 • seria monet „Carskie Jaja Faberge” prezentująca wizerunki wybitnych XIX-wiecznych dzieł sztuki jubilerskiej to pierwsza seria numizmatyczna na świecie o tej tematyce,
 • srebrna moneta o ciekawym projekcie została precyzyjnie wykonana w cieszącej się zaufaniem pokoleń klientów Mennicy Polskiej,
 • moneta dostępna jest wraz z certyfikatem autentyczności, będącym gwarancją jakości i kunsztu wykonania,
 • pierwsza moneta z serii - Jajo Koronacyjne - została zaprezentowana podczas Targów Numizmatycznych 2010 w Berlinie, wzbudzając duże zainteresowanie wśród kolekcjonerów,
 • w 2010 roku Mennica Polska zaplanowała emisję trzech monet z serii "Jaja Carskie Faberge",
 • „Carskie Jaja Faberge” to nie tylko niepowtarzalny walor numizmatyczny, ale również oryginalny, elegancki i niebanalny prezent.
Nowa seria srebrnych kolekcjonerskich monet uwiecznia powstałe w latach 1884 - 1917 przepiękne, legendarne Carskie Jaja Faberge, które aktualnie na aukcjach osiągają niebotyczne kwoty.

Jaja Fabergé, zwane też Jajami Carskimi, to połączenie tradycji wielkanocnej z jubilerskim mistrzostwem. Można je porównać do luksusowej wersji współczesnego jajka - niespodzianki.


Obecnie Jaja Carskie to jedne z najsłynniejszych klejnotów carskiej Rosji, których tajemnicze losy od lat inspirują, jak i intrygują nie tylko kolekcjonerów i marszandów dzieł sztuki, stanowiąc symbol luksusu.

2 $, Historia Jaja Faberge - Jajko Koronacyjne, 2010
Jajo Koronacyjne

Jako znak zmartwychwstania i odrodzenia, powrotu i powtarzania się życia - jajko wyobraża zwycięstwo wiosny i słońca w walce z zimą oraz nocą w okresie wiosennego przesilenia.

Te filigranowe dzieła sztuki złotniczej zostały zaprojektowane dla cara Aleksandra III Romanowa i jego syna Mikołaja oraz członków ich rodzin, a wykonane w XIX i na początku XX wieku z metali szlachetnych - złota i srebra, które dekorowano kosztownymi kamieniami - szmaragdami, rubinami lub brylantami. 

Wyróżniające się doskonał
ą perfekcją oraz używaniem skomplikowanych technik dzieła sztuki inspirowane były głównie wydarzeniami historycznymi, w tym wizerunkami carów i scen z ich życia.


Do najświetniejszych dzieł Faberge należały:
 • kopia pałacu carskiego, portret członków rodziny w oprawie biżuteryjnej oraz złota kareta koronacyjna.
Carskie Jaja Fabergé, uważane za jubilerskie dzieła sztuki, są symbolem ekstrawagancji i luksusu. Stworzone przez Petera Carla Fabergé oraz jego asystentów dla rosyjskich carów: Aleksandra III oraz Mikołaja II, wykonane są ze złota i srebra ozdobionego emalią oraz kamieniami szlachetnymi.

2 $, Historia Jaja Faberge - Jajko Koronacyjne, 2010

Imperial Fabergé Eggs - Coronation Egg
wyceniane na kwotę 24 milionów dolarów
uwiecznione na pierwszej monecie z serii

Twórcą Jaj Faberge dla carskiej rodziny był żyjący w latach 1846-1920 petersburski jubiler i dekorator - Peter Carl Faberge (Петер Карл Фаберже). Niejednokrotnie przy tworzeniu niektórych jajek stosował on technologie, które do dziś wprawiają w zachwyt i zdumienie ekspertów oraz wielbicieli jego sztuki jubilerskiej.

Ten utalentowany
nadworny złotnik pierwsze jajo stworzył dla carskiej rodziny Romanowów z wyobraźnią i ogromną pomysłowością z okazji Wielkanocy w 1884 roku.

Car Aleksander III podarował swojej żonie - Marii Fiodorownie ten niecodzienny, elitarny prezent dla koneserów piękna. Ten
prezent przedstawiający symbol życia, czyli jajo - z największym jubilerskim kunsztem wykonany był ze złota inkrustowanego szlachetnymi kamieniami oraz kością słoniową i macicą perłową.

W ówczesnych czasach Carskie Jaja Faberge stały się modnym i ekskluzywnym corocznym prezentem wielkanocnym. W ich wnętrzu zazwyczaj kryła się niespodzianka, która aż do momentu otworzenia upominku stanowiła tajemnicę.

Obecnie Jaja Carskie stanowią symbol luksusu i elegancji, a ich ceny przyprawiają o zawrót głowy.

Urzekająca detalami kolekcja zachowanych 46 sztuk spośród 54 ozdób stanowi niezwykły majstersztyk, zachwycający znawców sztuki jubilerskiej swymi projektami i precyzją wykonania.

Ciekawostki dotyczące Jaj Faberge:
 • wyroby Faberge wymagały znajomości około 40 technik jubilerskich,
 • w swych dziełach Faberge misternie łączył złoto z różnymi metalami i kamieniami szlachetnymi, barwił je na różne kolory i pokrywał "rozpuszczonymi" diamentami i szmaragdami,
 • opracował on nowe metody wypalania emalii, której gama prawie 200 kolorów, w połączeniu z różnorodnymi technikami nakładania warstw uczyniła zeń niedościgłego dla konkurencji mistrza,
 • spośród 54 znanych Jajek Fabergé do naszych czasów przetrwało tylko 46 sztuk,
 • spośród zachowanych jajek - jedynie 10 z nich znajduje się w kraju, z którego pochodzą,
 • w Rosji Jaja Faberge przechowywane są w Orużenoj Pałatie na Kremlu,
 • pozostałe Jajka Faberge znajdują się w najlepszych prywatnych, jak też państwowych kolekcjach na całym świecie,
 • w roku 1900 trzy Jaja Faberge wystawiono na Wystawie Światowej w Paryżu, gdzie przyniosły jego twórcy w uznaniu dla jego mistrzostwa Złoty Medal oraz Krzyż Legii Honorowej,
 • najdroższe dwa spośród Carskich Jaj to:
  - sprzedane w Nowym Jorku w 2002 roku za 13,5 mln dolarów Jajko Zima
  - oraz wykonane w 1902 roku dla rodziny Rothschildów Jajko, które w roku 1905 baron Edouard de Rothschild podarował w ramach prezentu zaręczynowego Germaine Halphen;
  - Jajo
  z różowo - złotym zegarem - jajo to zostało sprzedane prywatnemu rosyjskiemu kolekcjonerowi na aukcji w Londynie w 2007 roku za 18,5 mln dolarów, przez co ustanowiło trzy rekordy: 1) za dzieło Faberge, 2) dzieło sztuki rosyjskiej i 3) zegar, gdyż co godzinę wyskakuje z niego miniaturowy kogut, który zdobiony jest brylantami, macha skrzydłami, kiwa głową i otwiera dziób, by obwieścić upływ czasu,
 • pierwszą współczesną wersją było tzw. Jajko Pokoju, które zostało wykonane dla J. Gorbaczowa w 1991 roku,
 • w roku 2000 powstało tzw. Jajko Milenijne,
 • ostatnim słynnym dziełem jest Jajko Faz Księżyca.

*****

Клеверное яйцо, 2 доллара,
Серия: Императорские яйца Фаберже
Kleeblatt Ei 2 $ 2010 Niue Island - Imperial Faberge 

Clover Leaf Egg, 2 Dollars
Series: Imperial Fabergé Eggs

Imperial Fabergé Eggs, known also as Tsar’s Fabergé Eggs, are considered masterpieces of the jeweller’s art and a symbol of extravagance and luxury. Created by Peter Carl Fabergé and his assistants for tsars: Alexander III and Nicholas II of Russia, the eggs were made of gold and silver and decorated with enamels and precious stones.

“Clover Leaf Egg” coin is the third coin of the popular series “Imperial Fabergé Eggs”.

Low mintage, unique design, glass inserts and zircons arranged in the shape of clovers, make the coin highly attractive for collectors.
 • Obverse: at the bottom – open Spring Flowers Egg (1899-1903) with a miniature basket of wood anemones inside. Above – the effigy of Her Majesty Queen Elizabeth II with the mint’s mark (m/w) and the inscription “ELIZABETH II” below. Around the Queen’s effigy – decorative neorococo scroll ornament. At the top – the issuer’s name: NIUE ISLAND. On the right – a nominal value of the coin (2 dollars), on the left – year of issue (2010).
 • Reverse: in the center – the image of the “Clover Leaf Egg” with green glass inserts and zircons arranged in the shape of two clovers. On the left side of the egg – an inscription: IMPERIAL. On the right side of the egg – an inscription: FABERGÉ EGGS. At the bottom, in the background – a delicate Art Nouveau ornament. At the top – a stylized relief with clover leafs.
 • Designer: Robert Kotowicz
History

The Clover Leaf Egg was made in 1902 of gold, platinum, rose-cut diamonds, rubies and bright green, transparent enamel. Tsar Nicholas II presented this jeweled egg as an Easter gift to his wife, Alexandra Fyodorovna. Thanks to extremely fragile and precise structure the egg is considered one of the finest examples of the jeweler’s art in the world. The transparent enamel was a new method in art, which placed on the Egg with no supporting base, looks perfectly smooth till nowadays.

The “surprise” from inside of the egg has been lost but according to the archives four leaves with 23 diamonds and 4 portrait miniatures of princesses, daughters of Tsar couple.

The Clover Leaf Egg never left Russia and is since 1933 housing in the Kremlin Armoury Museum in Moscow. Because of its fragile nature, The Clover Leaf Egg does not travel.

źródło: Mennica Polska S.A. / faberge-exhibition.com / Wikipedia / onet.pl

previous next contents

Valid HTML 4.0!