Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1 $, Wielkie osiągnięcia ludzkości - Ogień, 2010
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Ważne, przełomowe osiągnięcia ludzkości - seria srebrnych monet o ciekawej tematyce. Pierwsza srebrna moneta przedstawia ogień, który jest fundamentalnym wynalazkiem prehistorycznym. Na kolejnej monecie będzie przedstawiony łuk - narzędzie ułatwiające zdobycie pożywienia.

Seria: "Wielkie osiągnięcia ludzkości"
"Mankinds crucial achievements" series

 
Emitent: Niue Island
Producent: Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 dollar (1$)
Metal: srebro Ag 925
Stempel: lustrzany (proof)
Techniki dodatkowe: tampodruk
Średnica: 38,61 mm
Waga: 28,28 g
Wielkość emisji: 6.000 szt.
Data emisji
: 5.11.2010 r.

Projektanci: Urszula Walerzak (rewers), Witold Nazarkiewicz (awers)
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej

Ogień - przełomowe osiągnięcie ludzkości.

Jeden z fundamentalnych wynalazków okresu prehistorycznego naszej cywilizacji został uwieczniony na niskonakładowej, pierwszej
monecie z pasjonującej serii o walorze edukacyjnym - "Wielkie osiągnięcia ludzkości"!

Kolejne monety srebrnej kolekcji będą przedstawiać:
Mennica Polska prezentuje największe osiągnięcia cywilizacyjne człowieka w nowej serii monet kolekcjonerskich „Wielkie osiągnięcia ludzkości”.

Pierwsza moneta w serii przedstawia pierwotne i najbardziej przełomowe w naszej historii odkrycie - „Ogień”.

Srebrna moneta została wyprodukowana w limitowanym nakładzie - do 6000 sztuk, na krążkach monetarnych próby Ag 925, stemplem lustrzanym.

Uprawianie techniki wyróżnia człowieka spośród współmieszkańców Ziemi, jako jedyną istotę celowo i świadomie wytwarzającą narzędzia i dokonującą wynalazków, czyli wymyślającą i realizującą nowe przedmioty (urządzenia) i sposoby postępowania.

Dzięki tej umiejętności człowiek od przeszło dwóch milionów lat tworzy nową, własną, sztuczną rzeczywistość obok rzeczywistości naturalnej. 


Najbardziej przełomową zdobyczą
na drodze do uczłowieczenia się naszych praprzodków było opanowanie ognia.

Musiało dojść do tego w wyniku niezwykłego zbiegu okoliczności, gdyż praludzie - podobnie jak inni ich zwierzęcy krewniacy - z pewnością bali się ognia, z którym stykali się w naturze.

Występował on bowiem w zjawiskach przerażających (wybuch wulkanu, uderzenie pioruna, pożar lasu), kojarzonych prawdopodobnie z działaniem sił nadprzyrodzonych.

Pamięć o oswojeniu ognia nieprzypadkowo więc zachowała się w micie o Prometeuszu, który wykradł go bogom. Kiedy do tego doszło, możemy się tylko domyślać - niektórzy badacze uważają, że ponad milion lat temu, inni że jakieś 600 tysięcy.

Niewykluczone, że początkowo traktowano ogień jako istotę żywą (trzeba ją było „karmić” opałem), a może nadludzką.

Posługiwanie się nim dawało rozliczne korzyści - zapewniał światło i ciepło, chronił przed drapieżnikami, umożliwił pieczenie, a z czasem i gotowanie pożywienia.

Dawał też, przypuszczalnie, poczucie wyższości nad otoczeniem.

Bardzo dużo czasu upłynęło, zanim nauczono się rozniecać ogień.

Musiano więc przez setki tysięcy lat poprzestawać na nieustannym podtrzymywaniu ognia pozyskanego z naturalnego źródła, do czego okazja nadarzała się niesłychanie rzadko.

Było to zajęcie niesłychanie odpowiedzialne, o czym pamięć przetrwała do czasów historycznych (rzymskie westalki, obyczaje związane z ogniem domowym itp.), a jeszcze dziś pobrzmiewa w takich zwrotach, jak „wpaść jak po ogień”.

Sprzed mniej więcej 300 tysięcy lat zachowały się świadectwa nieprzerwanego podtrzymywania w jednym miejscu ognia przez około 2 tysięcy lat.

previous next contents

Valid HTML 4.0!