Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, 10 lat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 2003
previous next contents

numizmatyka

Pierwsza polska moneta z otworem. Moneta obiegowa Nordic Gold upamiętnia dziesięciolecie istnienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - fundacji o wielkim sercu.

Moneta obiegowa 2 zł - 10 lat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 2003

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 2,5 mln. szt.
Data emisji monety: 08.01.2003 r.

Pierwsza polska moneta z otworem. Moneta obiegowa Nordic Gold wyemitowana została z okazji 10. rocznicy "grania" Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Awers monety: W centralnej części okrągły otwór. Wokół na tle ozdobnego reliefu stylizowane rysunki dziecięce przedstawiające chłopca i dziewczynkę fruwających i grajacych na trąbkach oraz figury geometryczne. U dołu wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Z lewej strony orła oznaczenie roku emisji: 2003, z prawej napis: 2 Zł. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy.

Rewers monety: W centralnej części okrągły otwór.Wokół stylizowane rysunki dziecięce przedstawiające dzieci, figury geometryczne, serca. Z lewej strony ukośnie napis: 10 LAT.Wokół napis: wielka orkiestra świątecznej pomocy.

Na boku ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi obrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami.


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - fundacja charytatywna, której podstawowym celem zgodnie ze statutem jest: "działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej".

Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska impreza rozrywkowo-medialna o charakterze charytatywnym, nazywana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podstawowym elementem Finału jest granie "wielkiej orkiestry", czyli odbywające się w całym kraju (a także poza granicami) koncerty muzyczne, z których dochód przeznaczany jest na cele Fundacji. W czasie finału organizowanych jest również wiele innych form zbiórki funduszy, z których najważniejsza jest publiczna kwesta na ulicach miast prowadzona przez szerokie rzesze wolontariuszy. Zgromadzone pieniądze są za każdym razem przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci.

Fundacja jest laureatem statuetki Dziecięcej Nagrody SERCA, jaką otrzymała od dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "SERCE" ze Świdnicy.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest drugą co do wielkości pozyskiwanej rocznej sumy fundacją charytatywną w Polsce (pierwszą jest Caritas).

Historia

Fundacja ta została założona w Warszawie 2 marca 1993 przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke. Pomysł założenia fundacji zrodził się po udanej akcji zbierania pieniędzy dnia 3 stycznia 1993, zapoczątkowanej przez Owsiaka w muzycznym programie emitowanym przez drugi kanał Polskiej Telewizji (TVP2) pt. "Róbta co chceta", znanym również pod nazwa "Kręcioła".

Pieniądze były zbierane dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Uwieńczeniem tego happeningu był finał całej akcji, zorganizowany w studiu TVP2 w Warszawie i wyemitowany przez tę stację 3 stycznia 1993. Podczas pierwszego finału zebrano ponad 1,5 mln dolarów, co przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dzięki zebranym pieniądzom Jerzy Owsiak, z później założoną Fundacją, mógł zakupić potrzebny sprzęt nie tylko dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ale także dla 10 oddziałów Kardiochirurgi Dziecięcej w Polsce.

Dotychczas odbyło się 16 edycji "Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy", podczas których zebrano łącznie ponad 87 mln dolarów (około 350 mln złotych). Pieniądze te wykorzystano na zakup sprzętu medycznego dla ponad 650 placówek medycznych w całej Polsce.

Finał WOŚP stał się cykliczną imprezą wpisaną na stałe w polski kalendarz. Co roku w wielu zakątkach Polski organizowane są koncerty, festyny, festiwale, happeningi, na które zapraszane są gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, które najczęściej grają za darmo. Co roku do Fundacji zgłasza się ponad 120.000 wolontariuszy chętnych do kwestowania na ulicach miast. W każdym województwie działają lokalne "Sztaby WOŚP", które są odpowiedzialne za wstępne zliczanie pieniędzy zebranych przez podległych im wolontariuszy, a następnie przelanie ich na konto WOŚP. W zakresie ich obowiązków jest też organizowanie lokalnych finałów WOŚP w większych miastach w Polsce.

Podczas każdego finału licytowane są "Złote Serduszka", "Złote Karty Telefoniczne" oraz różnorodne upominki podarowane przez ludzi z Polski i z całego świata na rzecz Fundacji. Najbardziej zacięta walka toczyła się o złote serduszko z numerem "1" podczas trwania XVI Finału i zarazem jak dotąd największą kwota została wylicytowana w wysokości 130.000,00 USD .

Tradycja licytowania serduszek powstała podczas pierwszej edycji Finału WOŚP w 1993, kiedy to Fundacja otrzymała złote wyroby. Warszawski jubiler, Jerzy Kozak, podsunął pomysł, aby ze złota podarowanego Fundacji wykonać "Złote Serduszka". Autorem wzoru serduszka jest Mennica Państwowa. Każde z serduszek ma na sobie napisany kolejny numer oraz datę Finału, podczas którego było licytowane. W każdym serduszku jest dokładnie 3,3789 grama złota. Mennica Państwowa wypuściła już 10 edycji "Złotych Serduszek", każda edycja po 500 sztuk. Ostatnia seria serduszek została zlicytowana podczas trwania XI Finału WOŚP. Do każdego serduszka dodawany był stosowny certyfikat potwierdzający zakup serduszka.

Kolejnym zwyczajem zapoczątkowanym przez Jerzego Owsiaka jest rozpoczęta podczas trwania VI Finału WOŚP licytacja "Złotych Kart Telefonicznych", wyprodukowanych i podarowanych przez Telekomunikację Polską. Pierwsza partia złotych kart została zlicytowana podczas trwania VI Finału. Co roku na publiczną i ogólnie dostępną aukcję jest wystawianych 100 kart. Podczas VI Finału, gdy karty pojawiły się po raz pierwszy, karta z numerem "1" osiągnęła cenę 3.000 zł, a podczas VII edycji Finału uzyskała 7.000 zł. Podczas IX Finału "Złota Karta Telefoniczna" z numerem "1" uzyskała cenę 50.000 zł. Również do "złotych kart" Fundacja dołącza odpowiednie certyfikaty. Największą kwotę w historii WOŚP, w wysokości 550.000 zł, wręczyła w roku 2007 Marta Wiśniewska (Mandaryna).

Podczas XII edycji Finału WOŚP zamiast "Złotych Serduszek" Fundacja wystawiła na licytację "Złote Medale" przygotowane przez Mennicę Państwową. Na aukcję poszło 300 medali. Medale są misternie zaprojektowane, wykonane ze złota i srebra: środek ze złota próby 999 oraz pierścień ze srebra próby 925. Każdy waży niespełna 33,33 grama i zapakowany jest w plastikowe, przeźroczyste pudełeczko, które ma chronić medal przed uszkodzeniami. To pudełko włożone jest w większe, drewniane pudełko wyłożone aksamitem, i opatrzone stosownym certyfikatem oraz zaświadczeniem mówiącym, że medal wykonany jest ze srebra i złota ofiarowanego Fundacji WOŚP podczas XI Finału.

W 2005 roku z okazji XIII Finału WOŚP zbierano pieniądze w puszki ze skrzydełkami.

Poczynając od XIV Finału WOŚP operator komunikatora internetowego Gadu-Gadu postanowił organizować licytacje najkrótszych numerów Gadu-Gadu. Co roku jest to numer odpowiadający edycji Finału. Do czasu rozpoczęcia licytacji kolejne numery używane są do komunikacji z Fundacją WOŚP, a po zakończeniu aukcji przechodzą w posiadanie osoby, która zaoferowała najwyższą sumę. Od tego momentu, aż do następnego Finału, Fundacja zaczyna używać kolejnego numeru Gadu-Gadu. Posiadaczem tak krótkiego numeru może zostać tylko jedna osoba rocznie.

źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!