Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, 150. rocznica śmierci Fryderyka Chopina, 1999
previous next contents

numizmatyka

Moneta obiegowa Nordic Gold wyemitowana przez NBP w 150. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina - genialnego kompozytora i pianisty.

Moneta obiegowa 2 zł, 150. rocznica śmierci Fryderyka Chopina, 1999

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 420.000 szt.
Data emisji monety: 1999 r.

Moneta obiegowa NG wyemitowana przez NBP w celu upamiętnienia 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.

Awers monety: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, po bokach orła oznaczenie roku emisji: 1999, pod orłem napis: ZŁ 2 ZŁ, w otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA poprzedzony oraz zakończony sześcioma perełkami. Pod lewą łapą orła znak mennicy: m/w.

Rewers monety: Półpostać Fryderyka Chopina na tle fragmentu stylizowanego fortepianu. U góry z lewej strony napis: FRYDERYK CHOPIN, poniżej portretu napis: 150. ROCZNICA ŚMIERCI.

Projektant awersu monety
: Ewa Tyc-Karpińska
Projektant rewersu monety: Roussanka Nowakowska

Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego 1810 w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Jest uważany za najwybitniejszego polskiego kompozytora, a także za wybitnego pianistę i czołowego przedstawiciela muzyki okresu romantyzmu na świecie. Nazywany bywa poetą fortepianu. Choć należy do najchętniej granych kompozytorów muzyki fortepianowej, jego dzieła wymagają od wykonawcy znakomitego warsztatu i wirtuozerii. U źródeł jego twórczości leżała wielka wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania wzorców z polskiej muzyki ludowej. Jego przyjaciółka i towarzyszka życia George Sand mówiła o nim, że był jeszcze bardziej polski niż sama Polska.

źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!