Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1 $, Osobliwości natury - Latająca żaba, 2011
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Latająca żaba - fascynujący gatunek płaza zamieszkującego lasy Jawy i Borneo, który dzięki dużym palcom spiętym błoną pławną może szybować w koronach drzew na znaczne odległości. To niezwykłe zwierzę zostało przedstawione na monecie kolekcjonerskiej z serii "Osobliwości natury".

Seria:"Osobliwości natury"
Oddities of Nature series

Emitent:
Niue Island
Producent:
Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 dolar (1 dollar)
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Wymiary: 40 mm x 40 mm
Waga
: 28,28 g

Wielkość emisji: do 5.000 szt.
Rok emisji
: 2011 r.
Projektant monety: Dobrochna Surajewska
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, dwujęzyczny certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej

Latająca żaba przedstawiona na niskonakładowej, srebrnej monecie kolekcjonerskiej z serii "Osobliwości natury" (Oddities of Nature).

Seria ukazuje niezwykłe zwierzęta i rośliny, których cechy są unikalne w świecie przyrody. Atrakcyjną cechą serii jest interesujący, kwadratowy kształt monet.

  • Obowiązkowa moneta w każdej kolekcji numizmatycznej, jak też niebanalny prezent dla każdego przyrodnika, pragnącego poznać fascynujące gatunki fauny i flory.
Antilocapra americana / The Pronghorn / Widłoróg
Na pierwszej monecie z serii został przedstawiony Widłoróg

Mennica Polska przedstawia srebrną monetę “
Latająca żaba” z niezwykle ciekawej serii monet kolekcjonerskich “Osobliwości natury”.
  • Awers: w centralnej części monety - wizerunek głowy królowej, pod nim napisy: ELIZABETH II, 2010, pomiędzy nimi znak Mennicy MW. Pod nimi, wzdłuż krawędzi monety napis: 1 dollar. W tle: wizerunki śladów zwierząt oraz roślin. Z lewej strony, wzdłuż krawędzi napis: Niue Island.

  • Rewers: w centralnej części monety, na tle listowia i pnączy, wizerunek Żaby latającej (Rhacophorus reinwardti). Nad nim - dwa obrysy żaby ukazujące poszczególne fazy szybowania. Na dole, wzdłuż krawędzi monety - napis Rhacophorus reinwardti (łacińska nazwa Żaby latającej).
Kolekcja “Osobliwości natury” prezentuje wizerunki unikatowych, nadzwyczajnych roślin i zwierząt.

Na monetach pojawią się przedstawiciele różnych gatunków - m.in.
widłoróg, muchołówka, latająca żaba, dziobak, czy rosiczka.

Monety zostaną wykonane ze srebra o tej samej próbie monetarnej Ag 925 dodającym blasku stemplem lustrzanym proof.

Atrakcyjną cechą serii jest niski nakład monet - do 5000 szt.
  • Srebrna moneta z nadzwyczajnej serii “Osobliwości Natury”, prezentującej wizerunki unikatowych i nadzwyczajnych gatunków roślin i zwierząt.
  • Niezwykły wizerunek latającej żaby.
  • Obowiązkowa moneta w każdej kolekcji numizmatycznej, niebanalny prezent dla każdego przyrodnika, pragnącego poznać fascynujące gatunki fauny i flory.
  • Dwujęzyczny certyfikat autentyczności dołączony do każdej monety, będący gwarancją najwyższej jakości i kunsztu Mennicy Polskiej.

Żaba latająca (łac.Rhacephorus reinwardti) należy do rodziny płazów bezogonowych. Zamieszkuje Jawę, Sumatrę i Bankę. Długość jej ciała dochodzi do 8 cm. Żywi się owadami i drobnymi bezkręgowcami. Żaby te prowadzą nadrzewny tryb życia i bardzo upodobniły się do rzekotek.

Cechuje je szeroka, płaska głowa. Palce połączone są błoną. Pierwotnie były to błony pławne. Taki wygląd pomaga tej żabie w "locie" i dzięki temu sprawnie porusza się ona w koronach drzew. Jest to lot szybowcowy. W czasie lotu rozpłaszcza ciało, a rozstawione na boki kończyny zwiększają jeszcze powierzchnię lotną.

Ciekawostka:
Wszystkie żaby latające nie mają żeber.
 
źródło: Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!