Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Zestaw kolekcjonerski 5 monet - Papież Jan Paweł II (1920-2005), 2005
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Malta
 
Kolekcja pięciu monet uwieczniających postać Jana Pawła II, umieszczonych w barwnym blistrze z biograficznymi informacjami na temat Papieża Polaka.

Kolekcja: Monety z wizerunkiem Papieża Jana Pawła II

Emitent: Malta
Stan zachowania: UNC
Nominał: 1 Lira
Stop: miedzionikiel
Stempel: zwykły
Średnica: 24,25 mm
Waga: 7,5 g
Rok emisji: 2005 r.
Opakowanie: blister
  • Zestaw kolekcjonerski zawierający 5 monet z republiki Malta
  • Barwny blister z biograficznymi informacjami na temat Papieża Jana Pawła II
  • Wyjątkowe wyróżnienie najbardziej wpływowego przywódcy duchowego XX wieku.


Pięcioczęściowy zestaw kolekcjonerski monet ze śródziemnomorskiej wyspy Malty uwiecznia postać Papieża Jana Pawła II (1920-2005) - niezwykłego człowieka, który zmienił świat i ludzkie serca.

"Człowiek jest wielki
nie przez to, co posiada,
Lecz przez to, kim jest;
Nie przez to, co ma,
Lecz przez to,

Czym dzieli się z innymi."

Papież Jan Paweł II

Każda moneta przedstawia inny moment pontyfikatu, skupiając się na najbardziej kluczowych punktach życia legendarnego Papieża Polaka. Na monetach uwieczniono:
  • portret Jana Pawła II, objęcie urzędu, papieskie insygnia, przyjazd do Polski i modlitwę przy ścianie płaczu.
Kolekcja monet umieszczona jest w ciekawym, barwnym blistrze zawierającym opis historii życia Jana Pawła II.

"Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Otwórzcie drzwi Jego zbawczej władzy, otwórzcie jej granice państw, systemy ekonomiczne i polityczne, szerokie obszary kultury, cywilizacji i rozwoju. Nie lękajcie się! Chrystus wie, co kryje się we wnętrzu człowieka. Jedynie On to wie! Dziś człowiek tak często nie wie, co nosi w sobie, w głębi swej duszy, swego serca. Jak często jest niepewny sensu swego życia na tej ziemi. Ogarnia go zwątpienie, które przeradza się w rozpacz."

Papież Jan Paweł II, Plac św. Piotra, 22 października 1978 rokuCzy wiesz, że przed pontyfikatem Jana Pawła II nigdy żaden papież:
1) nie był Słowianinem,
2) nie przyjechał do Polski,
3) nie podróżował tyle po świecie,
4) nie władał tyloma językami,
5) nie był celem zamachu,
6) nie odwiedził Ziemi Świętej i Jerozolimy,
7) nie przekroczył progu meczetu,
8) nie gościł rabinów w Watykanie,
9) nie przykładał takiej wagi do kontaktów z młodzieżą.Papież Jan Paweł II napisał 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji oraz 43 listy apostolskie.

Papież Jan Paweł II mianował 232 kardynałów (w tym 9 Polaków), beatyfikował 1318 błogosławionych (w tym 154 Polaków), kanonizował 478 świętych.

To niestrudzony Pielgrzym, docierający w najodleglejsze dla Stolicy Apostolskiej rejony świata, który odbył 104 pielgrzymki zagraniczne, podczas których odwiedził 135 krajów oraz około 900 miejscowości (niektóre wielokrotnie).

Najdłuższa pielgrzymka to Daleki Wschód (Bangladesz, Singapur) Fidżi, Nowa Zelandia, Australia i Seszele - 48 974 km, zaś najkrótsza pielgrzymka to San Marino - 470 km.

Papież Jan Paweł II odbył 142 podróże na terenie Włoch, podczas których wygłosił 898 przemówień. Odwiedził 301 rzymskich parafii na 334 istniejące. Jego celem było dotarcie do wszystkich parafii. Zabrakło niewiele ...

Papież Jan Paweł II to największy podróżnik wśród papieży. Podczas wszystkich pielgrzymek przebył ponad 1,6 miliona kilometrów, co odpowiada 40-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i czterokrotnej odległości między Ziemią, a Księżycem.

Pontyfikat Jana Pawła II jest trzecim co do długości w dziejach Kościoła. Dłużej panowali tylko święty Piotr - pierwszy następca Jezusa (34 lata) i Pius IX, który został wybrany papieżem w 1846 roku w wieku 54 lat (32 lata).

źródło: Wikipedia / papiez.polska.pl

previous next contents

Valid HTML 4.0!