Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Złota i srebrna moneta z serii Szlak bursztynowy (Amber Route) - Elbląg, 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Ciekawy temat, ekstremalnie niski nakład, urzekający szczegółami projekt oraz przyciągający uwagę bursztyn to atuty tych pięknych monet z serii ośmiu złotych monet
"Amber Route".

Seria: "Szlak Bursztynowy" - "Amber Route"

Emitent
:
Niue Island
Producent:
Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 5 dolarów / 1 dolar 
Złoto: Au 900 / Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: 6,00 mm
bursztyn / 10 mm bursztyn
Stempel: lustrzany / zwykły - moneta oksydowana
Średnica: 27,00 mm / 38,61 mm
Waga
: 15,50 g / 28,28 g

Wielkość emisji: 2.000 szt. ! / 10.000 sztuk !
Data emisji
: 7.09.2009 r.


… tak naprawdę słowa są zbędne!

Bursztyn i szlachetne kruszce
- złoto i srebro

- od wieków urzekają swym pięknem.Historia, sztuka i nauka: złota i srebrna moneta kolekcjonerska z bursztynem - trzecie z pięknej i ciekawej tematycznie serii upamiętniającej "Szlak bursztynowy", którym podróżowano pomiędzy Morzem Śródziemnym i krajami bałtyckimi już w I wieku przed naszą erą.

Monety kolekcjonerskie z bursztynem, na których uwieczniono Elbląg, to trzecie monety z niesamowitej serii
monet kolekcjonerskich o międzynarodowym charakterze i niskim nakładzie - "Szlak Bursztynowy" - "Amber Route".

Ta piękna seria liczyć będzie osiem okazów numizmatycznych, upamiętniających miasta, przez które przebiegał słynny Bursztynowy Szlak:
  • Kaliningrad (Rosja),
  • Gdańsk (Polska),
  • Elbląg (Polska),
  • Wrocław (Polska),
  • Stare Hradisko (Czechy),
  • Szombathely (Węgry),
  • Carnuntum (Austria),
  • Aquileia (Włochy).
Częstotliwość ukazywania się monet z tej serii - to 2 monety w roku. Dotychczas wyemitowane zostały monety uwieczniające miasta Kaliningrad i Gdańsk. Monety z tej serii wyraźnie nawiązują tematyką do srebrnej monety Szlak bursztynowy z 2001 roku, wyemitowanej w nakładzie 30.000 sztuk, która okazała się wielkim hitem numizmatycznym i inwestycyjnym.

Ciekawy temat, ekstremalnie niski nakład, urzekający szczegółami projekt oraz przyciągający uwagę bursztyn to atuty tej pięknej monety z niesamowitej serii 8 złotych monet "Szlak Bursztynowy" -"Amber Route".

Atrakcyjny temat i sztuka w najlepszym wydaniu w Twojej kolekcji złotych monet!

The "Amber Route" series of coins is struck by the Mint of Poland. The silver and gold coins are decorated with amber. The Amber Route follows the path of merchants who travelled these areas to buy amber - these travels started as early as the 1st century BC. The Amber Route is also a cover name for the multiple commercial relationships between the Mediterranean and Baltic countries. The series includes the following coins: Russian Kaliningrad, Polish Gdańsk, Polish Elbląg, Polish Wrocław, Czech Stare Hradisko, Hungarian Szombathely, Austrian Carnuntum, and Italian Aquilei.
 

Elbląg (niem. Elbing) - miasto w województwie warmińsko-mazurskim, powiat grodzki Elbląg, stolica powiatu ziemskiego elbląskiego, największy port w województwie. Miasto leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. W Elblągu znajduje się jedna z największych w Europie fabryk turbin Alstom. Ważny ośrodek gospodarczy i kulturowy, a także ważny węzeł kolejowy i drogowy. Elbląg od 1992 roku jest siedzibą diecezji elbląskiej.

Bursztyn
- określany także jako Jantar, Złoto Północy, Złoto Bałtyku, Dobry Kamień, Święty Kamień, Amber, Elektrum - to budząca zachwyt kopalna żywica sprzed 40 mln lat, niezwykła i tajemnicza, posiadająca dobroczynne właściwości, które doceniono już w wiekach średnich. Ta kopalna żywica drzew iglastych, a w rzadszych przypadkach żywicujących liściastych drzew z grupy bobowców, występuje aż w około 60 gatunkach.

Bursztyn znany był od dawna:
Magiczna moc lecznicza i płynąca z niego pozytywna energia zawdzięczana jest jonom ujemnym, które m.in. pobudzają system nerwowy oraz łagodzą stany reumatyczne, zapalne. W ezoteryce elektryczne właściwości bursztynu przyciągają do człowieka większe ilości siły życiowej i równoważy ciało eteryczne. Miał on też wpływać pozytywnie na rozwój zdolności paranormalnych.

W medycynie ludowej dym bursztynowych kadzidełek zabijał bakterie, a noszone na szyi korale zapobiegały bólom gardła i głowy oraz wzmacniały tarczycę. Ogrzane grudki bursztynu stosowało się do wyciągania z oczu ciał obcych (muszek, pyłków). Utłuczony proszek zażywano jak tabakę, co miało oczyścić zatoki i pozbyć się kataru. Współczesna litoterapia stosuje bursztyn jako nalewkę w leczeniu chorób tarczycy, gardła, przy chrypce i reumatyzmie.


Bursztyn bałtycki (sukcynit, „bałtyckie złoto”) to odmiana bursztynu, substancja organiczna, żywica kopalna, która powstała w warunkach naturalnych co najmniej przed 40 milionami lat; pochodzi z utworów trzeciorzędowych (od eocenu po miocen dolny).

Ciekawostki na temat bursztynu bałtyckiego:

Znaczenie bursztynu:


Szlak bursztynowy
- w szerszym znaczeniu - to określenie powiązań handlowych pomiędzy europejskimi krajami basenu Morza Śródziemnego, a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Bałtyku. Natomiast w znaczeniu węższym - szlak bursztynowy oznacza przebieg tras zorganizowanych wypraw po bursztyn, nasilonych od I w. naszej ery. Współczesny Szlak Bursztynowy - Amber Route - to podróż przez wielowiekową tradycję, która na Pomorzu odcisnęła swój ślad, gdzie bursztyn ma szczególną wartość, stanowiąc dumę mieszkańców, rzemieślników, czy bursztynników.

Początkowo bursztyn był przedmiotem wymiany handlowej, w której pośrednikami byli Celtowie. Pierwsze zorganizowane wyprawy po elektron odbywały się w V w. p.n.e.. Nie docierały one jednak do wybrzeży Bałtyku, dokonując transakcji z celtyckimi pośrednikami.

Dopiero po podboju terenów nad środkowym Dunajem, Rzymianie rozwinęli od I wieku n.e. handel bursztynem na dużą skalę, organizując kilkoma drogami wyprawy z Panonii nad Bałtyk, szczególnie do Sambii. Szczytowy rozwój tego handlu przypada na III w. a od połowy IV w. wymiana stopniowo zamierała. Głównym ośrodkiem handlu bursztynem na terenie imperium rzymskiego była Akwileja.

Dokładny przebieg szlaku nie został jednoznacznie określony. Wiadomo jedynie, że wiódł początkowo przez Bramę Morawską, następnie skręcał na północ i przez Śląsk oraz Kujawy z brodem przez Wisłę w Otłoczynie koło Torunia prowadził nad Bałtyk. Jego przebieg prawie dokładnie pokrywa się z dzisiejszą budowaną autostradą A1. Jego warianty są rekonstruowane na podstawie wzmianek starożytnych pisarzy, ale głównie poprzez wyniki badań archeologicznych.

Szlak znaczą znaleziska rzymskich monet, wyroby z brązu, ceramika rzymska (terra sigillata) i skarby bursztynu. Na szlaku leżał z pewnością dzisiejszy Wrocław. Na terenie jego osiedla Partynice znaleziono w XIX w. duży skarb bursztynu pochodzący z I w. naszej ery, ważący około 500 kilogramów. Chociaż jak to w takich wypadkach bywa, niektórzy mówią o 2 750 kg. Z dużym prawdopodobieństwem można zaryzykować twierdzenie, że główna nitka szlaku, poczynając od przełomu tysiącleci biegła z Wiednia (Vindobony) przez Brno, Kłodzko, Wrocław, Kalisz, Toruń, Świecie.

źródło: Mennica Polska S.A. / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!