Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Zwierzęta świata - Jaszczurka zielona (łac. Lacerta viridis), 2009
previous next contents

numizmatyka

Jaszczurka zielona - moneta Nordic Gold - 16 z ukazującej się od 1993 roku serii "Zwierzęta świata" uwieczniającej gatunki zwierząt zagrożonych przez rozwijającą się cywilizację.

Moneta obiegowa 2 zł - Zwierzęta świata - Jaszczurka zielona (łac. Lacerta viridis), 2009

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 1.700.000 szt.
Data emisji monet w NBP:
17.04.2009 r.

Jaszczurka zielona - moneta Nordic Gold - 16 z ukazującej się od 1993 roku serii "Zwierzęta świata", na której uwieczniane są gatunki zwierząt zagrożonych przez rozwijającą się cywilizację.Awers: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, pod orłem oznaczenie roku emisji: 2009, poniżej napis: ZŁ 2 ZŁ. Po bokach łap orła wizerunki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy.

Rewers: w centralnej części dwie jaszczurki na skale. U góry w tle stylizowane wizerunki roślin. Z lewej strony i u dołu półkolem napis: JASZCZURKA ZIELONA. U góry i z prawej strony napis: Lacerta viridis. Na boku: ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi odwrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami.

Projektant monety: Ewa Tyc-Karpińska
(awers), Robert Kotowicz (rewers)

Jaszczurka zielona (łac. Lacerta viridis) - gatunek jaszczurki z rodziny jaszczurek właściwych. Największa jaszczurka obdarzona kończynami żyjąca w Europie Środkowej.

Opis
Typowo ubarwione samce są trawiastozielone, bezplamiste lub bogato nakrapiane czarnymi plamkami. Typowe samice są szarozielone pokryte nieregularnymi ciemnymi plamkami z jasnymi liniami wzdłuż grzbietu. Brzuch jednolicie żółty lub żółtozielony.
Rozmiary
Długość ciała: do 40 cm,
Masa ciała: do 1 kg.
Biotop
Tereny trawiaste, kamieniste lub krzewiaste, suche i słoneczne.
Pokarm
Stawonogi, głównie owady. Duże osobniki pożerają mniejsze jaszczurki i węże.
Behawior
Gatunek ciepłolubny, aktywny za dnia. Wygrzebuje nory w ziemi, w których się chroni i zimuje.
Rozmnażanie
Okres godowy pod koniec kwietnia i w maju. Samica składa pod koniec maja lub w czerwcu do wygrzebanych przez siebie jam w ziemi od 5 do 13 rzadziej do 21 jaj o wymiarach 18x18 mm w pergaminowatych osłonkach. Młode wylęgają się w sierpniu i mierzą od 8 do 9 cm.


Występowanie
Gatunek nizinny, w górach dochodzi do 2000 m n.p.m. Południowa Europa od Hiszpanii po Dniepr oraz na południowych obszarach środkowej Europy. Północna granica jej zasięgu to równoleżnik 49°N. W Polsce była zaobserwowana jedynie w okolicach Śląska Cieszyńskiego, a ostatnio także na Roztoczu. W Polsce występuje bardzo rzadko.
Ochrona
Podlega ścisłej ochronie gatunkowej w Polsce. Wg Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt (z 2001 r.) gatunek ma status zanikłego na terenie Polski.
źródło: NBP / Mennica Polska S.A. / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!