Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Zwierzęta świata - Jelonek rogacz (łac. Lucanus cervus), 1997
previous next contents

numizmatyka

Jelonek rogacz - uwieczniony na monecie obiegowej Nordic Gold - to pozostający pod ścisłą ochroną gatunkową jeden z największych i najpiękniejszych chrząszczy występujących w Polsce.

Moneta obiegowa 2 zł - Zwierzęta świata - Jelonek rogacz, 1997

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel:
zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 315.000 szt.
Data emisji monet: 8.09.1997 r.

Jelonek rogacz - jeden z największych chrząszczy w Polsce, będący pod ścisłą ochroną gatunkową, uwieczniony na monecie Nordic Gold z serii "Zwierzęta świata".

Jelonek rogacz (łac. Lucanus cervus) - jeden z największych chrząszczy w Polsce, należy do rodziny jelonkowatych.

Wygląd

Jest barwy ciemnobrązowej. Osiąga 6 cm długości bez "rogów". Żuwaczki samca są potężnie rozwinięte i wydłużone i przypominają kształtem poroże jelenia - stąd polska i łacińska nazwa gatunku. Samice mają żuwaczki normalnej wielkości. Jelonek żyje w lasach dębowych, żywiąc się głównie sokiem wyciekającym z pni drzew. Owady dorosłe występują w czerwcu. Posiadają one też zdolność lotu, gdyż błoniaste skrzydła II pary są dobrze wykształcone.

Larwa i poczwarka
Larwa jelonka ma postać pędraka, żyje w zmurszałym drewnie lub ziemi, żywiąc się szczątkami organicznymi, niekiedy podgryza korzonki roślin, nie wyrządzając większych szkód. Rozwój larwy trwa 4 lata; po tym okresie przepoczwarcza się ona w ziemi. Stadium poczwarki trwa zaledwie parę tygodni, lecz już w pełni wykształcone chrząszcze pozostają w ziemi aż do następnej wiosny. Z powodu długiego czasu rozwoju, atrakcyjności z punktu widzenia zbieraczy amatorów, wycinania starych drzew i opryskiwania lasów środkami chemicznymi owad ten został w Polsce niemal doszczętnie wytępiony. Znajduje się od dawna pod ścisłą ochroną gatunkową. Obecnie według niektórych źródeł jest ok. tysiąca jelonków rogaczy w Polsce.
źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!