Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Zwierzęta świata - Paź królowej (łac. Papilio machaon), 2001
previous next contents

numizmatyka

Moneta obiegowa Nordic Gold z serii "Zwierzęta świata" prezentująca pazia królowej - motyla dziennego, uważanego za jednego z najpiękniejszych owadów.

Moneta obiegowa 2 zł - Zwietrzęta świata - Paź królowej (Papilio machaon), 2001

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 600.000 szt.
Data emisji monety: 9.05.2001 r.

Moneta obiegowa Nordic Gold przedstawiająca pazia królowej - jednego z najpiękniejszych bywalców łąk całej Europy, Azji i północnej Afryki.

Awers monety: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod orłem oznaczenie roku emisji: 2001, poniżej napis: ZŁ 2 ZŁ. Po bokach łap orła wizerunki flagi państwowej. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: MW.

Rewers monety: w centralnej części wizerunek pazia królowej. W tle fragment lasu. U dołu fragment łąki oraz półkolem napis: PAŹ KRÓLOWEJ - Papilio machaon.

Na boku ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi obrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami.

Projektant awersu monety:
Ewa Tyc-Karpińska
Projektant rewersu monety: Andrzej Nowakowski


Paź królowej (Papilio machaon) - owad, motyl dzienny o żółtym ubarwieniu skrzydeł z czarnymi i niebieskimi wzorami, zamieszkujący całą Europę, Azję i północną Afrykę. Uważany za jednego z najpiękniejszych owadów, przez co stał się cennym łupem dla kolekcjonerów.

Wygląd
Ciało smukłe, z małą głową, czułki ma zakończone niewielkim zgrubieniem (buławką). Na przednich nogach posiada długie włoski, skrzydła są opatrzone okonkami. Długość skrzydła samców to ok. 3,4 cm. Skrzydła są żółte, z czarnymi i niebieskimi wzorami, dwiema czerwonymi kropkami przy końcu wewnętrznej ich krawędzi. Ich rozpiętość to 65-80 mm. Jajeczka są kuliste, składane pojedynczo rozwijają się 8-10 dni. To gatunek chroniony.
 
Występowanie

W Polsce występują dwa pokolenia: I w maju, II w sierpniu. Gatunek prawie kosmopolityczny, występuje na większości terytorium Europy i Azji. Zasiedla także północną Afrykę.

W Polsce żyje wszędzie, z wyjątkiem wysokich gór. Młoda gąsienica jest czarna z czerwonymi brodawkami i dużą plamą na grzbiecie. Z biegiem czasu staje się zielona, ma czarne pierścienie, z których każdy posiada sześć pomarańczowych plam.

Środowisko
Otwarte tereny, od wybrzeży morskich, po góry do wysokości 2000 m. Na wyższych stanowiskach występuje głównie podczas lata. Często spotykany w ogrodach w których rośnie marchew zwyczajna, koper, kminek. Preferuje łąki i miejsca, w których rosną dzikie gatunki warzyw (np. koper włoski).

Tryb życia i odżywianie się imago
Jedno pokolenie na północy Europy rozwija się między czerwcem, a sierpniem. Podczas gorącego lata, na południu naszego kontynentu występują z reguły dwie, a w północnej Afryce, nawet trzy generacje.

Dojrzały motyl żyje kilka tygodni, ginie zwykle po złożeniu i zapłodnieniu jaj. Imago pobiera mało pokarmu, zjada małe ilości nektaru i rosy. Zdarza się, że paź królowej siada na solniskach czy odchodach zwierzęcych, aby pobrać substancje mineralne.

Tryb życia i odżywianie się gąsienicy
Dwa pokolenia: od maja do czerwca i od sierpnia do września. Przemiana od gąsienicy do poczwarki trwa 6-7 tygodni, a rozwój poczwarki 2-24 tygodnie. Gąsienice pazia królowej zjadają liście roślin baldaszkowatych, zwłaszcza dzikiej i ogrodowej marchwi, kopru, biedrzeńca, kminku i pietruszki.

Gęstość zasiedlenia
Był niegdyś bardzo pospolitym motylem (jego gąsienice żerują na bardzo pospolitych roślinach baldaszkowatych), ale wskutek nowoczesnego rolnictwa i działalności kolekcjonerów, w niektórych miejscach niemal wyginął.

źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!