Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
100 dram, Znaki zodiaku - Rak z cyrkonią (Cancer 22.06-22.07), 2008
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Narodowy Bank Armenii
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska z zieloną cyrkonią w kształcie gwiazdy, która symbolizuje awenturyn - kamień szczęśliwy dla urodzonych w znaku Raka.
Pomysł na elegancki prezent, jak też ciekawa pozycja do każdego zbioru.


Seria: "Znaki zodiaku" 

Emitent:
Centralny Bank Republiki Armenii
Producent:
Mennica Polska S. A.

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 100 dram
Stop: Ag 925, techniki dodatkowe: cyrkonia, tampondruk
Stempel: lustrzany
Średnica:
38,61 mm
Waga: 28,28 g
Wielkość emisji: 12.000 szt. !!!
Data emisji
monet: 20.04.2008 r.

Niewątpliwy hit na liście przebojów numizmatycznych - srebrna moneta kolekcjonerska z zieloną cyrkonią w kształcie gwiazdy i tampondrukiem z nowej serii "Znaki zodiaku".

100 dram, Znaki zodiaku

Atrakcyjny i uniwersalny temat, wyjątkowa uroda monet przyozdobionych cyrkonią oraz ich stosunkowo niski nakład powoduje, iż jest to świetny pomysł na elegancki i uniwersalny prezent, jak też ciekawa pozycja do każdego zbioru.

Nowa seria "Znaki zodiaku", projektu Urszuli Walerzak, o parametrach technicznych identycznych, jak monety o nominale 20 zł, emitowana będzie od 26 października 2007 roku do 20 września 2008 roku. Monety będą ukazywać się co miesiąc,
a cała seria łącznie liczyć będzie 12 monet z cyrkoniami.  W zestawie znajduje się certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej S.A.

This silver commemorative coin depicting Cancer has been issued by the Central Bank of Armenia under the International Program “The Signs of Zodiac”. Cancer is the fourth sign of Zodiac, a northern constellation between Gemini and Leo. The sign of Cancer stems from one of the 12 Trials of Heracles. According to Greek mythology Hera sent a giant crab to distract Heracles while he was battling the Hydra. The crab was only a nuisance, and Heracles simply crashed the crab under his foot just before he defeated the Hydra. Hera honored the crab’s attempt at stopping her most hated of Zeus’s children by placing it amongst the stars. The astrological period called Cancer takes the period from June 22 to July 22. The coin issued with colored inks and zircon. Designed by U. Walerzak. Minted in the Mint of Poland.

Zodiak - ma dwa znaczenia: astronomiczne i astrologiczne. W astronomii są to nazwy gwiazdozbiorów widocznych na północnej sferze niebieskiej, a w astrologii są to nazwy 12 sektorów ekliptyki, do których przypisano arbitralnie różne znaczenia wykorzystywane przy stawianiu horoskopów. Ekliptykę podzielono w starożytności (mniej więcej przed 2000 lat) na 12 części po 30°, które nazwano od widocznych wtedy tam gwiazdozbiorów, co miało jakiś związek z porami roku, początek przyjęto mniej więcej na wiosnę.

Nazwy znaków Zodiaku podzielone na cztery pory roku:
* Baran, Byk, Bliźnięta - znaki wiosenne,
* Rak, Lew, Panna - znaki lata,
* Waga, Skorpion, Strzelec - znaki jesienne,
* Koziorożec, Wodnik, Ryby - znaki zimowe.

Punkty przecięcia równika niebieskiego z ekliptyką nazywamy punktami równonocy: wiosennej i jesiennej. W punktach równonocy znajduje się Słońce, gdy wchodzi w znak Barana (pod koniec marca), względnie znak Wagi (pod koniec września).

Za kalendarzowy początek wiosny astronomicznej przyjmuje się punkt równonocy, który wypada przy przecinaniu równika ziemskiego przez Słońce w swoim ruchu rocznym. Jest to przeważnie 21 marca, lub dzień sąsiedni. Analogicznie początkiem jesieni jest 23 września - drugie, jesienne przecięcie równika.

W czasach, gdy podzielono ekliptykę na znaki Zodiaku, punkt Barana, który rozpoczyna znak Barana, znajdował się w gwiazdozbiorze Barana. Na skutek precesji osi ziemskiej punkt Barana w ciągu tych 2000 lat przesunął się o około 30°, czyli na początek gwiazdozbioru Ryb. W pasie Zodiaku poruszają się Słońce, Księżyc i planety. Ich pozycja przypada zawsze na jakiś znak Zodiaku (znak, a nie gwiazdozbiór).

Armenia, Republika Armenii - państwo na Zakaukaziu, graniczące od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerbejdżańską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją. Niepodległość uzyskała w 1991 r. w związku z rozpadem ZSRR. Armenia nie ma dostępu do morza. Stolica Armenii to obecnie Erywań, jest też największym miastem w kraju. Od 1991 roku należy do Wspólnoty Niepodległych Państw.

źródło: Mennica Polska S.A. / Centralny Bank Republiki Armenii / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!