Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
100 dram, Znaki zodiaku - Baran z cyrkonią (Aries 21.03-19.04), 2008
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Narodowy Bank Armenii
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Rarytas numizmatyczny - srebrna moneta
kolekcjonerska z białą cyrkonią w kształcie gwiazdy, która symbolizuje Kryształ Górski - kamień, szczęśliwy dla urodzonych w znaku Barana. Moneta wchodzi w skład zamkniętej - liczącej 12 sztuk monet serii o niskim nakładzie "Znaki zodiaku". Pomysł na elegancki prezent, jak też ciekawa pozycja do każdego zbioru.Seria: "Znaki zodiaku" 

Emitent:
Centralny Bank Republiki Armenii
Producent:
Mennica Polska S. A.

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 100 dram
Stop: Ag 925, techniki dodatkowe: cyrkonia, tampondruk
Stempel: lustrzany
Średnica:
38,61 mm
Waga: 28,28 g
Wielkość emisji: 12.000 szt. !!!
Data emisji
monet: 20.01.2008 r.

Niewątpliwy hit na liście przebojów numizmatycznych - srebrna moneta kolekcjonerska z cyrkonią w kształcie gwiazdy i tampondrukiem z nowej serii "Znaki zodiaku".

100 dram, Znaki zodiaku

Atrakcyjny temat, wyjątkowa uroda monet przyozdobionych cyrkonią oraz ich stosunkowo niski nakład powoduje, iż jest to świetny pomysł na elegancki i uniwersalny prezent, jak też ciekawa pozycja do każdego zbioru.

Nowa seria "Znaki zodiaku", projektu Urszuli Walerzak, o parametrach technicznych identycznych, jak monety o nominale 20 zł, emitowana będzie od 26 października 2007 roku do 20 września 2008 roku. Monety będą ukazywać się co miesiąc,
a cała seria łącznie liczyć będzie 12 monet z cyrkoniami.  W zestawie znajduje się certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej S.A.

This silver commemorative coin depicting Aries has been issued by the Central Bank of Armenia under the International Program "The Signs of Zodiac".

Aries is the first sign of the zodiac associated with constellation bearing the same name. The ancient Babylonians, Egyptians, Persians and Greeks called this group of stars the Ram. Greek mythology states that Athamus's son Phrixus and daughter Helle, abused by their stepmother, were rescued by a ram with a golden fleece. When the ram brought Phrixus to his destination, he sacrificed the magical ram to Zeus and in turn, Zeus placed the mighty ram among the stars for his heroic deed. The astrological period called Aries takes the period from March 21 to April 20.

The coin issued with coloured inks and zircon. Designed by U. Walerzak. Minted in the Mint of Poland.


Zodiak - ma dwa znaczenia: astronomiczne i astrologiczne. W astronomii są to nazwy gwiazdozbiorów widocznych na północnej sferze niebieskiej, a w astrologii są to nazwy 12 sektorów ekliptyki, do których przypisano arbitralnie różne znaczenia wykorzystywane przy stawianiu horoskopów. Ekliptykę podzielono w starożytności (mniej więcej przed 2000 lat) na 12 części po 30°, które nazwano od widocznych wtedy tam gwiazdozbiorów, co miało jakiś związek z porami roku, początek przyjęto mniej więcej na wiosnę.

Nazwy znaków Zodiaku podzielone na cztery pory roku:
* Baran, Byk, Bliźnięta - znaki wiosenne,
* Rak, Lew, Panna - znaki lata,
* Waga, Skorpion, Strzelec - znaki jesienne,
* Koziorożec, Wodnik, Ryby - znaki zimowe.

Punkty przecięcia równika niebieskiego z ekliptyką nazywamy punktami równonocy: wiosennej i jesiennej. W punktach równonocy znajduje się Słońce, gdy wchodzi w znak Barana (pod koniec marca), względnie znak Wagi (pod koniec września).

Za kalendarzowy początek wiosny astronomicznej przyjmuje się punkt równonocy, który wypada przy przecinaniu równika ziemskiego przez Słońce w swoim ruchu rocznym. Jest to przeważnie 21 marca, lub dzień sąsiedni. Analogicznie początkiem jesieni jest 23 września - drugie, jesienne przecięcie równika.

W czasach, gdy podzielono ekliptykę na znaki Zodiaku, punkt Barana, który rozpoczyna znak Barana, znajdował się w gwiazdozbiorze Barana. Na skutek precesji osi ziemskiej punkt Barana w ciągu tych 2000 lat przesunął się o około 30°, czyli na początek gwiazdozbioru Ryb. W pasie Zodiaku poruszają się Słońce, Księżyc i planety. Ich pozycja przypada zawsze na jakiś znak Zodiaku (znak, a nie gwiazdozbiór).

Armenia, Republika Armenii - państwo na Zakaukaziu, graniczące od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerbejdżańską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją. Niepodległość uzyskała w 1991 r. w związku z rozpadem ZSRR. Armenia nie ma dostępu do morza. Stolica Armenii to obecnie Erywań, jest też największym miastem w kraju. Od 1991 roku należy do Wspólnoty Niepodległych Państw. 

źródło: Mennica Polska S.A. / Centralny Bank Republiki Armenii / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!