Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 dinerów, Sporty Ekstremalne - Kolarstwo Górskie (Mountain Biking), 2007
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Księstwo Andory
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Gratka kolekcjonerska dla fanów sportu i nie tylko !

Kolekcja: Srebrne monety o tematyce sportowej
Seria: "Sporty Ekstremalne" ("Xtreme Sports")

Emitent:
Księstwo Andory
Producent:
Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 10 dinerów (10 diners)
Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: tampondruk

Stempel: lustrzany
Średnica: 38,61 mm
Waga
: 28,28 g

Wielkość emisji: 5.000 szt. !!!
Rok emisji
: 2007 r.


Srebrna moneta kolekcjonerska z tampondrukiem projektu Witolda Nazarkiewicza - Sporty Ekstremalne - Kolarstwo Górskie - o nominale 10 dinerów z Księstwa Andory.

Atrakcyjny temat, sztuka w najlepszym wydaniu oraz gratka nie tylko dla fanów sportu !

SPORTY EKSTREMALNE to seria monet poświęconych najbardziej niebezpiecznym i bardzo ryzykownym dyscyplinom sportowym. Seria składa się z 5 monet: „Mountain Biking”, „Heliskiing”, „Heliboarding”, „Kiteboarding”, „Freestyle Motocross”, każda z nich ma niski nakład, wszystkie zostały wyemitowane przez Księstwo Andory, a wybite przez Mennicę Polską.


„Kolarstwo Górskie” to pierwsza srebrna moneta z kolekcji „Sporty Ekstremalne”. Moneta posiada niski nakład i ciekawy design. Kolarstwo górskie jest bardzo trudną dyscypliną sportową uprawianą na rowerach górskich. Rowery, na których jeżdżą sportowcy, mają mniejsze 26 calowe opony, są też mniejsze a ich ramy maja inną geometrię niż miejskie.

Historia tego sportu zaczęła się w latach 70 w Stanach Zjednoczonych, kiedy to zaczęły powstawać grupy używające rowerów do jeżdżenia po górskich ścieżkach. Przełomowe znaczenie w upowszechnieniu nowego sportu miała grupa Mountain Bike Hall of Fame, którzy używali do zjazdów z góry Tamplais przerabianych miejskich rowerów Shwinn wyprodukowanych w latach 30  W 1990 roku Union Cycliste Internationale włączyła go do oficjalnych zawodów kolarskich.

Obecnie wyróżnia się kilka dyscyplin zawodów kolarstwa górskiego między innymi:
*****

Kolarstwo górskie (MTB - z ang. mountain biking) - forma kolarstwa, uprawianego za pomocą rowerów górskich, których konstrukcja umożliwia poruszanie się w trudnym terenie. Dyscyplina ta jest coraz bardziej popularnym i docenianym sposobem spędzania wolnego czasu. Kolarstwo górskie powstało w USA, gdzie pod koniec lat 70. XX w. pojawiła się moda na jazdę rowerami w trudnym terenie, poza normalnymi drogami.

Aktualnie w ramach kolarstwa górskiego rozgrywa się zawody w ramach dyscyplin:
* Cross-country (XC) - są one rozgrywane na rundach, zwykle o długości od 6 do 8 km, które zawodnicy pokonują kilka lub kilkanaście razy w trakcie jednego startu. Zawodnicy ruszają wspólnie ze startu zatrzymanego. Od 2005 roku, podobnie jak w kolarstwie przełajowym, zawodnicy mogą korzystać z narzędzi i części zamiennych dostępnych w wyznaczonych do tego celu boksach. Ewentualnych napraw muszą jednak dokonywać sami. O zwycięstwie decyduje wyłącznie kolejność dotarcia zawodników do mety. Zawody seniorów trwają około 2 godzin.
* Downhill (DH) - polega na zjeździe po bardzo stromej trasie, posiadającej liczne przeszkody terenowe. Zawodnicy są wypuszczani pojedynczo na trasę, a o zwycięstwie decyduje czas przejazdu.
* Freeride (FR) - przypomina nieco DH, ale ma mniej formalny charakter, mający w zamyśle przypominać "wolny" styl uprawiania zjazdów z lat 80. Zawody FR mają zawsze mało sformalizowane zasady, które różnią się między sobą, zależnie od tego kto je organizuje. W klasycznym przypadku polegają one na starcie ze szczytu wzgórza i dotarciu dowolnie wybieraną przez zawodników trasą do mety położonej u jego stóp. W jednych wariantach mierzony jest czas przejazdu, a w innych decyduje kolejność dotarcia do mety. Dziś organizuje się wiele typów zawodów freeride'owych, w których liczy się przede wszystkim styl jazdy, czyli poziom trudności wykonywanych tricków oraz liczba upadków.
* Dual (DL) - polega na równoległym zjeździe po dość stromej trasie, która jednak może się miejscami wznosić, dwóch zawodników, którzy są wypuszczani w tej samej chwili. W wariancie DS zawodnicy jadą po dwóch równoległych i w miarę identycznych trasach. W wariancie DL są wypuszczani na raz na tę samą trasę. Mogą sobie nawzajem zajeżdżać drogę, nie mogą się jednak popychać, czy celowo zderzać. Oba typy zawodów są rozgrywane metodą pucharową - zawodnik przegrany odpada, a wygrany przechodzi do kolejnych etapów rozgrywki. W obu typach zawodów o zwycięstwie nie decyduje czas przejazdu, lecz to, który z dwóch zawodników pierwszy dotrze do mety.
* Four Cross (4X) - jest zbliżony do DL, ale na trasę wypuszczanych jest naraz 4 zawodników. Trasa jest znacznie szersza od tras do DL - na tyle szeroka, że bez trudu można się nawzajem wyprzedzać na całej jej długości. Zawody 4X są dzięki temu bezpieczniejsze od DL i jednocześnie trwają krócej i są bardziej widowiskowe. Powoduje to, że 4X wypiera stopniowo Dual. Od 2002 r. UCI zaprzestało organizować puchar świata w Dualu i zastąpiło je zawodami w 4X.
* Maraton (MX, MT) - uprawiany jest na rowerach podobnych w konstrukcji do rowerów do XC, ale polega na przejeździe długiej trasy od 50 do około 200 km, głównie w terenie. W maratonach rozgrywane są oficjalne zawody, od 2004 roku organizowany jest puchar świata pod auspicjami UCI.
* Rowerowa jazda na orientację (MTBO, RJnO) - stanowi połączenie maratonów rowerowych i klasycznego biegu na orientację. Zawodnicy startują na rowerach przystosowanych do maratonów, ale dodatkowo wyposażonych w mapnik. Celem jest zaliczenie jak największej liczby punktów kontrolnych w jak najkrótszym czasie.

źródło: Mennica Polska S.A. / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!