Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
20 zł, Zwierzęta świata - Ropucha paskówka (łac. Bufo calamita),1998
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Niskonakładowa, srebrna moneta z popularnej serii "Zwierzęta świata", w której NBP poprzednio wyemitował monety: sum, jeż europejski i jelonek rogacz.

Seria: "Zwierzęta świata"

Stan zachowania monety:
I (menniczy)
Nominał: 20 zł
Metal:
925/1000 Ag
Stempel:
lustrzany
Średnica: 38,61 mm
Waga: 28,28 g
Wielkość emisji: 22.000 szt.
Projektant monety:
Ewa Tyc-Karpińska
Cena emisyjna NBP: 49 zł
Data emisji monet:
20.05.1998 r.


Srebrna moneta o nakładzie 22000 szt. z popularnej serii "Zwierzęta Świata", w której poprzednio NBP wyemitował monety: sum, jeż europejski i jelonek rogacz.
Ropucha paskówka (łac. Bufo calamita) - gatunek płaza, najmniejsza ropucha z żyjących w Polsce oraz Zachodniej i Środkowej Europie.

Opis gatunku
Dorosłe osobniki ropuchy paskówki osiągają długość od niecałych 5 do 7,5 centymetra. Samiec jest nieznacznie mniejszy od samicy. Najbardziej charakterystyczną cechą, od której pochodzi nazwa tej ropuchy, jest wąski wyraźny jasny pasek przechodzący przez środek grzbietu od głowy do końca ciała. Poza tym na pierwszy rzut oka przypomina ropuchę szarą. Płaz woli biegać niż skakać. Stąd ludowa nazwa - ropucha żwawa.

Nogi tylne są bardzo krótkie, a na środkowych palcach występują podwójne modzele stawowe. Błony pławne spinają tylko nasady palców. Błona bębenkowa mała i niewyraźna, gruczoły przyuszne płaskie, niewielkie. Ciało jest krępe, grzbiet pokryty płaskimi brodawkami. Samiec jest bardzo podobny do samicy, lecz na podgardlu ma pojedynczy pęcherz głosowy.

Paskówka wykazuje duże podobieństwo do podobnych ropuch z Ameryki Północnej. Z pewnością wszystkie pochodzą od bardzo im bliskich form znanych już z trzeciorzędu. Ropucha paskówka pojawia się w końcu marca lub na początku kwietnia. Jej tryb życia jest podobny jak ropuchy zielonej. Tak jak inne ropuchy prowadzi nocny tryb życia. Jest bardzo żarłoczna. Poluje na ślimaki i stawonogi. Zdobycz łowi zwinnie biegając, a nie skacząc.

Płaz ten ma niewielu wrogów, ponieważ jego gruczoły produkują substancje o nieprzyjemnym zapachu i dużym stopniu toksyczności. Jednak liczba gruczołów jadowych jest mniejsza u niego niż u innych krajowych ropuch. Tak jak dla wszystkich płazów dużym dla niej zagrożeniem jest człowiek. Paskówka żyje na terenach o lekkiej glebie, w której zagrzebuje się używając tylnych i przednich nóg. Zimuje na lądzie, w różnych kryjówkach, również wykopanych przez siebie norach.

Gody ropuchy paskówki
W okresie godowym samiec wydaje terkoczący głos przypominający rechotanie. Gody paskówki przypadają na maj, podobnie jak gody ropuchy zielonej. W związku z tym gatunki te dość często się krzyżują. Mieszańce pod względem ubarwienia przypominają ropuchę zieloną, ale posiadają charakterystyczny jasny pasek. Gody trwają nieraz nawet do lipca.

Skrzek paskówki składają w różnego typu zbiornikach, nawet w okresowych kałużach. Preferują zupełnie odsłonięte miejsca powstałe np. po wydobyciu piasku i żwiru. Taki zbiornik bez roślinności wodnej będzie odpowiedni jeśli chcemy, aby ropuchy te rozmnażały się w ogrodowym oczku wodnym. Samice składają 3-4 tys. jaj w półtorametrowych sznurach. Kijanki są czarne, po brzusznej stronie jaśniejsze. Osiągają do 32 mm długości. Przeobrażone centymetrowej długości ropuszki zaczynają się pojawiać pod koniec czerwca.

Występowanie ropuchy paskówki
Gatunek ten zamieszkuje głównie zachodnią i środkową Europę. Brak jej w Europie południowej i południowo-wschodniej, we Włoszech i na Bałkanach. Na północy występuje aż po Szkocję, na południowym zachodzie po Półwysep Pirenejski. Żyje w południowej Szwecji nad Bałtykiem, aż po Zatokę Fińską. Nigdzie nie tworzy podgatunków.

Paskówka jest najbardziej sucholubną z występujących w Polsce ropuch. Występuje na pograniczu borów sosnowych, a nawet na wydmach. Poza okresem godowym unika terenów wilgotnych. Jest gatunkiem nizinnym, wyjątkowo wchodzi w doliny górskie. Można ją spotkać na wysokości do 1200 m n.p.m. Ropucha paskówka jest najrzadziej spotykaną z naszych ropuch, choć występuje prawie w całym kraju, aczkolwiek są to stanowiska wyspowe, na których jednak zawsze jest stosunkowo liczna. Są autorzy jednak, którzy sugerują, że mała liczba podawanych stanowisk jest spowodowana jej mało osiadłym i skrytym trybem życia.

źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!