Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Igrzyska XXIX Olimpiady - Pekin 2008, 2008
previous next contents

numizmatyka

Igrzyska XXIX Olimpiady - Pekin 2008 - pierwsze Igrzyska Letnie w Azji od 20 lat - upamiętnione na monetach obiegowych Nordic Gold.

Moneta obiegowa 2 zł - Igrzyska XXIX Olimpiady Pekin 2008

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 2.000.000 szt.
Data emisji monet: 21.07.2008 r.

Igrzyska XXIX Olimpiady - Pekin 2008 - pierwsze Igrzyska Letnie w Azji od 20 lat - upamiętnione na monetach obiegowych Nordic Gold.

W lipcu 2008 roku Narodowy Bank Polski wyemitował cztery monety w celu upamiętnienia udziału Polski w 2008 roku w XXIX Letniej Olimpiadzie w Pekinie. Każda z monet przedstawia popularne latem sporty olimpijskie, w tym skok o tyczce (złota moneta kolekcjonerska), wioślarstwo (moneta obiegowa Nordic Gold), pływanie (srebrna moneta kolekcjonerska ze złoconą kulą) i windsurfing (srebrna moneta kolekcjonerska z kwadratowym otworem).
 

Awers: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, po bokach orła oznaczenie roku emisji: 20-08, pod orłem napis: ZŁ 2 ZŁ, w otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA, poprzedzony oraz zakończony sześcioma perełkami. Pod lewą łapą orła znak mennicy: m/w.

Rewers: u góry napis: PEKIN/2008. Pod napisem stylizowany wizerunek fal. W środku w kwadracie wizerunek logo Polskiego Komitetu Olimpijskiego, z lewej strony kwadratu napis: POLSKA, z prawej strony napis: REPREZENTACJA OLIMPIJSKA. U dołu stylizowany wizerunek dwóch wioślarzy w łodzi oraz stylizowane wizerunki fragmentów dwóch łodzi.

Projektant monety: Ewa Tyc-Karpińska (awers) i Urszula Walerzak (rewers).

Poland 2008 Beijing Summer Olympics 2 Zlote Rowing Nordic Gold Proof-Like BU
Obverse: the ingenious design of the obverse replicates the style of a Chinese square-hole cash coin, with the Polish Olympic Committee logo, including the five Olympic rings, in the center of the hole. Above, stylized waves as taken from a Chinese painting while below a pair of rowers compete in the men's double sculls Olympic event. The Polish legends POLSKA REPREZENTACJA OLIMPIJSKA and PEKIN 2008 translate as "Polish Olympic Representation" and "Beijing 2008" respectively.
Reverse: the crowned white eagle, the national emblem of Poland, with the year of issue, the denomination and the legend RZECZPOSPOLITA POLSKA ("Republic of Poland").


Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 w Pekinie, stolicy Chin, rozgrywane będą w dniach 8-24 sierpnia. Będą to pierwsze Igrzyska Letnie w Azji od 20 lat - od Igrzysk w Seulu.

Decyzja o wyborze Pekinu jako miasta organizatora zapadła w dniu 13 lipca 2001 roku. O organizację tych Igrzysk zabiegały także: Toronto (Kanada), Paryż (Francja), Stambuł (Turcja) i Osaka (Japonia). W Pekinie rozgrywane będą nowe konkurencje: bieg kobiet na 3 000 m z przeszkodami oraz pływanie na otwartym akwenie na dystansie 10 000 m kobiet i mężczyzn. W tenisie stołowym gra deblowa mężczyzn i kobiet zastąpiona będzie turniejem drużynowym. W strzelectwie kobiety nie będą już rywalizowały w podwójnym trapie i trafianiu do ruchomej tarczy. Pekiński Komitet Olimpijski ustalił, iż głównym hasłem pekińskich igrzysk olimpijskich będzie zdanie: "jeden świat, jedno marzenie", stwierdził on, iż na tym samym świecie ludzie posiadają jedne wspólne marzenie o dążeniu do rozkwitu i pokoju. Igrzyska rozpoczną się ósmego dnia, ósmego miesiąca, dwa tysiące ósmego roku, o ósmej osiem wieczorem, gdyż w symbolice chińskiej liczba osiem jest symbolem szczęścia, obfitości, pieniędzy oraz spokoju.
Rozgrywane dyscypliny
Uczestnicy letnich igrzysk w Pekinie w 2008 roku rywalizować będą w 28 dyscyplinach sportowych i 302 konkurencjach, takich jak: * boks, * badminton, * baseball, * gimnastyka, * hokej na trawie, * jeździectwo, * judo, * kajakarstwo, * kolarstwo, * koszykówka, * lekkoatletyka, * łucznictwo, * pięciobój nowoczesny, * piłka nożna , * piłka ręczna, * pływanie, * podnoszenie ciężarów, * siatkówka, * softball, * strzelectwo, * szermierka, * taekwondo, * tenis ziemny, * tenis stołowy, * triatlon, * wioślarstwo, * zapasy, * żeglarstwo.
Maskotki igrzysk
W dniu 11 listopada 2005 roku oficjalnie opublikowano maskotki igrzysk. Jest ich pięć i ciekawostką jest to, iż po raz pierwszy w historii igrzysk wybrano ich aż tyle. Cztery z nich to zwierzęta symbolizujące chińską kulturę: ryba, panda, ogień olimpijski (ale także symbolizuje ona tradycyjnego Chińskiego Smoka), antylopa tybetańska i jaskółka. Ich imiona to Beibei, Jingjing, Huanhuan, Yingying i Nini, pojedyncze sylaby imion maskotek układają się w zdanie "Beijing Huanying Ni", co razem znaczy "Witamy w Pekinie". Ich barwy odpowiadają kolorom pięciu kół olimpijskich. Maskotki, które wyrażają charakterystyczne chińskie cechy, reprezentują nie tylko wieloetniczną kulturowość Chin, lecz również tradycyjną chińską filozofię harmonijnego współżycia ludzi z naturą. O miano oficjalnej maskotki igrzysk starało się 662 projektów, z czego 611 pochodziło z Chin, 12 z Hongkongu, Macao i Tajwanu, a pozostałych 39 z zagranicy. Wiele regionów starało się, aby na maskotkach umieszczone zostały ich symbole. Razem te pięć maskotek nazywa się Fuwa, co w języku chińskim znaczy "Szczęśliwe maskotki".
Obiekty
Chińskie władze z okazji Igrzysk podjęły decyzję o wzniesieniu w Pekinie serii nowoczesnych budowli, z których wiele zaprojektowali zagraniczni architekci. Należą do nich: * Stadion Narodowy w Pekinie, * Pływalnia Olimpijska w Pekinie, * Wielki Teatr Narodowy w Pekinie.
Ceremonia otwarcia i program artystyczny
Wyreżyserowania ceremonii otwierających i kończących igrzyska podjął się znany chiński reżyser Zhang Yimou. Jego konsultantem będzie słynny kolega po fachu z USA - Steven Spielberg. Obie ceremonie odbędą się na Stadionie Narodowym w Pekinie. Wśród utworów zamówionych przez władze Pekinu na igrzyska jest oratorium, które pisze znany polski kompozytor Krzysztof Penderecki.
źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!