Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
200 zł, Igrzyska XXIX Olimpiady - Pekin 2008, 2008
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Złota moneta kolekcjonerska o pięknym, nowatorskim oraz dynamicznym projekcie na miarę olimpijskiego sukcesu!


Kolekcja: Złote monety o tematyce sportowej

Stan zachowania monety:
I (menniczy)
Nominał: 200 zł
Złoto: Au 900
Techniki dodatkowe: efekt kątowy
Stempel: lustrzany
Średnica: 27,00 mm
Waga: 15,50 g
Wielkość emisji: 13.500 szt.
Cena emisyjna NBP: 1305 zł
Data emisji monet: 23.07.2008 r.

Złota moneta kolekcjonerska o pięknym, nowatorskim i dynamicznym projekcie na miarę olimpijskiego sukcesu!

Autorem projektu monety z ciekawym efektem kątowym jest artysta światowej sławy - Robert Kotowicz.

W lipcu 2008 roku Narodowy Bank Polski wyemitował cztery monety w celu upamiętnienia udziału Polski w 2008 roku w XXIX Letniej Olimpiadzie w Pekinie.

Każda z monet przedstawia popularne latem sporty olimpijskie, w tym:
Awers: z prawej strony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod orłem oznaczenie roku emisji: 2008. Nad orłem stylizowane wizerunki dwóch chińskich latawców, z lewej strony orła i poniżej - stylizowane wstążki latawców. U góry z lewej strony widoczne w zależności od kąta patrzenia stylizowany wizerunek elementu chińskiego ornamentu lub logo Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W otoku u dołu napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz napis: 200 ZŁ. Pod lewą łapą orła znak mennicy.

Rewers: w środku stylizowany wizerunek zawodniczki skaczącej o tyczce. Z lewej strony napis: PEKIN/2008. W tle i z lewej strony stylizowane wizerunki konturów pagody chińskiej. W otoku u dołu napis: POLSKA REPREZENTACJA OLIMPIJSKA.

Poland 2008 Beijing Summer Olympics 200 Zlotych Pole Vault Gold Proof
Obverse: A female pole vaulter goes for the gold, jumping through what may be the smog of Beijing, with a stylized Chinese pagoda temple in the background. The Polish legends POLSKA REPREZENTACJA OLIMPIJSKA and PEKIN 2008 translate as "Polish Olympic Representation" and "Beijing 2008" respectively.
Reverse: two butterfly-shaped, traditional Chinese kites soar with streamers trailing. To the left, a latent image which depicts both the logo of the Polish Olympic Committee and a Chinese design, depending upon the angle of viewing. The crowned white eagle, the national emblem of Poland, with the year of issue, the denomination and the legend RZECZPOSPOLITA POLSKA ("Republic of Poland") also appear.
Packaging: each coin is encapsulated inside a green presentation case, lined with white satin and green velvet. A bilingual certificate of authenticity is included.

Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 w Pekinie, stolicy Chin, rozgrywane będą w dniach 8-24 sierpnia. Będą to pierwsze Igrzyska Letnie w Azji od 20 lat - od Igrzysk w Seulu.

Decyzja o wyborze Pekinu jako miasta organizatora zapadła w dniu 13 lipca 2001 roku. O organizację tych Igrzysk zabiegały także: Toronto (Kanada), Paryż (Francja), Stambuł (Turcja) i Osaka (Japonia). W Pekinie rozgrywane będą nowe konkurencje: bieg kobiet na 3 000 m z przeszkodami oraz pływanie na otwartym akwenie na dystansie 10 000 m kobiet i mężczyzn. W tenisie stołowym gra deblowa mężczyzn i kobiet zastąpiona będzie turniejem drużynowym. W strzelectwie kobiety nie będą już rywalizowały w podwójnym trapie i trafianiu do ruchomej tarczy. Pekiński Komitet Olimpijski ustalił, iż głównym hasłem pekińskich igrzysk olimpijskich będzie zdanie: "jeden świat, jedno marzenie", stwierdził on, iż na tym samym świecie ludzie posiadają jedne wspólne marzenie o dążeniu do rozkwitu i pokoju. Igrzyska rozpoczną się ósmego dnia, ósmego miesiąca, dwa tysiące ósmego roku, o ósmej osiem wieczorem, gdyż w symbolice chińskiej liczba osiem jest symbolem szczęścia, obfitości, pieniędzy oraz spokoju.
Rozgrywane dyscypliny
Uczestnicy letnich igrzysk w Pekinie w 2008 roku rywalizować będą w 28 dyscyplinach sportowych i 302 konkurencjach, takich jak: * boks, * badminton, * baseball, * gimnastyka, * hokej na trawie, * jeździectwo, * judo, * kajakarstwo, * kolarstwo, * koszykówka, * lekkoatletyka, * łucznictwo, * pięciobój nowoczesny, * piłka nożna , * piłka ręczna, * pływanie, * podnoszenie ciężarów, * siatkówka, * softball, * strzelectwo, * szermierka, * taekwondo, * tenis ziemny, * tenis stołowy, * triatlon, * wioślarstwo, * zapasy, * żeglarstwo.
Maskotki igrzysk
W dniu 11 listopada 2005 roku oficjalnie opublikowano maskotki igrzysk. Jest ich pięć i ciekawostką jest to, iż po raz pierwszy w historii igrzysk wybrano ich aż tyle. Cztery z nich to zwierzęta symbolizujące chińską kulturę: ryba, panda, ogień olimpijski (ale także symbolizuje ona tradycyjnego Chińskiego Smoka), antylopa tybetańska i jaskółka. Ich imiona to Beibei, Jingjing, Huanhuan, Yingying i Nini, pojedyncze sylaby imion maskotek układają się w zdanie "Beijing Huanying Ni", co razem znaczy "Witamy w Pekinie". Ich barwy odpowiadają kolorom pięciu kół olimpijskich. Maskotki, które wyrażają charakterystyczne chińskie cechy, reprezentują nie tylko wieloetniczną kulturowość Chin, lecz również tradycyjną chińską filozofię harmonijnego współżycia ludzi z naturą. O miano oficjalnej maskotki igrzysk starało się 662 projektów, z czego 611 pochodziło z Chin, 12 z Hongkongu, Macao i Tajwanu, a pozostałych 39 z zagranicy. Wiele regionów starało się, aby na maskotkach umieszczone zostały ich symbole. Razem te pięć maskotek nazywa się Fuwa, co w języku chińskim znaczy "Szczęśliwe maskotki".
Obiekty
Chińskie władze z okazji Igrzysk podjęły decyzję o wzniesieniu w Pekinie serii nowoczesnych budowli, z których wiele zaprojektowali zagraniczni architekci. Należą do nich: * Stadion Narodowy w Pekinie, * Pływalnia Olimpijska w Pekinie, * Wielki Teatr Narodowy w Pekinie.
Ceremonia otwarcia i program artystyczny
Wyreżyserowania ceremonii otwierających i kończących igrzyska podjął się znany chiński reżyser Zhang Yimou. Jego konsultantem będzie słynny kolega po fachu z USA - Steven Spielberg. Obie ceremonie odbędą się na Stadionie Narodowym w Pekinie. Wśród utworów zamówionych przez władze Pekinu na igrzyska jest oratorium, które pisze znany polski kompozytor Krzysztof Penderecki.
źródło: NBP / Mennica Polska S.A. / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!