Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Złota moneta bulionowa Krugerrand 1/10 oz
previous next contents

numizmatyka

Krugerrand - bita od 1967 roku najbardziej znana złota moneta bulionowa na świecie, która ze względu na bardzo dużą rozpoznawalność, od lat stanowi świetny sposób dywersyfikacji portfela inwestycyjnego oraz alternatywę dla złotych sztabek lokacyjnych.

Złota moneta lokacyjna - seria Krugerrand

Kraj:
RPA
Mennica: South African Mint
Nominał: Krugerrand
Stan zachowania: I (menniczy)
Złoto: Au 916 (22-karatowe złoto)
Stempel: BU
Waga złota: 3,110 g (1/10 oz)
Waga całkowita: 3,393 g
Opakowanie: kapsel
Rant: ząbkowany
Średnica: 16,55 mm
Grubość: 1,35 mm
Emisja: od roku 1967 (w ofercie rocznik 2011)
W zestawie: złota moneta Krugerrand o wadze 1/10 uncji w kapsule ochronnej

Złota moneta bulionowa Krugerrand 1 oz www.numizmatyczny.pl

Międzynarodowy symbol bogactwa i prestiżu!

Najbardziej znana złota moneta bulionowa na świecie


- Krugerrand wybity z 22 - karatowego złota!


Przez ponad 40 lat południowoafrykański złoty Krugerrand stanowi światowy standard dla złotych monet lokacyjnych.

Wybity z 1/10 uncji trojańskiej złota, odegrał ogromną rolę w tworzeniu prywatnej własności złota. Rozpoznawalna i uznawana pod każdą szerokością geograficzną świata moneta, akceptowana jest nawet w miejscach, gdzie nie funkcjonują karty kredytowe!
Złota moneta bulionowa Krugerrand 1 oz www.numizmatyczny.pl
Antylopa springbok - wizerunek z XIX-wiecznej ryciny

Springbok (in. szpringbok lub antylopa skoczek, łac. Antidorcas marsupialis) to mała brązowo-biała gazela, licząca 75 cm w kłębie. Obecnie springbok jest narodowym zwierzęciem RPA.

Nazwa tego zwierzęcia pochodzi z afrykanerskiego: spring = skok; bok = antylopa, sarna lub kozioł). Łacińska nazwa marsupialis pochodzi z kolei od fałdu skóry przypominającego kieszeń, ciągnącego się wzdłuż ciała, aż do ogona. Springbok potrafi unieść tę fałdę odsłaniając białą sierść.

Springbok był symbolem narodowym Południowej Afryki w czasie dominacji białych (apartheid). Był używany jako nick albo maskotka wielu południowoafrykańskich zespołów sportowych oraz najbardziej znanego zespołu rugby. Pojawiał się na emblematach sił powietrznych RPA, na logo kolei RPA (dla których pozostał radiowym znakiem wywoławczym).

Złota moneta bulionowa Krugerrand 1 oz www.numizmatyczny.pl

Paul Kruger / Paulus Kruger (Stephanus Johannes Paulus Kruger), znany jako Oom Paul czyli wujek Paul (ur. 10 października 1825 w Bulhoek (ob. Whittlesea), Kolonia Przylądkowa, zm. 14 lipca 1904 w Clarens, koło Montreux, Vaud, Szwajcaria) - polityk burski, lider oporu Burów przeciw Brytyjczykom i prezydent Transwalu.

Złota moneta bulionowa Krugerrand 1 oz www.numizmatyczny.pl

Krugerrand to złota południowoafrykańska moneta bulionowa, a jednocześnie najbardziej znana złota moneta bulionowa na świecie. Krugerrandy bite są ze złota w mennicy południowoafrykańskiej od 3 lipca 1967 roku.

Krugerrand 1 oz z 22-karatowego złota posiada wagę całkowitą 1,0909 uncji (33,930 gramów). Składa się z jednej uncji trojańskiej czystego złota i 2,826 g stopu miedzi, który jest używany w celu zwiększenia trwałości monet i uczynienia ich bardziej odpornymi na zarysowania, dzięki czemu nadaje to monetom unikalny pomarańczowy odcień złota.

Gold Krugerrand 1 oz ma średnicę 32,6 mm, grubość 2,74 mm i próbę Au 916 (22 karaty).

Początkowo dostępne były tylko monety zawierające dokładnie jedną uncję trojańską (toz - ang. troy ounce), czyli 31,1035 g, czystego złota. Od 1980 roku bite są również monety o wadze 1/2, 1/4 i 1/10 uncji.

Dzięki temu, że te złote monety lokacyjne bite są w 4 rodzajach - o różnej wadze i wielkości, każdy może dopasować inwestycję do swoich potrzeb i możliwości.

Ponadto ich cena jest bardzo konkurencyjna w stosunku do cen innych monet bulionowych, dzięki czemu monety z tej popularnej serii szybko stały się także obiektem pożądania inwestorów.



Złota moneta bulionowa Krugerrand 1 oz www.numizmatyczny.pl


Monety bulionowe - to monety z metali szlachetnych (głównie ze złota, srebra, platyny) bite na cele inwestycyjne, czyli lokatę kapitału. Monety te zwykle nie mają zadeklarowanej wartości, zamiast nominału podana jest zawartość kruszcu. Nakład zwykle nie jest ograniczony i zależy od popytu.

Pierwszą monetą bulionową był wybity w 1970 roku w RPA - Krugerrand. Obecnie jest to najbardziej znana złota moneta bulionowa na świecie. Można ją bowiem znaleźć w ofercie niemal wszystkich dilerów metali szlachetnych oraz wielu banków. Inwestorzy chętnie decydują się na ulokowanie części swego kapitału w szlachetny kruszec właśnie w tej postaci.

Złote monety bulionowe Krugerrand są piękne i stosunkowo niedrogie. Wielu kolekcjonerów na całym świecie umieszcza te monety lokacyjne co roku w swojej kolekcji. Według szacunków - w postaci Krugerrandów - po świecie "krąży" około 54 milionów uncji złota.

Nadają się one także jako prezent na różnego rodzaju uroczystości: wesela, urodziny, rocznice ważnych wydarzeń. Stanowią istotnie wspaniały dodatek do swojej kolekcji monet. Wiele emisji tych monet wzrosło cenowo w porównaniu do ich ich ceny emisyjnej, co daje kolekcjonerom jeszcze większą zachętę do gromadzenia wszystkich emisji.

Ojczyzną monety jest Południowa Afryka, a jej nazwa pochodzi od nazwiska "Kruger" (prezydenta Transwalu - nieistniejącej od 1994 r. prowincji RPA) oraz od słowa "rand" (nazwy waluty RPA). To właśnie podczas prezydentury Paulusa Krugera nastąpiło wydarzenie, które wpłynęło na losy kraju.

W okolicach Johannesburga odkryto bowiem bogate złoże złota, co pociągnęło za sobą znaczny napływ imigrantów, daleko idące zmiany społeczno-polityczne i nasilenie konfliktów z Brytyjczykami. W mennicy południowoafrykańskiej początkowo dostępne były tylko monety zawierające dokładnie jedną uncję trojańską (31,1035 g) czystego złota. Natomiast od 1980 roku bite są również monety o wadze 1/2, 1/4 i 1/10 uncji.

Krugerrandy, mimo że nie posiadają nominału, są prawnym środkiem płatniczym w RPA, ich wartość w danym momencie jest bezpośrednim odbiciem cen złota. W latach 70. i 80., ze względu na politykę apartheidu, wwóz tych monet do niektórych krajów był zabroniony.

Krugerrandy bite są z 22-karatowego złota z niewielką domieszką miedzi (8,333%) w celu zwiększenia twardości i zabezpieczenia przed zarysowaniem i ścieraniem. Ponieważ zawierają precyzyjnie jedną uncję czystego, 24-karatowego złota, ich waga jest nieco większa.

Klasyczny Krugerrand o wadze 1 uncji złota, który ze względu na swoją rozpoznawalność na całym świecie, stanowi świetną alternatywę dla sztabek lokacyjnych.

Złota moneta bulionowa Krugerrand 1 oz www.numizmatyczny.pl

"Im gorsze czasy, tym mocniej świeci się złoto."

Złoto to niekwestionowane uosobienie bogactwa, stabilności i bezpieczeństwa. Natomiast złote monety bulionowe to alternatywny sposób inwestowania i bezpieczny sposób dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.

W ciągu ostatnich 5 lat cena złota wzrosła ponad 100%!

Monety bulionowe to monety z metali szlachetnych (głównie ze złota, srebra, platyny) bite w celach inwestycyjnych - lokaty kapitału. Monety te zwykle nie mają zadeklarowanej wartości, zamiast nominału podana jest zawartość kruszcu. Nakład zwykle nie jest ograniczony i zależy od popytu.

Pierwszą monetą bulionową był wybity w 1967 roku w RPA Krugerrand.

"Kto ma złoto, zawsze ma pieniądze."

Złota moneta bulionowa Krugerrand 1 oz www.numizmatyczny.pl

Analitycy szacują, że złoto przyniesie ich posiadaczom spory zysk w ciągu najbliższych 10 lat.

Rada specjalistów jest następująca: "Jeżeli nie masz złota - kup je. Jeżeli posiadasz już złoto - kup go więcej."

Złoto - przekonują - staje się najlepszym sposobem na pomnożenie pieniędzy w nadchodzących latach. Najlepszym i najpewniejszym. W dodatku jest gwarancją inwestycji - doświadczeni inwestorzy zawsze lokują 10 do 15 % swoich zasobów finansowych w złoto.

Złota moneta bulionowa to gwarant bezpiecznej inwestycji, a czyste złoto lokacyjne - dar trwałej wartości!

Ten cenny złoty numizmat w postaci złotej monety lokacyjnej - to pewna i udana inwestycja. Zachwyci ona każdego perspektywą rosnących z każdym dniem zysków!

Złoto lokacyjne to:
  • niekwestionowany aktyw uosabiający bogactwo, stabilność i bezpieczeństwo,
  • ogromny potencjał wzrostu wartości z uwagi na zmniejszające się zasoby złota,
  • cenowe tendencje wzrostowe, nawet pomimo chwilowych wahań,
  • doskonała inwestycja oraz bezpieczna lokata kapitału z gwarancją zysku,
  • bezpieczny sposób dywersyfikacji portfela inwestycyjnego,
  • zysk bez ryzyka - bezpieczna przystań w razie kryzysów finansowych,
  • twarda waluta odporna na różne zawirowania rynkowe,
  • ucieczka od problemów rynków finansowych, gdzie wirtualne papiery wartościowe tracą na wartości z dnia na dzień.
"Złoto towarzyszy ludzkości od czasów Aleksandra.
Jeżeli ma się tak dobrze od dwóch tysięcy lat,
to nie z powodu przesądu lub błędnej teorii."
Bernard Baruch

Złoto jako ponadnarodowy i ponadczasowy szlachetny kruszec fascynuje i wzbudza pożądanie od wieków, ciesząc się niesłabnącą popularnością. Znane jest ludzkości od ponad 6000 lat, głównie jako symbol bogactwa i władzy. Ze względu na swój urok i wartość, daje posiadaczowi poczucie luksusu i prestiżu. Przyjemność obcowania z magią złota, połączona z dużym potencjałem zyskowności czyni inwestycje w złoto nobilitującymi i ekskluzywnymi.

Złota moneta bulionowa Krugerrand 1 oz www.numizmatyczny.pl

"Kłamać zdarza się rządom, bankierom,
a czasem nawet audytorom.
Tylko złoto mówi prawdę."
Lord Rees - Mogg

Ten najszlachetniejszy spośród metali szlachetnych był doskonałą lokatą kapitału od zawsze. Jest i teraz:
  • nie zżera go ani rdza, ani inflacja,
  • nie grozi mu awaria bankowego serwera,
  • nie trawi go efekt pracy "polityków",
  • jest odporne na "kreatywną księgowość" korporacji i ich ewentualne bankructwo,
  • jest idealną formą podarowania komuś pieniędzy w formie bardziej wyszukanej i eleganckiej niż kawałek zmiętego banknotu.

    Dlaczego warto inwestować w złoto
Złoto - kruszec z tradycjami, zwany lokatą marzeń i obsesji, czy też lokatą na czarną godzinę. Istnieje kilka ważnych powodów, dla których powinno się inwestować w złoto. Jakie są zatem zalety inwestowania w złoto?

Przybliżmy zatem w kilku punktach specyfikę inwestowania w ten szlachetny kruszec:
  • 1) złoto - w przeciwieństwie do waluty papierowej - nie jest zależne od: inflacji, wahania kursów walut, kryzysów rządów, jak też renomy prywatnych firm; złoto - jako lokata bezpiecznie przechowująca wartość pieniądza - doskonale nadaje się bowiem na element dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, gdyż cenę złota determinują zupełnie inne mechanizmy, niezależne od koniunktury na rynkach giełdowych; eksperci radzą, by zawsze 5-10% swoich oszczędności lokować właśnie w złoto,
  • 2) złoto - to niezwykły metal - surowiec, jak też środek gromadzenia bogactwa, który w świecie finansów jest traktowany, jako piąta wśród najważniejszych walut (po dolarze amerykańskim, euro, japońskim jenie i brytyjskim funcie szterlingu), a w praktyce jako uniwersalny środek płatniczy, rozpoznawalna i łatwo wymienialna waluta, akceptowalna w każdej epoce i miejscu forma kapitału, jedyna globalna waluta świata, przedmiot obrotu przez całą dobę na całym świecie, gdyż złoto można spieniężyć w dowolnych częściach, w dowolnym czasie i w dowolnym miejscu na świecie,
  • 3) złoto - to gwarancja długotrwałej stabilności pomimo zmiennego kursu, gdyż wartość złota stale rośnie w związku z coraz to większym zapotrzebowaniem na ten metal szlachetny ze strony nowoczesnych technologii,
  • 4) złoto - to trwała, łatwa do ukrycia i niemal niezniszczalna waluta, gdyż w przeciwieństwie do waluty papierowej - jako wieczny aktyw jest odporny na destrukcyjne działanie kataklizmów, wojen i kryzysów ekonomicznych,
  • 5) złoto - to zawsze realna wartość umożliwiająca przetrwanie finansowe w czasach kryzysów gospodarczych, czy konfliktów zbrojnych,
  • 6) złoto - to unikalny aktyw, ponieważ jest ono realne i płynne, zaś jego wysoka wartość w każdym gramie, czyli rzeczywista lokata kapitału w postaci kruszcu sprawia, iż jest to realny, a nie wirtualny zysk, jaki obiecują instytucje finansowe,
  • 7) złoto - to twarda waluta, odporna na dekoniunkturę i różnego rodzaju zawirowania rynkowe, dlatego właśnie banki centralne wielu krajów gromadzą rezerwy finansowe w tym kruszcu, a więc lokaty największych potęg gospodarczych świata oparte są o parytet złota, którego rezerwy gromadzone są w skarbcach przede wszystkim w celu ochrony w warunkach kryzysu gospodarczego,
  • 8) złoto - to lokata kapitału, w przypadku której nie trzeba płacić podatku za samo posiadanie złota, w odróżnieniu od innych form oszczędzania - np. lokat bankowych,
  • 9) złoto - to najprostszy sposób międzypokoleniowego przekazywania rodzinnego majątku,
  • 10) złoto - to fundament wszelkich inwestycji, które pozwalają spokojnie patrzeć w przyszłość, jak też gwarancja wypłacalności jako przedmiot obrotu handlowego prawie na całym świecie.
Dlatego jeśli chcesz mądrze ulokować swój kapitał

- zainwestuj w złote sztabki inwestycyjne
i złote monety bulionowe.


To się naprawdę opłaca!

Złota moneta bulionowa Krugerrand 1 oz www.numizmatyczny.pl

źródło: Wikipedia / kitco.com / South African Mint

previous next contents

Valid HTML 4.0!