Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Repliki monet polskich - Miko³aj Kopernik - zestaw z³oty, 2007
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania: I (menniczy)
Z³oto: Au 900
Stempel: lustrzany
¦rednica: 19, 21, 28 i 35mm
Waga: 7 g; 8 g; 15,5 g; 31,1 g
Nak³ad limitowany: 50 kompletów
Data emisji: 23.05.2007 r.

Z³oty zestaw replik próbnych monet polskich z wizerunkiem Miko³aja Kopernika – pomys³ na prezent na niemal ka¿d± okazjê !

Zestaw zawiera cztery z³ote repliki monet z wizerunkiem Miko³aja Kopernika wg projektu rze¼biarza z USA Stanis³awa Szukalskiego.Na awersie znajduje siê stylizowany orze³, za¶ umieszczona na rewersie kompozycja z popiersiem astronoma nawi±zuje do has³a „wstrzyma³ S³oñce, ruszy³ Ziemiê”. W prawej d³oni Miko³aj Kopernik trzyma gar¶æ promieni s³onecznych, czym powstrzymuje okr±g S³oñca, za¶ lew± d³oni± porusza wiruj±cy symbol Ziemi.

Repliki umieszczono w eleganckim, drewnianym etui.
Do zestawu do³±czony jest indywidualnie numerowany certyfikat autentyczno¶ci Mennicy Polskiej S. A.
Edycja specjalna - kontynuacja serii "240 lat Mennicy Polskiej".

Nak³ad limitowany - tylko 50 sztuk !

Dekret Prezydenta RP z dnia 20 stycznia 1924 r. przewidywa³, ¿e z jednego kilograma z³ota próby 900 nale¿y biæ 3100 z³otych, czyli ¿e jeden z³oty w z³ocie winien zawieraæ 9/31 grama czystego z³ota. Dekret przewidywa³ bicie monet 10, 20, 50 i 100-z³otowych. W 1925 roku w Mennicy Warszawskiej wybito partiê monet próbnych o nominale 100 z³otych z wizerunkiem Miko³aja Kopernika. Projektantem by³ rze¼biarz z USA, Stanis³aw Szukalski. Stylizowany orze³ na awersie by³ najbardziej oryginalnym przedstawieniem polskiego god³a na ówczesnych numizmatach, a umieszczona na rewersie kompozycja z popiersiem astronoma nawi±zywa³a do has³a „wstrzyma³ S³oñce, ruszy³ Ziemiê” (w prawej d³oni Kopernik trzyma gar¶æ promieni s³onecznych czym powstrzymuje okr±g S³oñca, a lew± d³oni± porusza wiruj±cy symbol Ziemi). Ten awangardowy projekt wzbudzi³ jednak wiele kontrowersji i ostatecznie zosta³ odrzucony. Do realizacji monet obiegowych nie dosz³o, wybito jedynie 100 egzemplarzy próbnych monet srebrnych o ¶rednicy 35 mm (ustawowa wielko¶æ z³otej stuz³otówki) oraz wed³ug bli¼niaczego projektu 50 srebrnych i 100 br±zowych monet stuz³otowych o ¶rednicy 20,5 mm.

Miko³aj Kopernik (ur. 19.02.1473 r., zm. 24.05.1543 r.) - astronom, matematyk, prawnik, ekonomista, strateg, lekarz, poeta, astrolog, t³umacz, kanclerz kapitu³y warmiñskiej od 1511 r., kanonik warmiñski, scholastyk wroc³awski, duchowny katolicki. Jego najwa¿niejszym dzie³em jest De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) - w³a¶ciwie De revolutionibus (O obrotach), gdy¿ drugi cz³on tytu³u zosta³ dodany pod wp³ywem zastrze¿eñ wysuniêtych przez cenzurê ko¶cieln±, aby nie podkre¶laæ ruchu obrotowego Ziemi. W dziele tym Kopernik opisa³ heliocentryczn± wizjê ¶wiata w sposób wystarczaj±co szczegó³owy, by mog³a staæ siê naukowo u¿yteczna. Og³oszona przez niego teoria heliocentryzmu by³a najwa¿niejsz± rewolucj± naukow± w dziejach ludzko¶ci od czasów staro¿ytnych, nazywan± niekiedy przewrotem kopernikañskim.



Edukacja i m³odo¶æ Miko³aja Kopernika
Dziêki staraniom wuja Kopernik ukoñczy³ w 1491 r. naukê w szkole ¶w. Jana w Toruniu. Na prze³omie roku 1491/1492 rozpocz±³ studia na Akademii Krakowskiej, wpisuj±c siê do metryki jako Nicolaus Nicolai de Thuronia. Czasy jego krakowskich studiów przypad³y na okres ¶wietno¶ci tzw. krakowskiej szko³y astronomiczno-matematycznej. By³ m. in. uczniem astronoma Wojciecha z Brudzewa. Studia ukoñczy³ bez uzyskania tytu³u magister artium w roku 1495. W tym te¿ roku zosta³ kanonikiem warmiñskim, funkcji tej jednak jeszcze wtedy nie obj±³ wobec oporu kapitu³y warmiñskiej. W 1496 r. rozpocz±³ studia prawnicze w Bolonii, wpisuj±c siê w styczniu 1497 r. do albumu nacji niemieckiej boloñskiego Uniwersytetu Jurystów (ówczesny podzia³ uniwersytetów na nacje nie mia³ nic wspólnego z segregacj± narodow± - do nacji niemieckiej zaliczano wówczas m. in. Polaków, Czechów i Wêgrów). W Bolonii zosta³ bliskim wspó³pracownikiem astronoma Dominika Marii Novara. Pod jego wp³ywem, ugruntowanym lektur± ¶wie¿o wydanego dzie³a Epitome in Almagestum Ptolomei Georga von Peuerbacha i Regiomontanusa (Wenecja, 1496 r.), rozpocz±³ badanie sprzeczno¶ci w teorii ruchu Ksiê¿yca Klaudiusza Ptolemeusza, wynikaj±ce z za³o¿eñ teorii geocentrycznej.

W dniu 9 marca 1497 r. Kopernik przeprowadzi³ w Bolonii obserwacjê Aldebarana, najja¶niejszej gwiazdy w gwiazdozbiorze Byka, która to obserwacja potwierdzi³a tylko jego w±tpliwo¶ci. W dniu 20 pa¼dziernika 1497 r. obj±³ przez pe³nomocników kanoniê warmiñsk±. W roku 1500 odby³ wraz z bratem Andrzejem praktykê prawnicz± w kancelarii papieskiej w Rzymie. Tam obserwowa³ w nocy z 5 na 6 listopada zaæmienie Ksiê¿yca. W Wiecznym Mie¶cie da³ seriê prywatnych wyk³adów, podwa¿aj±cych wspó³czesne mu za³o¿enia matematyczne astronomii. W 1501 r. na krótko powróci³ na Warmiê, po czym uzyska³ zgodê kapitu³y warmiñskiej na rozpoczêcie kolejnych studiów medycznych w Padwie, kontynuuj±c studia prawnicze. Wraz z bratem Andrzejem wkrótce uda³ siê do W³och. W dniu 10 stycznia 1503 r. do sprawowanych przez siebie funkcji ko¶cielnych przyda³ jeszcze scholasteriê wroc³awsk± ¶w. Krzy¿a. W dniu 31 maja 1503 r. w Ferrarze zosta³ doktorem prawa kanonicznego. W Padwie skoñczy³ studia medyczne i uzyska³ prawo do wykonywania praktyki lekarskiej.

Dzia³alno¶æ Miko³aja Kopernika

Z nominacji kapitu³y warmiñskiej zosta³ w 1507 r. osobistym sekretarzem i lekarzem swojego wuja biskupa warmiñskiego £ukasza Watzenrode. Odt±d rezydowa³ i mieszka³ na zamku w Lidzbarku Warmiñskim. Bra³ udzia³ prawie we wszystkich czynno¶ciach dyplomatycznych i administracyjnych biskupa. Uczestniczy³ m. in. w zjazdach stanów Prus Królewskich. W roku 1507 by³ obecny na koronacji Zygmunta I Starego w katedrze wawelskiej, a w 1509 r. uczestniczy³ w sejmie krakowskim. Wtedy te¿ da³ do druku w krakowskiej oficynie Jana Hallera swój ³aciñski przek³ad z greki zbioru 85 fikcyjnych listów obyczajowych, sielskich i erotycznych bizantyjskiego historyka z VII wieku Teofilakta z Samokatty, wydane pod tytu³em Theophilacti scolastici Simocati epistolae morales, rurales et amatoriae interpretatione latina. W tym samym roku opracowa³ tzw. komentarzyk pod tytu³em Nicolai Copernici de hypothestibus motuum coelestium a se constitutis commentariolus - o teoriach ruchu cia³ niebieskich, pierwszy zarys teorii heliocentrycznej i rozpowszechni³ go w licznych odpisach. Fragment tego dzie³a zamie¶ci³ Tycho de Brahe w swoim traktacie Astronomiae instauratae progymnasmata, wydanym w Pradze w roku 1602.

W 1510 r. Kopernik przeniós³ siê do Fromborka i sporz±dzi³ mapê Warmii. Pierwszym utworem poetyckim Kopernika by³ zamieszczony w Epitalamium Jana Dantyszka grecki epigramat z 1512 r., napisany z okazji ¶lubu Zygmunta Starego z Barbar± Zapoly±. W kwietniu 1512 r. uczestniczy³ w wyborze nowego biskupa warmiñskiego Fabiana Luzjañskiego. Wraz z kapitu³± warmiñsk± podpisa³ w dniu 7.12.1512 r. tzw. uk³ad w Piotrkowie, który gwarantowa³ kapitule prawo wyboru biskupa. Z³o¿y³ nastêpnie przysiêgê wierno¶ci królowi Polski Zygmuntowi I. Na apel Soboru Laterañskiego w 1513 r. opracowa³ i wysy³a³ do Rzymu w³asny projekt reformy kalendarza. Wówczas te¿ otrzyma³ od kapitu³y warmiñskiej dom we Fromborku, gdzie w 1514 r. kupi³ na w³asno¶æ za 175 grzywien srebra basztê pó³nocno-zachodni± w obrêbie wewnêtrznych murów warowni fromborskiej. By³o to miejsce dogodne do obserwacji astronomicznych, a na jej zapleczu zbudowa³ p³ytê obserwacyjn± i sporz±dzi³ wzorowane na staro¿ytnych instrumenty astronomiczne (kwadrant, triquetrum i sferê armilarn±).

We Fromborku Kopernik przeprowadzi³ oko³o 30 zarejestrowanych obserwacji astronomicznych. Obserwowa³ m. in. Marsa i Saturna, przeprowadzi³ seriê czterech obserwacji S³oñca. Odkry³ wówczas zmienno¶æ mimo¶rodu Ziemi i ruch apogeum s³onecznego wzglêdem gwiazd sta³ych. W 1516 r. zosta³ wybrany przez kapitu³ê warmiñsk± administratorem dóbr wspólnych kapitulnych, z siedzib± w Olsztynie. St±d w latach 1516-1521 zarz±dza³ folwarkami kapitu³y w komornictwach olsztyñskim i melzackim. W latach 1516-1519 przeprowadzi³ zakrojon± na szerok± skalê akcjê kolonizacji opuszczonych ³anów w wsiach, bêd±cych w posiadaniu kapitu³y. ¦wiadectwem tego s± sporz±dzone przez niego regesty Locationes desertorum mansorum. W czasie wojny polsko-krzy¿ackiej w latach 1519-1521, wobec opuszczenia Warmii przez wiêkszo¶æ cz³onków kapitu³y, na barkach Kopernika spoczê³o zadanie obrony zamków warmiñskich. Wzmocni³ wówczas m. in. fortyfikacje zamku olsztyñskiego, tak, ¿e nadci±gaj±ce w 1521 r. wojska krzy¿ackie zrezygnowa³y z jego oblê¿enia.

W styczniu 1520 r. zosta³ wydelegowany przez kapitu³ê do negocjacji z wielkim mistrzem zakonu krzy¿ackiego Albrechtem Hohenzollernem w sprawie zwrotu zagarniêtego przez krzy¿aków Braniewa. W dowód uznania kapitu³a przyzna³a Kopernikowi tytu³ komisarza Warmii. Do zadañ tego urzêdu nale¿a³a odbudowa gospodarcza zniszczonego w czasie wojny dominium warmiñskiego. W dniu 25 lipca 1521 r. na Sejmie Stanów Pruskich w Grudzi±dzu Kopernik wyst±pi³ z napisan± przez siebie mow± Querela Capituli contra mgrum Albertum et eius ordinem super iniuriis irrogatis 1521 sub induciis belli (Skarga kapitu³y na mistrza Albrechta i jego zakon z powodu krzywd wyrz±dzonych w roku 1521 podczas zawieszenia broni).

W 1517 r. napisa³ pierwsz± wersjê traktatu monetarnego Meditata (Rozmy¶lania), a dok³adniej N.C. Meditata XV. Augusti anno domini MDXVII. W 1519 r. napisa³ drug± wersjê traktatu monetarnego Tractatus de monetis (Traktat o monetach). W dniu 17 marca 1522 r., na zje¼dzie stanów Prus Królewskich w Grudzi±dzu wyg³osi³ traktat o monetach pod nazw± De estimatione monete (O szacunku monety). Sejmik nie podj±³ ¿adnych decyzji w sprawach monetarnych na skutek braku wys³anników wielkiego mistrza krzy¿ackiego Albrechta Hohenzollerna oraz sprzeciwu delegatów miast pruskich: Gdañska, Torunia i Elbl±ga, które obawia³y siê utraty przywilejów menniczych. Kopernik postulowa³ bowiem miêdzy innymi o jedn± mennicê dla ca³ych Prus. W 1528 r. ukoñczy³ Monetae cudendae ratio (Sposób bicia monety).

Reforma monetarna na terenie Korony zosta³a przeprowadzona zgodnie z memoria³em Justusa Ludwika Decjusza (mincerza i doradcy królewskiego), który w latach 1528-1535 zarz±dza³ królewsk± mennic± w Toruniu. Reforma na terenie Prus zosta³a wprowadzona dopiero w dniu 20 maja 1528 r. i wprowadzi³a na tym terenie now± zreformowan± monetê oraz tak± sam± stopê mennicz±, jaka by³a w Koronie. Wspó³pracowa³ z Bernardem Wapowskim w opracowaniu mapy Królestwa Polskiego i Litwy. Kopernik zosta³ zatwierdzony w 1537 roku przez króla jako jeden z czterech kandydatów na biskupa warmiñskiego. W latach 1538-1539 biskup Jan Dantyszek pos±dzi³ Miko³aja Kopernika o konkubinat, nakazuj±c mu zwolniæ gospodyniê i przygotowuj±c proces kanoniczny. W Bazylei w 1541 r. wysz³o drukiem drugie wydanie Narratio prima, a Miko³aj Kopernik dokona³ ostatniej w swym ¿yciu obserwacji astronomicznej (zaæmienia S³oñca). Zmar³ we Fromborku w dniu 24 maja 1543 roku.

Wk³ad Miko³aja Kopernika w rozwój nauki:
* sformu³owanie teorii heliocentrycznej (astronomia), * sformu³owanie prawa Kopernika-Greshama (ekonomia), * sformu³owanie twierdzenia Kopernika (geometria).

Poszukiwania grobu Kopernika

Grobu Miko³aja Kopernika poszukiwano kilkakrotnie. Pierwsze takie prace podjê³o Warszawskie Towarzystwo Naukowe w 1802 r., kolejne przeprowadzono w latach 1909 i 1939. Prawdopodobnie w czasie II wojny ¶wiatowej poszukiwania prowadzili tak¿e Niemcy a po jej zakoñczeniu Rosjanie. Wszystkie te próby zakoñczy³y siê niepowodzeniem. Od roku 2004 podejmowane by³y próby odnalezienia grobu Kopernika w archikatedrze we Fromborku przez zespó³ prof. Jerzego G±ssowskiego oraz pracowników Instytutu Antropologii i Archeologii Wy¿szej Szko³y Humanistycznej w Pu³tusku. Wiadomo by³o, ¿e cia³o 70-letniego astronoma pochowano pod pod³og± przy o³tarzu, którym siê opiekowa³. Dok³adne miejsce spoczynku Kopernika od kilkuset lat pozostawa³o jednak zagadk±.

W 2004 r. nie uda³o siê odnale¼æ szcz±tków astronoma, lecz podczas poszukiwañ odkryto kilka innych grobów z ró¿nych epok. W 2005 r. poszukiwania zaowocowa³y odnalezieniem trumien i kilku szkieletów. Dok³adne wyniki badañ potwierdzi³y, ¿e jeden z niekompletnych szkieletów nale¿a³ najprawdopodobniej do Kopernika. ¦wiadczy o tym m.in. pozytywny wynik porównania zrekonstruowanego, prawdopodobnego wygl±du twarzy na podstawie odnalezionej czaszki pochowanej osoby (wykonanego przez podinspektora mgr Dariusza Zajdla, eksperta z zakresu antroposkopii kryminalistycznej z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy G³ównej Policji w Warszawie Komenda G³ówna Policji) z zachowanymi portretami astronoma. Na etapie prowadzonych badañ antropometrycznych i dokumentacyjnych wykonano tak¿e 3D skanowanie czaszki (wykonane przez antropologa mgr Sebastiana Tyszczuka i Pracownie Pomiaru Przestrzennego 3Database.pl), dokumentacja taka pozwoli miedzy innymi na wykonanie rekonstrukcji twarzy metod± Gierasimowa w oparciu o model czaszki wykonany z tworzywa sztucznego w technice produkcji sterowanej numerycznie.

W przypadku potwierdzenia postawionej przez archeologów tezy o odnalezieniu czaszki Miko³aja Kopernika, uzyskanoby dziêki temu formê odlewnicz± do wykonania naturalistycznego modelu g³owy i popiersia Miko³aja Kopernika w chwili ¶mierci. Wykonanie rekonstrukcji twarzy metod± plastyczn± (metoda Gierasimowa) stanowiæ bêdzie tak¿e weryfikacjê wcze¶niej wykonanej zmodyfikowanej rekonstrukcji graficznej, w oparciu o której rezultat domniemano, i¿ mamy do czynienia z czaszk± Miko³aja Kopernika. Metody plastycznej nie mo¿na by³o zastosowaæ bez uzyskania kopii czaszki, metoda ta polega na oblepianiu czaszki mas± plastyczn± - zgodnie z morfologi± budowy czaszki oraz ¶rednimi grubo¶ciami tkanki miêkkiej. W metodzie Gierasimowa oblepiona mas± plastyczn± czaszka stanowi szkielet dla wykonanej rekonstrukcji. Ostateczne potwierdzenie postawionej tezy o tym, ¿e odnaleziona czaszka jest czaszk± Miko³aja Kopernika da³oby zbadanie DNA £ukasza Watzenrode (lub innych krewnych), biskupa warmiñskiego i zarazem wuja astronoma, jednak miejsce jego pochówku jest obecnie nieznane. W 2006 roku potwierdzono, ¿e to szkielet Miko³aja Kopernika.
¼ród³o: Mennica Polska S.A. / Wikipedia

 

previous next contents

Valid HTML 4.0!