Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Polscy Malarze XIX/XX w.: Tadeusz Makowski (1882-1932), 2005
previous next contents

numizmatyka

Moneta obiegowa Nordic Gold, uwieczniająca malarza Tadeusza Makowskiego i jego akwarelę "Improwizowane święto".

Moneta obiegowa 2 zł - Polscy Malarze XIX/XXw.: Tadeusz Makowski (1882-1932), 2005

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 900.000 szt.
Data emisji monet: 6.12.2005 r.

Moneta obiegowa Nordic Gold, uwieczniająca malarza Tadeusza Makowskiego i jego akwarelę "Improwizowane święto".

Tadeusz Makowski (1882- 1932) - uznany za jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W okresie studiów artysta zajmował się projektowaniem lalek, kostiumów i scenografii, a także występami w słynnym kabarecie „Zielony Balonik”. W 1908 roku ukończył Akademię, będąc wyróżniony srebrnym medalem za pracę końcową - projekt dekoracji ściennej. Dostał również roczne stypendium, za które udał się w podróż.

Po ukończeniu studiów malarz wyjechał do Paryża, gdzie pozostał do końca życia, ulegając wpływowi kubizmu. Po wybuchu I wojny światowej malarz podjął decyzję o wyjeździe do Bretanii. Tam nastąpił zwrot ku studiom z natury i powstał szereg realistycznych obrazów, głównie o tematyce pejzażowej i rodzajowej (Rybak z fajką, 1917). Malarz kilkakrotnie spędzał też wakacje w Owerni (Kapela dziecięca, 1922). Następnie artysta zapoczątkował własny styl, nawiązujący do jego dotychczasowych doświadczeń: kubizmu, dawnego malarstwa niderlandzkiego i holenderskiego, realizmu oraz polskiej sztuki ludowej.

Częstym tematem obrazów Tadeusza Makowskiego były dzieci w scenach z życia wiejskiego, teatralnych, maskaradowych i karnawałowych. Dzieci przedstawiane były przez artystę w charakterystyczny sposób: jako małe figurki w spiczastych czapeczkach. Makowski malował też kompozycje zawodów (Szewc-Le Sabotier) i groteski charakterologiczne (Skąpiec). Malarz stworzył łącznie ponad 600 obrazów olejnych oraz kilka tysięcy rysunków, akwarel i rycin. Artysta nigdy nie założył rodziny, którą zastępowała mu sztuka:

"...Wystawa potrwa dwa tygodnie, moje dzieci są między ludźmi, pozostawione własnemu losowi. Te, które wrócą do pracowni, odnajdą moją dawną tkliwość...".



Tadeusz Makowski zmarł w Paryżu w wieku 50 lat. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich twórców XX wieku.
źródło: NBP / Mennica Polska / Encyklopedia Powszechna PWN - Warszawa 1974

previous next contents

Valid HTML 4.0!