Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Worek menniczy - Zwierzęta Świata: Foka szara (łac. Halichoerus grypus), 2007
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania: I (menniczy)

Monety z sympatycznym ssakiem, jakim jest foka szara, to ciekawa pozycja do każdego zbioru.

Zamów je już dziś, zanim ich wartość wzrośnie.

Worek menniczy NBP z zawartością 50 sztuk monet obiegowych 2 zł - Zwierzęta Świata - Foka szara (łac. Halichoerus grypus), 2007

Nominał: 50 x 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Nakład: 1.000.000 szt.
Data emisji monet: 17.01.2007 r.

Monety z sympatycznym ssakiem, jakim jest foka szara, to ciekawa pozycja do każdego zbioru.

Zamów je już dziś, zanim ich wartość wzrośnie i podaruj monety bliskim Ci osobom lub pozostaw worek w stanie nienaruszonym, czekając, aż wartość monet wzrośnie.


Foka szara (łac. Halichoerus grypus) - gatunek morskiego ssaka z rodziny fokowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Halichoerus. W Bałtyku występują trzy gatunki fok: foka szara, foka pospolita i foka obrączkowana. Największą, a zarazem najczęściej pojawiającą się u polskich wybrzeży foką jest foka szara. Samce osiągają do 3 metrów długości i do 300 kg wagi u największych osobników. Samice, które u każdego gatunku fok są nieco mniejsze, osiągają do 2 m długości i 125 kg wagi. Liczebność populacji bałtyckiej szacuje się na 17 tysięcy osobników.

Foki wiodą wodno-lądowy tryb życia. Podczas gdy na lądzie są ociężałe i niezdarne, w wodzie okazują się być wspaniałymi pływakami. Są szybkie, zwinne i zdolne do rozmaitych akrobacji. Nurkując, pozostają pod wodą zwykle do 10 minut. Śpią unosząc się na powierzchni wody, pod wodą, lub też wylegują się na lądzie. Uwielbiają wygrzewać się na słońcu.

foka szara

Foki szare prowadzą osiadłe życie, nie lubią dalekich wędrówek. Tylko młode osobniki wypuszczają się czasem na ponad 1000 km wycieczki. Są ostrożne i płochliwe. Młode foczki pokryte są białym, gęstym futrem, nazywanym lanugo. Pozostają pod opieką matki tylko w czasie 3 tygodni karmienia, później muszą już radzić sobie same.
źródło tekstu i zdjęcia: wikipedia - wolna encyklopedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!