Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
20 rubli, Bajki Narodów Świata - Mały Książę, 2005
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Narodowy Bank Republiki Białoruś
Stan zachowania:
I (menniczy)

Piękny motyw z uśmiechniętym Małym Księciem, jak też niski nakład monet sprawia, iż jest to prawdziwy rarytas dla kolekcjonera.

Seria: "Bajki Narodów Świata"
"Coins of the Fairy Tales of the Peoples of the World Series"


Kraj: Republika Białoruś
Emitent: Narodowy Bank Republiki Białoruś
Producent: Mennica Polska
Stan zachowania: I (menniczy)
Nominał: 20 rubli
Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: srebro oksydowane z białą cyrkonią
Stempel: zwykły
Średnica: 38,61 mm
Waga: 28,28 g
Nakład: 20.000 szt.
Data emisji: 24.05.2005 r.

Piękny motyw, jak też niski nakład monet sprawiają, iż jest to prawdziwy rarytas dla kolekcjonera.

Piękno tkwi w szczegółach, a ta moneta ma ich wiele, zachwycając ciekawym projektem i niebanalnym tematem.

Mały Książę autorstwa Antoine de Saint-Exupéry napisany w 1943 roku to baśń zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, pełna alegorycznych znaczeń, dotykająca prawd o charakterze uniwersalnym: sensie miłości, potrzebie odpowiedzialności za drugą osobę, wartości przyjaźni, przemijaniu.

Ciekawostką jest to, że patrząc na rewers monety, należy lekko obrócić ją w prawo, a wówczas w skomplikowanym wzorze ujawni się oblicze Małego Księcia, który uśmiecha się, patrząc w dół z jego asteroidy na ziemię. Jasny kryształ - cyrkonia przybiera formę jego oczu, natomiast gwiazdy przedstawiają jego usta. Jego nos i brew są również
widoczne.

Dołącz tą urzekającą monetę do swojej kolekcji już dziś, nim ubiegną Cię inni, ze względu na piękny projekt, ciekawą tematykę i niski nakład tej wyjątkowej monety!





"Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi.
Choć niewielu z nich o tym pamięta".

Mały Książę (fr. Le Petit Prince) to tytuł książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego wydanej w 1943 roku. Przetłumaczona na 130 języków, sprzedana w ponad 50 milionach egzemplarzy, należy do klasyki światowej literatury. To jedyna książka, której Exupery nadał formę baśni i którą sam zilustrował. Pod warstwą bajkowej fabuły znajduje się druga - symboliczna, dotykająca prawd uniwersalnych. Jest to bowiem książka o dorastaniu do wiernej miłości, do prawdziwej przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Stawia pytania o hierarchię wartości, sens więzi między ludźmi.

Za postacią głównego bohatera skrył się sam autor. W dzieciństwie nawet nazywany był przez rodzeństwo królem-słońcem, co miało też związek z arystokratycznym pochodzeniem. Spotkanie Małego Księcia z pilotem jest rozmową pisarza z samym sobą, powrotem do tematów, które zawsze dla niego były istotne, szukaniem odpowiedzi na wiele pytań. Symbolika "Małego Księcia" bywa odczytywana w kontekście jej odniesień do Ewangelii, aczkolwiek niesie prawdy tak uniwersalne, że światopogląd nie ma znaczenia w odbiorze i interpretacji dzieła.

Symbolika "Małego Księcia"

Miejscem wydarzeń jest pustynia. Tu nastąpiło spotkanie Małego Księcia z pilotem. Oddalenie, bezkres piaszczystej przestrzeni jest symbolem ciszy, sprzyja kształtowaniu dystansu do codzienności, pozwala rozwinąć refleksję. Spotkaną osobą jest dziecko, które oznacza otwartość na przyjmowanie zapomnianych przez dorosłych prawd. Tylko ono może uwierzyć, że w skrzynce znajduje się baranek, a wąż boa przyjął kształt podobny do kapelusza ponieważ połknął słonia.

Mały Książę opuścił swoją planetę (B-612), ponieważ uznał pewnego dnia, że jest ona zbyt mała. W tym kroku widoczne jest dążenie człowieka do poszerzania własnych horyzontów, potrzeby rozwoju w kontaktach z nowymi ludźmi, doświadczeniami. W poszukiwaniu przyjaciela uczy się on zasad prawdziwej miłości, dojrzewa do niej, mimo początkowych niepowodzeń.

W wędrówkach Małego Księcia po innych planetach, w jego spotkaniach z ludźmi niezdolnymi do nawiązywania trwałych więzi, zawiera się historia rozczarowań, z jakimi ludzie mają do czynienia. Mieszkańcy planet symbolizują te cechy, które utrudniają zawieranie przyjaźni; mieć a nie być (Bankier), skupienie na świecie rzeczy (Geograf), samouwielbienie (Próżny). Symboliczne postacie odwołują się do niezmiennych prawd, że przyjaźń wymaga bezinteresowności, nie jest towarem. Wymaga też czasu. Mówi o tym lis. Jako uosobienie mądrości, a zarazem nieufności, celowo zdaje się został wybrany przez autora do wygłaszania najważniejszych prawd:

"Ludzie nie mają czasu.
Kupują w sklepach rzeczy gotowe.
A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi,
więc ludzie nie mają przyjaciół.
Jeśli chcesz mieć przyjaciela, oswój mnie."


Miłość i przyjaźń są w tym rozumieniu procesem, ciągłym zbliżaniem się do siebie. Choć lis podkreśla jednocześnie, że decyzja oswojenia niesie w sobie ryzyko łez, że przyjaźń jest trudnym doświadczeniem, to jednak pozostawia przesłanie, że życie pozbawione uczuć nie jest warte istnienia. W doświadczeniu, spotkaniach z innymi ludźmi, z których każdy jest odrębną planetą, kształtuje się psychika człowieka, jego zdolność do rozróżniania i budowania w sobie takich wartości jak miłość, dobroć, wybaczenie. Wartością nadrzędną jest znalezienie przyjaciela i wzięcie za niego odpowiedzialności.

Exupery ukazuje optymistyczną prawdę, że miłość dotyczy ludzi niedoskonałych i w tej przestrzeni, wad i nieporozumień, dokonuje się jej budowanie. Ten głęboki humanizm Małego Księcia sprawił, że jest on książką, do której często odwołują się rozważania prowadzone na gruncie etyki chrześcijańskiej: o potrzebie miłości, jej odpowiedzialności, trwaniu. W swej warstwie symbolicznej jest wówczas odczytywana w kontekście nauk Ewangelii: o Jezusie, oddającym życie za przyjaciół, trudnym dorastaniu do raju obiecanego przez Stwórcę, wiary w to, co niewidoczne (symboliczny baranek w skrzynce, która zasłania i odsłania jednocześnie).

Nieprzypadkowo pisarz posłużył się tu motywem baranka, wprowadzając drugie charakterystyczne zwierzę biblijne, żmiję. Kontekst religijny ma też wyzbycie się ciała przez Małego Księcia, jego przybycie z daleka, z gwiazd. Samo umiejscowienie akcji odwołuje się do pobytu Jezusa na pustyni, gdzie kształtowała się jego formacja duchowa i dokąd przyprowadził swych wyznawców, aby łatwiej mogli pojąć jego naukę.

Symbolika Małego Księcia jest wieloznaczna i możliwa do indywidualnego odczytania na różnych płaszczyznach: filozofii, psychologii, teorii wychowania, religii. W jej przestrzeni jest miejsce na osobiste doświadczenie, szeroko rozumianą dojrzałość odbiorcy. I te cechy utworu zapewniły mu trwałe miejsce w literaturze.

Belarus and the World Community.
Commemorative coin "The Little Prince"

The coin is round. The edge of the coin is plain. Surface of the coins is oxidized. Minted by: The Mint of Poland PLC., Warsaw, Poland
źródło: Narodowy Bank Republiki Białoruś / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!