Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Historyczne miasta w Polsce - Sandomierz, 2006
previous next contents

numizmatyka

Na rewersie uwieczniono stylizowany wizerunek ratusza w Sandomierzu.

Moneta obiegowa 2 zł - Historyczne miasta w Polsce - Sandomierz, 2006

Nominał: 2zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 1 100 000 szt.
Data emisji monet: 4.09.2006 r.

Miasto Sandomierz - to trzynasta moneta z rozpoczętej we wrześniu 2005 r. serii Historyczne Miasta w Polsce.

Seria 32 monet obiegowych

Seria 32 monet obiegowych NBP
"Historyczne miasta w Polsce" (2005-2007)

Niepowtarzalna seria składać się będzie z
32 monet i ukazywać do kwietnia 2008 r. Na wyjątkowych monetach upamiętniono miasta o ponad 500-letniej historii, które wniosły szczególny wkład w rozwój poszczególnych regionów i państwowości Polski.

Na rewersie monety - w centralnej części - uwieczniony jest stylizowany wizerunek ratusza w Sandomierzu.


Sandomierz - miasto u ujścia Sanu do Wisły. W czasach piastowskich najważniejszy, obok Krakowa, gród Małopolski. Po śmierci Bolesława Krzywoustego Sandomierz był przez pewien czas stolicą księstwa (do 1166 r.), potem wszedł w skład dzielnicy krakowskiej.

Z tych czasów wywodziło się późniejsze województwo sandomierskie, które przetrwało do rozbiorów. Miasto, lokowane po raz pierwszy w 1227 r., nie przetrwało wielokrotnych najazdów tatarskich. Ponowna lokacja miała miejsce w 1286 r. Kazimierz Wielki otoczył miasto murami i wzniósł, istniejącą do dziś, nową kolegiatę (od 1818 r. katedrę).

W 1570 r. zebrana w Sandomierzu szlachta różnowiercza zawarła tzw. ugodę sandomierską, na której opierała się obowiązująca w kraju tolerancja religijna. Wojny XVII wieku zahamowały rozwój miasta. Jednak prawdziwy regres przyniosła epoka rozbiorów.

Po kongresie wiedeńskim Sandomierz znalazł się w zaborze rosyjskim, choć nad samą granicą austriacką. Władze rosyjskie aż do I wojny światowej nie zezwoliły ani na budowę linii kolejowej, ani mostu przez Wisłę. W 1975 r. Sandomierz został pominięty podczas wyznaczania stolic nowych województw.

Dziś uroda i walory turystyczne Sandomierza są związane, paradoksalnie, z nie zawsze łaskawą dla niego historią. Rzadko bowiem zabytkowe miasto zachowane jest w takim stanie, jakby czas zatrzymał się tam dwa stulecia temu.
źródło: NBP

previous next contents

Valid HTML 4.0!